opera.info.plSzanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że podjęliśmy decyzję o zamknięciu serwisu opera.info.pl w dotychczasowej formule. Po trzech latach naszej intensywnej pracy nad stworzeniem wortalu społecznościowego  poświęconego sztuce operowej, uznaliśmy ten projekt za niemożliwy do zrealizowania. Z przykrością stwierdzamy, że nie udało nam się przekonać naszych czytelników do podjęcia wysiłku współtworzenia treści publikowanych na opera.info.pl  Tylko garstka entuzjastów opery wsparła nasze starania, pisząc teksty, publikując komentarze i dzieląc się z innymi cennymi informacjami.  Wszystkim naszym współautorom oraz sympatykom opera.info.pl z całego serca dziękujemy.  Bez Państwa wsparcia, niniejszy tekst zostałby opublikowany znacznie wcześniej.

Szanowni Państwo,

Jest naszym zamiarem, aby strona internetowa opera.info.pl, w niedalekiej przyszłości powróciła w nowej formie do swoich czytelników. Nadal będzie to przedsięwzięcie czysto hobbistyczne, ale o innym charakterze i innych rozmiarach. Zasadniczy cel, nie ulegnie jednak zmianie. W dalszym ciągu będziemy opowiadać o operze, która bardzo potrzebuje wsparcia jej miłośników.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim sympatykom opera.info.pl za uwagę, którą poświęciliście Państwo naszemu przedsięwzięciu.

Serdecznie Wszystkich Państwa pozdrawiamy,

Beata i Michał Olszewscy
opera.info.pl - 11/05/2015

Jeśli chcecie przesłać nam Państwo wiadomość, prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego. Dziękujemy :)

 

Jednocześnie informujemy, że nadal aktywny jest profil opera.info.pl w serwisie społecznościowym Facebook.

opera228

 

 

 

Ludzie Opery - profile

Ludzie Opery - wywiady

Ludzie Opery - blogi, listy, opowieści...

CD cover Marcelo Alvarez - Tenorissimo! - za empik.com http://www.empik.com/oltre-la-tempesta,p1056441638,ebooki-i-mp3-pMarcelo Alvarez | tenorgb big

Biografia i repertuar

CD cover Marcelo Alvarez - Tenorissimo! - za empik.com http://www.empik.com/oltre-la-tempesta,p1056441638,ebooki-i-mp3-p
CD cover - empik.com click to magnify...

Marcelo Raul Álvarez to argentyński śpiewak operowy zaliczany do najwybitniejszych tenorów swojego pokolenia. Występuje na największych scenach operowych świata – mediolańskiej La Scali, nowojorskiej Metropolitan Opera, londyńskiej Royal Opera House, operach w Paryżu, Wiedniu, Berlinie, Madrycie i wielu innych. Jego piękny głos o niezwykle ciepłej barwie i wspaniała, pełna pasji gra na scenie, zjednały mu uznanie krytyków i publiczności na całym świecie.

Urodzony w Córdobie, w Argentynie, w 1962 roku, karierę operową rozpoczął poźno – w wieku 32 lat. Pomimo wieloletniej nauki śpiewu i muzyki w szkole, zdecydował się na studia ekonomiczne, po których podjął pracę w rodzinnej firmie meblarskiej. Śpiewał amatorsko, głównie dla przyjaciół. W 1992 postanowił kontynuować lekcje śpiewu w Buenos Aires. Dla opery odkrył go legendarny tenor Giuseppe di Stefano, przypadkiem podczas jednego z przesłuchań w 1994 w Teatro Cólon w Buenos Aires, i zasugerował wyjazd do Włoch. Wkrótce potem sam Luciano Pavarotti zaprosił go do udziału w finale organizowanego przez siebie Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Filadelfii w 1995 roku.

W 1995, zaraz po przyjeździe do Włoch, Marcelo Álvarez wygrał konkurs wokalny w Pavii i w ciągu miesiąca otrzymał angaż w Teatro La Fenice w Wenecji i Teatro Carlo Felice w Genui. W Wenecji zadebiutował partią Elvina w ‘Lunatyczce’ V.Belliniego. Inne role z początkowego okresu jego kariery (1995 – ok. 2004) to m.in. Alfredo (La Traviata), Książę Mantui (Rigoletto), Werther (Werther), Kawaler des Grieux (Manon), Arturo (Purytanie), Edgardo (Łucja z Lammermooru), Faust (Faust), Hoffmann (Opowieści Hoffmanna), Gennaro (Lukrecja Borgia), Romeo (Romeo i Julia), Rodolfo (Cyganeria).

W kolejnych latach, Marcelo Álvarez włączyl do swojego repertuaru „cięższe” role ‘spinto’, w takich operach Verdiego jak ‘Luisa Miller’ (Rodolfo), ‘Trubadur’ (Manrico), ‘Bal Maskowy’ (Riccardo/ Gustavo), ‘Aida’ (Radames), ‘Moc Przeznaczenia’ (Don Alvaro), w ‘Tosce’ Pucciniego (Cavaradossi), ‘Carmen’ Bizeta (Don Jose), w operze ‘Adriana Lecouvreur’ (F.Cilea - jako Maurizio) i  ‘Andrea Chénier’ (U.Giordano – jako Chénier). Jego debiut w roli Enzo Grimaldo w operze ‘La Gioconda’ (Amilcare Ponchielli) w maju 2013 w Paryżu to kolejny wielki sukces.

W Metropolitan Opera zaśpiewał po raz pierwszy w 1998 roku w ‘Traviacie’ pod batutą Jamesa Levine’a. Kolejne  występy w prawie 20 operach na deskach Metropoliltan Opera to między innymi: Rigoletto, Trubadur, Aida, Tosca, Carmen, Manon, Cyganeria, Łucja z Lammermooru, Bal Maskowy. Dzieki transmisjom HD z Metropolitan Opera w minionych trzech sezonach mogliśmy go oglądać w ‘Tosce’ (2009 – z Karitą Mattilą i George’m Gagnidze), ‘Trubadurze’ (2011 – z Sondrą Radvanovsky, Dmitri Hvorostovsky’m i Dolorą Zajick) oraz w ‘Balu Maskowym’ (2012 – z S.Radvanovsky, D.Hvorostovsky’m i Stephanie Blythe). W nowym sezonie 2013/2014, Marcelo Álvarez wystąpi w III/IV 2014 w operze ‘Andrea Chénier’ (z Patricią Racette i Zeljko Lucic’em; dyrygować będzie Gianandrea Noseda).

Opery, w których artysta wystąpi w kolejnych miesiącach 2013 i w 2014 roku to ‘Tosca’ (Wiener Staatsoper – IX.2013), ‘Aida’ (Opera Bastille – X-XI.2013), ‘Tosca’ (Tokyo – XI-XII,2013), ‘La Gioconda’ (Berlin – I-II.2014), ‘Trubadur’ (La Scala – II-III.2013), ‘Andrea Chénier’ (Nowy Jork – III-IV.2014), ‘Tosca’ (Petersburg i Monachium – VII.2014) i ‘Andrea Chénier’ (Festival Peralada – VII.2014), 'Tosca' (Paryż, Sao Paulo i Berlin - X.2014 - I.2015). W 2015, Marcelo Álvarez zadebiutuje w dwóch nowych rolach - w 'Pagliacci' w Monte Carlo (II.2015) oraz nowej produkcji 'Cavalleria Rusticana' w Metropolitan Opera, która będzie transmitowana na żywo 25.IV.2015, wraz z operą 'Pagliacci', z Marcelo Álvarezem w obydwu rolach - Turiddu (Cav) i Canio (Pag).

Marcelo Álvarez współpracował z takimi dyrygentami jak Daniel Oren, Gianandrea Noseda, Philippe Jordan, Marco Armiliato, Fabio Luisi, Nicola Luisotti, Claudio Abbado, Zubin Mehta, Antonio Pappano, Jesus Lopez Cobos, i inni. Wśród jego scenicznych partnerek są: Sondra Radvanovsky, Violeta Urmana, Elina Garanca, Angela Gheorghiu, Karita Mattila, Renée Fleming, Fiorenza Cedolins, Micaela Carosi, Mariella Devia, Norma Fantini, Maria Guleghina, Martina Serafin.

Wśród płyt nagranych przez Marcelo Álvareza dla Decca i Sony Classical są między innymi Bel Canto, z włoskimi ariami Verdiego, Donizettiego i Belliniego; French Arias z dzieł Masseneta, Offenbacha, Donizettiego, Gounoda, Verdiego, Rossiniego; The Tenor's Passion z arcydziełami włoskiej i francuskiej opery; Marcelo Álvarez: The Verdi Tenor, na której wśród 18 arii, znajdują sie: "Celeste Aida", "Di quella pira" z ‘Trubadura’ i "Niun mi tema" z ‘Otella’; Marcelo Álvarez: Tenorissimo! – zawierająca 17 arii z poprzednich nagrań, ‘Cyganerię’ i ‘Toskę’ Pucciniego oraz "Andrea Chénier" Giordano. W 2000 roku Marcelo Álvarez nagrał zbiór utworów Carlosa Gardela - Marcelo Álvarez Sings Gardel, w tym tango - duet z Carlosem Gardelem z nagrania z 1934 roku. W 2003 wydano piękną płytę Marcelo Álvareza i Salvatore Licitry, Duetto – z kolekcją utworów napisanych specjalnie dla tych dwóch tenorów. Ich koncert koło rzymskiego Koloseum został zarejestrowany i wydany na DVD w 2003 roku.

Godny uwagi zbiór DVD zawiera takie opery jak ‘Tosca’ (Metropolitan Opera, 2009), ‘Il trovatore’ (Metropolitan Opera, 2011), ‘Manon’ (Paryż, 2001 – z Renée Fleming), ‘La boheme’ (Mediolan, 2003 – z Cristiną Gallardo-Domas), ‘Rigoletto’ (Londyn, 2001 – z Paolo Gavanellim, Christine Schäfer), ‘Verdi's Rigoletto Story’ (2002, filmowana w Sienie, nominowana do nagródy Grammy, z kostiumami zaprojektowanymi przez Vivienne Westwood – Rigoletto - Roberto Servile, Gilda - Inva Mula), ‘Werther’ (Wiedeń, 2005 – Charlotte - Elina Garanca), ‘Tosca’ (Verona, 2006 – z Fiorenzą Cedolins i Ruggero Raimondim), ‘Un ballo in maschera’ (Madryt, 2008 – z Violetą Urmaną), ‘Adriana Lecouvreur’ (Turyn, 2009 – z Micaelą Carosi) oraz dwie pozycje wydane ostatnio w serii ‘Tutto Verdi’: doskonała ‘Luisa Miller’ (Parma, 2007 – z Fiorenzą Cedolins i Leo Nuccim) i ‘Il trovatore’ (Parma 2010 – z Claudio Sgurą i Teresą Romano).

(Szczegółowy harmonogram jest dostępny w zakładce "Kalendarz").

 

Galeria

 

Dmitri Hvorostovsky Marcelo Alvarez „Un Ballo in Maschera”  photo Ken Howard © Metropolitan Opera  published by opera.info.pl by courtesy of the Metropolitan Opera    „Un Ballo in Maschera” at Teatro alla Scala photo © Teatro alla Scala published by opera.info.pl by courtesy of Teatro alla Scala

Marcelo Alvarez photo published by opera.info.pl by courtesy of the Zemsky Green Artists

Marcelo Alvarez photo published by opera.info.pl by courtesy of Zemsky Green Artists

 Marcelo Alvarez po spektaklu w Opera Bastille w Paryżu photo (c) papidou1934
 
  Galeria zdjęć Marcelo Alvareza na Marcelo Alvarez Fans na Facebooku

Wideo

 

Kalendarz

 

 

 

MARCELO ALVAREZ – KALENDARZ 2014-2015

LA GIOCONDA - Berlin - Deutsche Oper Berlin - 19, 26 styczeń, 2, 6 luty 2014 - Marcelo Álvarez - Enzo Grimaldo, Hui He - La Gioconda, Marianne Cornetti - Laura Adorno, Dana Beth Miller - La Cieca, Lado Ataneli - Barnabà, Ante Jerkunica - Alvise Badoero. Dyrygent - Jesús López Cobos

IL TROVATORE - Mediolan - Teatro alla Scala - 15, 18, 22, 25 luty, 4, 7 marzec 2014 - Marcelo Álvarez - Manrico, Maria Agresta - Leonora, Franco Vassallo - Il Conte di Luna, Ekaterina Semenchuk – Azucena. Dyrygent - Daniele Rustioni

ANDREA CHENIER - Nowy Jork - Metropolitan Opera - 24, 28, 31 marzec, 5, 8, 12 kwiecień 2014 - Marcelo Álvarez - Andrea Chénier, Patricia Racette - Maddalena, Željko Lučić – Gérard. Dyrygent - Gianandrea Noseda

CONCERT 'Stars of the Stars' – St.Petersburg – 28.04.2014 - Marcelo Alvarez i Constantine Orchestra; Dyrygent - Constantine Orbelian. W programie koncertu – arie z oper:  Leoncavallo, Cilea, Gounod, Mascagni, Puccini, Massenet.

TOSCA - Astana, Kazachstan - 9.05 i 12.05.2014 - Marcelo Álvarez - Mario Cavaradossi, Anna Pirozzi - Floria Tosca, Alberto Mastromarino - Scarpia. Dyrygent  - Antonello Allemandi.

TANGO ALVAREZ – koncert - Novaya Opera - Moskwa – 25.05.2014 - Marcelo Álvarez i Tango Spleen Orquesta

TOSCA - St.Petersburg - Mariinsky Theatre - 3 i 6 lipiec 2014 - Marcelo Álvarez - Mario Cavaradossi, Oksana Dyka - Floria Tosca, Gabriele Viviani - Baron Scarpia. Dyrygent: Carlo Montanaro

TOSCA - Monachium - Bayerische Staatsoper - 18 i 21 lipiec 2014 - Marcelo Álvarez - Mario Cavaradossi, Anja Harteros - Floria Tosca, Željko Lučić - Baron Scarpia. Dyrygent: Carlo Montanaro

ANDREA CHENIER - Festival Peralada - Hiszpania – 26.07.2014 - Marcelo Álvarez - Andrea Chénier, Eva-Maria Westbroek - Maddalena de Coigny, Carlos Alvarez - Gerard. Dyrygent - Marco Armiliato.

TOSCA - Paryż - Opera Bastille - 10/13/16/19/22/26 październik 2014 - Marcelo Álvarez - Mario Cavaradossi, Tosca - Martina Serafin, Scarpia - Ludovic Tézier. Dyrygent - Daniel Oren.

AIDA - Astana, Kazachstan - 28.10 - 15.11.2014

TOSCA - Theatro Municipal de São Paulo - 22.11 - 13.12.2014 - Marcelo Álvarez - Mario Cavaradossi, Tosca - Amanda Echalaz, Scarpia - Roberto Frontali

TOSCA - Deutsche Oper Berlin - 15 i 18 styczeń 2015 - Marcelo Álvarez - Mario Cavaradossi, Tosca - Anja Harteros, Scarpia - Ivan Inverardi. Dyrygent: Donald Runnicles

PAGLIACCI - Opera di Monte Carlo - 19, 22, 25, 28 luty 2015 – DEBIUT: Marcelo Álvarez - Canio, Maria Jose Siri - Nedda, Leo Nucci - Tonio; reżyseria - Jean-Louis Grinda.

CAVALLERIA RUSTICANA/ I PAGLIACCI – Nowy Jork - Metropolitan Opera - 14, 18, 21, 25 kwiecień, 2, 5, 8 maj 2015 - "Cavalleria Rusticana"  DEBIUT: Marcelo Álvarez - Turiddu, Eva-Maria Westbroek - Santuzza, Željko Lučić - Alfio; "Pagliacci" - Marcelo Álvarez - Canio, Patricia Racette - Nedda, George Gagnidze - Tonio. Dyrygent: Fabio Luisi.. Transmisja HD - 25 April 2015

TOSCA - Paryż - 19.05 - 15.07.2015 ?

ADRIANA LECOUVREUR – Paryż - Opera Bastille - 23, 26, 29 czerwiec, 3, 6, 9, 12, 15 lipiec 2015 -Marcelo Alvarez - Maurizio, Angela Gheorghiu/ Svetla Vassileva (29 czerwiec, 9, 15 lipiec) - Adriana Lecouvreur, Luciana D’Intino - La Principessa di Bouillon, Wojtek Smilek - Il Principe di Bouillon, Alessandro Corbelli - Michonnet, Carlo Bosi - Poisson; Dyrygent - Daniel Oren, reżyseria - David McVicar.

TURANDOT – Nowy Jork - Metropolitan Opera - 31.08.2015 - DEBIUT

TOSCA - Opera di Monte Carlo - 7.11 - 25.11.2015  

IL TROVATORE - Paryż - 23.12.2015

 

(Źródło: http://marceloalvarez.com/schedule)
 

 

Varia

 

Operavilag.net - recenzja

 

http://operavilag.net/kiemelt/erzelmek-iskolaja/

 

Wienerzeitung.at - recenzja

 

http://www.wienerzeitung.at/nachrichten/kultur/buehne/573523_Poetische-Puccini-Wonnen.html

 

Der-neue-merker.eu - recenzja

 

http://www.der-neue-merker.eu/wien-staatsoper-tosca-7

 

Operinwien.at - recenzja

 

http://www.operinwien.at/werkverz/puccini/a16tosca.htm

 

Die Presse.com, 04.09.2013 - artykuł:

 

http://diepresse.com/home/kultur/klassik/1448899/Marcelo-lvarez_Oper-muss-wahrhaftig-sein

 

La Scala and its secrets, 2012 - wywiad:


http://www.luxos.com/magazine/la-scala-and-its-secrets#close

 

La forza del destino, Paris 2011 - recenzja:


http://www.gbopera.it/2011/12/paris-operala-forza-del-destino/?lang=en

 

Il Trovatore, Met 2011 - recenzja:


http://www.pbs.org/wnet/gperf/episodes/gp-at-the-met-il-trovatore/about-the-opera/1162/

 

Aida, ROH 2010 - wywiad:

http://www.musicalcriticism.com/interviews/alvarez-0410.shtml

 

Il Trovatore, Verona 2010 - recenzja:


http://www.bresciaoggi.it/stories/Cultura%20&%20Spettacoli/181031__il_trovatore_conquista_il_pubblico_di_verona_e_di_coccaglio/

 

The Times, 2010 - artykuł (tylko fragment - reszta za subskrypcją):


http://www.thetimes.co.uk/tto/arts/music/classical/article2486924.ece

 

Luisa Miller, Parma 2007 - recenzja:


http://www.musicweb-international.com/SandH/2007/Jul-Dec07/parma_miller2210.htm


Opera News - recenzja:


http://www.operanews.com/Opera_News_Magazine/2013/6/Recordings/VERDI__Luisa_Miller.html

 

La boheme, ROH 2006 - the Guardian - recenzja:


http://www.theguardian.com/music/2006/oct/26/classicalmusicandopera1

 

La boheme, ROH 2006 - recenzja:


http://www.theguardian.com/music/musicblog/2006/oct/31/laboheme

 

The Observer 2006 - artykuł:


http://www.theguardian.com/music/2006/jun/04/classicalmusicandopera1

 

The Evening Standard 2006 - "The accidental opera singer" - artykuł:


http://www.standard.co.uk/goingout/theatre/the-accidental-opera-singer-7178089.html

 

Luisa Miller, Madryt 2005 - recenzja:


http://www.elmundo.es/elmundo/2005/12/02/cultura/1133514849.html

 

The Guardian, 2003 - "My other voice is the Bee Gees" - artykuł:


http://www.theguardian.com/music/2003/nov/27/classicalmusicandopera2

 

 

 

 

CD i DVD

 

Marcelo Alvareza French Arias - amazon.com http://www.amazon.com/Marcelo-Álvarez-French-Arias-Alvarez/dp/B00005V3XS/ref=pd_sim_m_2/178-7434985-5661538 French Arias
The Verdi Tenor Marcelo Alvarez Verdi Tenor - amazon.com - http://www.amazon.co.uk/Verdi-Tenor-Marcelo-Alvarez/dp/B001O4KBGE/ref=sr_1_1?s=music&ie=UTF8&qid=1378215278&sr=1-1&keywords=marcelo+alvarez+the+verdi+tenor
Marcelo Alvarez - Tenorissimo! - za empik.com http://www.empik.com/tenorissimo,p1056441647,ebooki-i-mp3-p Tenorissimo!
La Boheme Marcelo Alvarez La boheme - amazon.com - http://www.amazon.com/Puccini-Alvarez-Gallardo-Domas-Servile-Bartoletti/dp/B0006U6Q7K/ref=pd_sim_m_6/178-7434985-5661538
Marcelo Alvarez Belcanto - empik.com - http://www.empik.com/bel-canto,p1056590952,ebooki-i-mp3-p Bel canto
Marcelo Alvarez Gardel - empik.com - http://www.empik.com/marcelo-alvarez-sings-gardel,p1067009289,ebooki-i-mp3-p

Marcelo Alvarez Salvatore Licitra Duetto - empik.com - http://www.empik.com/duetto,p1056469810,ebooki-i-mp3-p

Duetto
Manon Marcelo Alvarez Renee Fleming manon - amazon.com - http://www.amazon.co.uk/Manon-Alvarez-Jules-Massenet/dp/B0000CGE6Y/ref=sr_1_1?s=music&ie=UTF8&qid=1378214878&sr=1-1&keywords=marcelo+alvarez+manon
Marcelo Alvarez The tenor's passion - empik.com - http://www.empik.com/the-tenor-s-passion,p1056612306,ebooki-i-mp3-p The tenor's passion
Rigoletto Marcelo Alvarez Rigoletto - amazon.com - http://www.amazon.co.uk/Verdi-Rigoletto-Gavanelli-Christine-OAMO6005D/dp/B00E4Q6YXI/ref=sr_1_1?s=dvd&ie=UTF8&qid=1378216290&sr=1-1&keywords=Rigoletto+marcelo+alvarez
Marcelo Alvarez Elina Garanca Werther - amazon.com - http://www.amazon.co.uk/Massenet-Werther-Vienna-Symphony-Orchestra/dp/B003H0ZGVI/ref=sr_1_2?s=dvd&ie=UTF8&qid=1378217107&sr=1-2&keywords=marcelo+alvarez+werther Werther
Adriana Lecouvreur Marcelo Alvarez Adriana Lecouvreur - amazon.com - http://www.amazon.co.uk/Cilea-Adriana-Lecouvreur-Carosi/dp/B004O4SEAG/ref=sr_1_fkmr0_1?s=music&ie=UTF8&qid=1373712531&sr=1-1-fkmr0&keywords=marcelo+alvarez+adriana+lecouvreur+CD
Marcelo Alvarez Tosca - amazon.com - http://www.amazon.co.uk/Puccini-Tosca-NTSC-Karita-Mattila/dp/B0045F8XZK/ref=sr_1_1?s=dvd&ie=UTF8&qid=1373711467&sr=1-1&keywords=marcelo+alvarez+tosca+mattila+alvarez Tosca
Luisa Miller Marcelo Alvarez Luisa Miller - amazon.com - http://www.amazon.co.uk/Verdi-Alvarez-Cedolins-Nikolic-Villari/dp/B0094AH3RA/ref=pd_sim_d_h__1
Marcelo Alvarez Il trovatore - amazon.com - http://www.amazon.co.uk/Verdi-Trovatore-Fantini-Romano-Alvarez/dp/B0094AH3IO/ref=sr_1_fkmr1_1?ie=UTF8&qid=1365701298&sr=8-1-fkmr1&keywords=marcelo+alvarez+il+trovatore Il trovatore

To są tylko niektóre pozycje z bogatego dorobku Marcelo

Alvareza. Więcej informacji można znaleźć na stronach

Marcelo Alvarez Fans:

Na opera.info.pl

opera.info.pl

Bayerische Staatsoper photo (c) Felix Löchner published by opera.info.pl by courtesy of the Bayerische Staatsoper"Tosca" w Bayerische Staatsoper w Monachium

Kolejna „Tosca” w mistrzowskim wykonaniu – tym razem w Monachijskiej Bayerische Staatsoper. Wystawiono dwie, 18 i 21 lipca, jednak bilet udało mi się kupić tylko na tę drugą. Bilety rozeszły się błyskawicznie - już od marca na stronie Opery Bawarskiej można było jedynie zobaczyć informację: „sold out”. Nie mogąc uczestniczyć w przedstawieniu 18 lipca, zdecydowałam się na lot do Monachium w najkorzystniejszym terminie, czyli właśnie w tym dniu po południu, bo mogłam zdążyć pod „stage door” i zobaczyć wykonawców przed kolejną „Toską” 21 lipca. Trochę nie po kolei, ale spotkanie z gwiazdami opery to zawsze wielkie przeżycie. Poza tym, będąc na zewnątrz, można zaobserwować bardzo ciekawe rzeczy, których nie widać ze środka, jak choćby opuszczających operę eleganckich ludzi, zatrzymujących ruch na ulicy, przemykających falami na drugą stronę pomiędzy samochodami i tramwajami, lub panie wystrojone w długie suknie i szpilki odjeżdżające do domu …na rowerach.

Czytaj dalej...

il trovatore5 scalaPremiera "Il Trovatore w Teatro alla Scala

15 lutego w mediolańskiej La Scali odbyła się premiera opery "Il Trovatore" Giuseppe Verdiego w reżysererii argentyńskiego scenografa i reżysera, Hugo De Ana, pod batutą Daniele Rustioni’ego. W premierowym przedstawieniu wystąpiły gwiazdy operowej sceny: Marcelo Alvarez (Manrico), Maria Agresta (Leonora), Franco Vassallo (Hrabia di Luna), Ekaterina Semenchuk (Azucena), Kwangchul Youn (Ferrando). Sprzedawane od grudnia ubiegłego roku bilety rozeszły się błyskawicznie, udało mi się jednak zdobyć wyczekane wejściówki na przedstawienie premierowe. Ostrzeżenia o specyfice premier w mediolańskiej La Scali, ze względu na publiczność wyrażającą swoją dezaprobatę dla występujących na scenie buczeniem, nie zniechęciły mnie. Wręcz przeciwnie - wydawało się to być dodatkową atrakcją, a z pewnością niepowtarzalnym doświadczeniem.

 

Czytaj więcej...

Dmitri Hvorostovsky - Marcelo Alvarez "Un Ballo in Maschera" photo Ken Howard (c) Metropolitan Opera published by opera.info.pl thanks to courtesy of the Metropolitan Opera„Bal maskowy” z MET, czyli spektakl z deficytem uczuć

W sobotę mogliśmy obejrzeć kolejny spektakl w ramach cyklu transmisji Live z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Był to „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego. Ostatni raz, na żywo, widzieliśmy tą operę w Zurychu, w której partię Króla Gustawa III świetnie zaśpiewał Piotr Beczała. Pomimo, że w tamtej produkcji było wiele dziwnych rozwiązań scenicznych (gigantycznych rozmiarów ręka pojawiająca się z góry, imitująca chyba siłę wyższą, która kieruje zachowaniami poszczególnych postaci, wielkich rozmiarów krzesło królewskie, na którym Piotr Beczała siedział „dyndając” w powietrzy nogami jak dziecko, czy też dziwny stwór wyglądający jak smok, synonim „złego”, w scenie z Ulryką), to jednego nie możemy jej odmówić, że była ona intrygująca a poszczególne sceny były wizualnie bardzo ciekawie „skomponowane”. Tamta inscenizacja, choć nietypowa i zaskakująca, miała swój urok, i co najważniejsze, trudno było się na niej nudzić; można było najwyżej nie zrozumieć wszystkim pomysłów reżyserskich. Za to obsada zaśpiewała wówczas znakomicie.

 

Czytaj więcej...

„Un Ballo in Maschera” at Teatro alla Scala photo © Teatro alla Scala  published by opera.info.pl by courtesy of Teatro alla Scala"Bal maskowy, Verdi, La Scala, 22.07.2013

"Wszystko dobre co dobrze się kończy" westchnęliśmy radośnie po wyjściu z La Scali. Proszę nie myśleć jednak, że tym razem "Bal maskowy" skończył się miłym, zgodnym trójkątem małżeńskim, o nie, nie. Zaczęło się od rozczarowania: jeszcze przed wejściem do teatru okazało się, że Oskara nie zaśpiewa Patrizia Ciofi (nasza ukochana Łucja z francuskiej wersji tej opery z Lyonu), tylko Serena Gamberoni. Później podniosła się kurtyna, a nam lekko opadły ręce: spodziewaliśmy się wersji amerykańskiej Balu - skoro w obsadzie był Riccardo (Marcelo  Álvarez) a nie Gustavo - ale nie spodziewaliśmy aż tak współczesnej Ameryki, z przeszkloną salą konferencyjną i biurem wyborczym Riccarda, gubernatora! Paź Oskar stał się jego asystentką, a Renato (Željko Lučić) ochroniarzem. Z tego mało romantycznego miejsca przenosimy sie na stadion, gdzie Ulrika, uzdrowicielka - organizuje spotkania z chorymi - kulawi odrzucają kule, a niewidomi odzyskują wzrok. Te sceny uzdrawiania balansują, według nas, na wąskiej granicy pomiędzy przejmującym przeżyciem a kiczem; ale nie będziemy protestować, jeśli ktoś uzna, że zdecydowanie tę granicę przekroczają. Porady uzdrowicielki potrzebuje Amelia: znerwicowana żona ochroniarza, zżerana przez zakazane uczucie - Sondra Radvanovski wybiega na scenę i zaczyna śpiewać. Śpiewać? Skrzeczeć - suchym, skrzypiącym i bezbarwnym głosem! Widownia zamarła w złowrogim milczeniu... Co się stało? Co  będzie?! - pomyśleliśmy.

 

Czytaj więcej...

 

Wszystkie zdjęcia - kliknij, aby powiększyć...

Ten profil powstał dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu Meg

YouTube i prawa autorskie

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich stosowanie na stronach opera.info.pl Czytaj więcej…

Rozumiem i akceptuję

To My

Szanowni Państwo,

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji w polskim prawie, jesteśmy zobowiązani poinformować Państwa jako Czytelników i Uzytkowników serwisu opera.info.pl, że nasze strony wykorzystują technologię plików cookies (po polsku "ciasteczek"), podobnie jak praktycznie wszystkie inne serwisy internetowe na świecie.

Informacje zapisane za pomocą cookies są wykorzystywane w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych preferencji naszych Użytkowników. Stosowanie cookies jest niezbędne, aby serwis opera.info.pl mógł dostarczać treści i funkcjonalności w zaprojektowanym zakresie. Każdy Czytelnik lub Użytkownik opera.info.pl może zmienić ustawienia dotyczące technologii cookies, dostosowując konfigurację programu internetowego, za pomocą którego korzysta z zasobów internetu, do własnych wymagań. Dla ułatwienia podajemy poniżej adresy stron interentowych, z których możecie Państwo dowiedzieć się jak modyfikuje się ustawienia w przeglądarkach, z których zazwyczaj korzystacie:

Firefox - włączanie i wyłączanie obsługi ciasteczek;

Internet Explorer - resetowanie ustawień programu Internet Explorer;

Chrome - zarządzanie plikami cookie i danymi stron;

Opera - ciasteczka;

Safari - manage cookies;

Korzystanie przez Państwa z serwisu internetowego opera.info.pl (zgodnie z naszą Polityką prywatności) oznacza, że wyrażają Państwo zgodę aby cookies były zapisywane w pamięci wykorzystywanego przez Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami Państwa przeglądarki.

Beata i Michał opera.info.pl

 

gb bigThis is information about cookies technology being used by opera.info.pl You always may change your settings. If you continue without it we'll assume that you accept all cookies on our website :)