opera.info.plSzanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że podjęliśmy decyzję o zamknięciu serwisu opera.info.pl w dotychczasowej formule. Po trzech latach naszej intensywnej pracy nad stworzeniem wortalu społecznościowego  poświęconego sztuce operowej, uznaliśmy ten projekt za niemożliwy do zrealizowania. Z przykrością stwierdzamy, że nie udało nam się przekonać naszych czytelników do podjęcia wysiłku współtworzenia treści publikowanych na opera.info.pl  Tylko garstka entuzjastów opery wsparła nasze starania, pisząc teksty, publikując komentarze i dzieląc się z innymi cennymi informacjami.  Wszystkim naszym współautorom oraz sympatykom opera.info.pl z całego serca dziękujemy.  Bez Państwa wsparcia, niniejszy tekst zostałby opublikowany znacznie wcześniej.

Szanowni Państwo,

Jest naszym zamiarem, aby strona internetowa opera.info.pl, w niedalekiej przyszłości powróciła w nowej formie do swoich czytelników. Nadal będzie to przedsięwzięcie czysto hobbistyczne, ale o innym charakterze i innych rozmiarach. Zasadniczy cel, nie ulegnie jednak zmianie. W dalszym ciągu będziemy opowiadać o operze, która bardzo potrzebuje wsparcia jej miłośników.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim sympatykom opera.info.pl za uwagę, którą poświęciliście Państwo naszemu przedsięwzięciu.

Serdecznie Wszystkich Państwa pozdrawiamy,

Beata i Michał Olszewscy
opera.info.pl - 11/05/2015

Jeśli chcecie przesłać nam Państwo wiadomość, prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego. Dziękujemy :)

 

Jednocześnie informujemy, że nadal aktywny jest profil opera.info.pl w serwisie społecznościowym Facebook.

opera228

 

 

 

Wiadomości

Teatry w Polsce

Opera na Zamku logo

Opera na Zamku w Szczecinie

"Dzieje grzechu" w Operze na Zamku

Dzieje grzechu premiera baletu w Szczecinie
Kliknij, aby powiększyć...

"Dzieje grzechu" - premiera 25 października (drugi spektakl 26 października) - balet fabularny na podstawie powieści Stefana Żeromskiego o tym samym tytule do muzyki Mieczysława Karłowicza.

„Dzieje grzechu” inspirowane skandalizującą powieścią Stanisława Żeromskiego i równie głośnym filmem Waleriana Borowczyka już w październiku w Operze na Zamku. Spektakl według pomysłu i w choreografii Karola Urbańskiego, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka.
„Dzieje grzechu” to historia o ekstremalnych ludzkich emocjach. Historia kobiety, która nie waha się zejść na samo dno, by ocalić to co najważniejsze – czystość uczucia.  W roli Ewy Pobratyńskiej wystąpi solistka baletu Opery na Zamku Kseniia Naumets-Snarska. Klimat spektaklu realizowanego w technice tańca neoklasycznego, do muzyki Mieczysława Karłowicza, podkreślą kostiumy Tijany Jovanovic (m.in. kostiumy do Hamleta w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej) i scenografia Wacława Ostrowskiego (Teatr Wielki–Opera Narodowa). Projekcje multimedialne przygotował Krystian Drywa (projekcje m.in. w przedstawieniach „Piotruś Pan”, „Grease”, „Koty” Teatru Roma, współpraca z  teatrami Buffo i Rampa).

(Źródło: informacja prasowa Opera na Zamku)

"Hrabina Marica" - Opera na Zamku w Szczecinie

 

Hrabina Marica Opera na Zamku w Szczecinie
Kliknij, aby powiększyć...

 

 

Opera na Zamku w Szczecinie - czerwiec 2014

Napoj Miłosny Opera na Zamku w SzczecinieGaetano Donizetti - Napój miłosny - opera komiczna w dwóch aktach.

Jedna z najpopularniejszych oper buffa. Akcja przenosi widzów w lata 30. XX wieku, na włoską prowincję, gdzie rozgrywają się miłosne perypetie biednego i niezbyt mądrego Nemorina, zakochanego szaleńczo w bogatej i pięknej Adinie. Czy mezalians ma szanse powodzenia? Czy napój miłosny sprzedawany przez wędrownego hochsztaplera Dulcamarę okaże się skuteczną bronią w starciu Nemorina z rywalem o względy Adiny – sierżantem Belcore’em?
TERMIN: 1 czerwca, godzina 18

Dla Niepodległej spektaklDla Niepodległej - spektakl - 4 czerwca, godzina 20.30 – PREMIERA - Teatr Letni - WSTĘP WOLNY

4 czerwca 2014 to wielkie święto wolności – Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na premierowe wykonanie spektaklu przygotowanego specjalnie na tę okazję. Tytuł nawiązuje do wolności rozumianej szeroko, przypomina, czym była dla narodu polskiego nie tylko w ostatnich dziesięcioleciach, jak bardzo jej pragnienie było obecne w historii Polski. Spektakl jest kompilacją muzyki, słowa oraz tańca na kanwie dzieł polskich kompozytorów i literatów, w rozmaity sposób związanych z historią i kulturą polskiego narodu. To apoteoza ducha polskości i wolności, który wielokrotnie podrywał naród do działania.
W spektaklu wystąpią gościnnie Daniel Olbrychski i Andrzej Młynarczyk.

...tym, ktorzy na morzu... koncert ...tym, którzy nie powrócili z morza... - koncert - 14 czerwca, godzina 21 - Teatr Letni

Tegoroczny program będzie mocno filmowy. Znajdzie się w nim między innymi wokaliza z filmu Dziewiąte wrota Romana Polańskiego i soundtrack z filmu Pluton Olivera Stone'a. Koncert poświęcony ...tym, którzy nie powrócili z morza… to jedno z ważniejszych cyklicznych wydarzeń organizowanych przez Operę na Zamku. Co roku koncert gromadzi ponadtysięczną publiczność. Ryszard Strauss, Gustaw Mahler, Wojciech Kilar i Samuel Barber – cztery przepiękne utwory tych wybitnych kompozytorów wypełnią w tym roku magiczną scenerię szczecińskiego Cmentarza Centralnego, gdzie muzyka wykonywana przez orkiestrę Opery na Zamku spotyka się z grą świateł i niezwykła atmosferą. Koncert poprowadzi Jerzy Wołosiuk. Partię z wokalizy z filmu Dziewiąte wrota zaśpiewa sopranistka Opery Lucyna Boguszewska.

Hrabina Marica Opera na Zamku w SzczecinieImre Kálmán - Hrabina Marica - operetka w trzech aktach - 22 czerwca, godzina 21 – SUPERPRODUKCJA PLENEROWA – PREMIERA - Teatr Letni

Jeden z największych operetkowych hitów wszech czasów! Absolutna klasyka gatunku, która bawi wszystkich. Popisowy numer Imre Kálmána, którego Księżniczka czardasza i Hrabina Marica na stałe wpisały się do historii muzyki. Nietypowa i świeża adaptacja, w której królować będzie wyobraźnia i surrealizm, a miejsce akcji przeniesie się do… nieba! A w niebie – wiadomo – wydarzyć może się wszystko… Zachwycające kostiumy i zaskakująca scenografia dostarczą nieziemskich wrażeń. Całości dopełnią utwory, które od lat biją rekordy popularności na rozmaitych galach operetkowych. Mowa tutaj o czardaszu Hrabiny Gdzie cygańska piosnka płacze, jej wodewilowym duecie z Żupanem Ach, jedź do Varasdin i nieśmiertelnych kupletach Tasilla Graj, Cyganie.

Wielki Turniej Tenorów16. Wielki Turniej Tenorów - koncert - 28 czerwca, godzina 20.30 - Teatr Letni

Międzynarodowy pojedynek na głosy! Najbardziej znane, najtrudniejsze i najefektowniejsze arie operowe świata, ale także lekkie, dowcipne i melodyjne fragmenty popularnych operetek. Wszystko, co najlepsze w operowym koncercie w wykonaniu znakomitych tenorów z całego świata w towarzystwie orkiestry Opery na Zamku. Każdy z tenorów walczył będzie o względy publiczności i… róże! Ten, który dostanie ich od widzów najwięcej, wygra i zostanie pasowany na rycerza. W ostatni weekend czerwca jedno z ulubionych miejsc szczecinian – Park Kasprowicza zamieni się w urokliwą włoską prowincję i przyjmie w Teatrze Letnim ponad 3 tysiące widzów oraz 8 tenorów. Który z nich okaże się najlepszy? Niech każdy wręczy różę swojemu faworytowi!

 

 

 

 

 

"Farfurka Królowej Bony" w Szczecinie

Farfurka Królowej Bony w Operze na Zamku w Szczecinie
Kliknij, aby powiększyć...

Mieczysław Drobner
Farfurka Królowej Bony
SPEKTAKL MUZYCZNY

Czy ozdobne, bogato inkrustowane naczynie może stać się bohaterem dziecięcej opery? Okazuje się że tak, jeśli tylko autorka libretta ma pomysł na sugestywne przeprowadzenie dramatycznej intrygi, a współpracujący z nią kompozytor umiejętnie ilustruje ją dźwiękami.
Pasjonująca opowieść z historią Polski w tle: z udziałem 45 artystów, z orkiestrą na żywo, z konkursami i niespodziankami dla widzów.

TERMIN:
14 maja, godzina 11
SPEKTAKL DLA DZIECI W WIEKU 7–12 LAT,
CZAS TRWANIA: 2 GODZINY (W TYM 2 PRZERWY)

 

 

 

"Nabucco" w Szczecinie

"Nabucco" w Operze na Zamku w SzczecinieGiuseppe Verdi "Nabucco"
16 marca, godzina 11 i 17
26 marca, godzina 18

Obsada:

Nabucco - Andrzej Szkurhan

Ismaele - Paweł Wolski

Zaccaria - Janusz Lewandowski

Abigail - Barbara Żarnowiecka

Fenena - Małgorzata Kustosik

Arcykapłan Baala - Tomasz Łuczak

Abdallo - Piotr Zgorzelski

Anna - Lucyna Boguszewska

Dyrygent: Vladimir Kiradjiev
Projekt plakatu (c) D. Lenart

 

 

 

"Napój miłosny" w Operze na Zamku w Szczecinie

Napój miłosny w Operze na ZamkuGaetano Donizetti
Napój miłosny
Opera komiczna w dwóch aktach

TERMINY:
7 marca, godzina 19
8 marca, godzina 19

Obsada:

Adina – Joanna Tylkowska-Drożdż/ Victoria Vatutina
Nemorino – Felipe Alonso Céspedes Sánchez/ Sylwester Smulczyński
Belcore – Tomasz Łuczak/ Bartłomiej Misiuda
Dulcamara – Łukasz Goliński/ Janusz Lewandowski
Gianetta – Lucyna Boguszewska
Notariusz – Wiesław Łągiewka

 

Dyrygent - Vladimir Kiradjiev

 

 

 

"Eugeniusz Oniegin" w Operze na Zamku

 

Eugeniusz Oniegin w Operze na Zamku
Kliknij, aby powiększyć...

Opera na Zamku w Szczecinie - styczeń 2014

STYCZEŃ W OPERZE NA ZAMKU W SZCZECINIE
(tylko w styczniu promocja: „drugi bilet 50% taniej”)

11.01 .  |  godz. 19:00  |  „Lohengrin” Ryszard Wagnera
14.01.  |  godz. 10:00  |  „Cztery pory roku” Antonio Vivaldi
18.01.  |  godz. 19:00  |  „Robinson Crusoe” Jacques Offenbach
19.01.  |  godz. 18:00  |  „Robinson Crusoe” Jacques Offenbach
25.01.  |  godz. 19:00  |  “Odcienie namiętności” Manuel de Falla/Rodion Szczedrin
26.01.  |  godz. 18:00  |  “Odcienie namiętności” Manuel de Falla/Rodion Szczedrin
29.01.  |  godz. 11:00  |  „Ngoma – tańczący słoń” Karol Urbański

"Lohengrin" w Operze na Zamku w Szcecinie
"Lohengrin" w Operze na Zamku w Szcecinie;
kliknij zdjęcie, aby powiększyć...

„Lohengrin” Ryszard Wagnera
Sławna opera romantyczna Wagnera po raz pierwszy w powojennym Szczecinie.
W czasach politycznej niepewności i najwyższego uciśnienia czekano na wybawcę. I nagle pojawia się on – Lohengrin – ucieleśniona odpowiedź na wszystkie modlitwy, nie daje się racjonalnie wyjaśnić i żąda bezwarunkowego zaufania. Czy ludzkość jest na to gotowa? Rok wagnerowski Opera na Zamku postanowiła uczcić wspólnie z niemieckim partnerem – Theater Vorpommern. Powstała propozycja opery romantycznej zagranej z pasją przez orkiestrę pod batutą Golo Berga. Dramaturgię oraz zmienne nastroje poszczególnych aktów oddadzą w śpiewie chóry i soliści z Polski oraz Niemiec.

"Cztery pory roku" w Operze na Zamku w Szczecinie
"Cztery pory roku" w Operze na Zamku w Szcecinie;
kliknij zdjęcie, aby powiększyć...
"Robinson Crusoe" w Operze na Zamku w Szczecinie
"Robinson Crusoe" w Operze na Zamku w Szcecinie;
kliknij zdjęcie, aby powiększyć...

„Cztery pory roku” Antonio Vivaldi

Interaktywny spektakl taneczno-muzyczny dla dzieci w wieku 1-5 lat.
Spotkanie najmłodszych widzów z muzyką i tańcem dostosowane do możliwości percepcyjnych małego odbiorcy. Czas trwania – do 45 minut (około 30 minut spektaklu i kwadrans zabawy na scenie). Spektakl oparty na motywach koncertów skrzypcowych Vivaldiego. Scenariusz uwzględnia wiek dzieci i stopień ich rozwoju. Treści są dla nich zrozumiałe i zajmujące.

„Robinson Crusoe” Jacques Offenbach

Wyląduj na dzikiej wyspie razem z Robinsonem Crusoe. Co Robinson ma wspólnego ze szczecińskim paprykarzem? Dowiesz się 18. lub 19. stycznia. Brawurowa opera komiczna Offenbacha entuzjastycznie przyjęta przez szczecińską publiczność podczas czerwcowej premiery w Teatrze Letnim to niezwykła propozycja na sylwestrowy wieczór. Zabawne dialogi stworzone specjalnie dla szczecinian, zawierają lokalne smaczki i oddają klimat miasta.

Robinson Crusoe nie jest operą dziecięcą – to raczej dzieło uniwersalne, w którym może zanurzyć się widz w każdym wieku, czerpiąc z niego ogromne pokłady energii i błyskotliwego humoru. Offenbach skomponował partie solowe dla wybitnych śpiewaków, wymagając od nich sporego wokalnego kunsztu. Wystarczy wspomnieć, że partię Piętaszka (kolejna w dorobku kompozytora „spodenkowa” rola napisana dla kobiety) wykonywała na premierze sławna mezzosopranistka Célestine Galli-Marié, dla której kilka lat później Bizet skomponuje Carmen. Wieńczący II akt koloraturowy walc Edwige Conduisez-moi vers celui que j’adore włączały do swojego repertuaru wybitne sopranistki z Joan Sutherland na czele.

"Odcienie namiętności" w Operze na Zamku w Szczecinie
"Odcienie namiętności"
Opera na Zamku w Szcecinie;

“Odcienie namiętności” Manuel de Falla/Rodion Szczedrin

Gorące rytmy i uczucia w środku zimy! Poznaj różne „Odcienie namiętności” - 25. i 26. stycznia w hali Opery na Zamku – cygańska magia i hiszpański temperament – balet w rytmie flamenco w dwóch częściach.

Przedstawienie jest dyptykiem, na który składają się sławne utwory: Czarodziejska miłość (El amor brujo) Manuela de Falli i Suita Carmen Rodiona Szczedrina, skomponowana na kanwie popularnej opery Bizeta. Autorem choreografii do pierwszej części spektaklu jest Yaroslav Ivanenko, drugiej – Jacek Tyski. Obydwie partytury łączy gorąca, typowo południowa ekspresja.

Yaroslav Ivanenko o „Czarodziejskiej miłości”:
Hiszpański pisarz Garcia Lorca słyszał w cante jondo „dźwięk pędzącej krwi”. To pieśni, których tematyka jest wieczna: miłość, wierność, zazdrość, zemsta i śmierć.

Ogień, który pojawia się podczas spektaklu, oznacza dla mnie ludzką duszę. W moim libretcie istnieje trójkąt trzech głównych bohaterów. Mężczyzna i kobieta zakochują się w sobie. Kobieta całkowicie oddaje się tej miłości. Dla mężczyzny historia toczy się jednak dalej. Romantyczna przygoda staje się w pewnym sensie flirtem z życiem. Pojawia się niebezpieczeństwo – inna kobieta stara się przyciągnąć jego uwagę, usidlić go. Nazywam ją Hiszpańską Kobietą. Być może jest bogata i ma uprzywilejowaną pozycję. Na pewno jest przyzwyczajona do otrzymywania tego, czego chce. I tu zaczyna się prawdziwy dramat. Pierwsza, młoda, zakochana w mężczyźnie kobieta traci wszystko, nie tylko swoją miłość. W końcu ogień odnawia jej duszę. Przechodzi reinkarnację, ale możemy to również zinterpretować jako oczyszczenie – rytuał ognia pozwala jej odzyskać dziecięcą niewinność.

Jacek Tyski o Carmen:

Carmen to historia o miłości, namiętności, zdradzie. Uniwersalna i aktualna w każdym czasie. Mogła wydarzyć się wszędzie.  Carmen nie chce niczego na własność, nie zdobywa, by posiadać, żyje dniem dzisiejszym, czerpiąc z niego garściami. Bawi się życiem, uczucie i miłość traktuje przedmiotowo. Rani, ale niewiele ją to obchodzi. Swoim zachowaniem doprowadza do tragedii. Choć scenografia nawiązuje do pochodzenia tego utworu, nie symbolizuje Sewilli. Ma jedynie budzić luźne skojarzenia. Podobnie potraktowałem strój Escamilla, przypominający kostium torreadora – jest on metaforą niebezpiecznego zawodu, jaki wykonuje bohater. Niekoniecznie walczy na arenie, może przecież robić coś zgoła odmiennego, równie ryzykownego.

"Ngoma" w Operze na Zamku w Szczecinie
"Ngoma" w Operze na Zamku w Szcecinie;
kliknij zdjęcie, aby powiększyć...

„Ngoma – tańczący słoń” Karol Urbański

Interaktywny spektakl dla dzieci w wieku 4-11 lat. Przedstawienie ma formę tanecznej zabawy.

Słoń, który tańczy? To przecież niemożliwe. Słonie tego nie potrafią. A jednak… Jeśli się coś kocha i czegoś pragnie, to na pewno można to osiągnąć – uważa Ngoma i wie, co mówi, bo taniec to jego pasja. Dzięki niej poczuł się szczęśliwy. Razem z nim wielką moc i radość tańca mogą odkryć też widzowie. Tańczyć może każdy, jeśli tylko chce. Warto poszukać rytmu w sobie – z pomocą

Ngomy i jego przyjaciół każdemu uda się odkryć tę pasję w sobie. Tylko obcując z tą sztuką, można ją zrozumieć – uważają twórcy spektaklu, dlatego zachęcają dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniu. Pokazują też, jak różnorodne formy może mieć taniec. Na oprawę muzyczną spektaklu składają się utwory m.in. Prokofiewa, Musorgskiego, Saint-Saënsa oraz muzyka Roberta Kani. Spektakl trwa 60 minut.

(Źródło: informacje prasowe Opery na Zamku w Szczecinie)

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich stosowanie na stronach opera.info.pl Czytaj więcej…

Rozumiem i akceptuję

To My

Szanowni Państwo,

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji w polskim prawie, jesteśmy zobowiązani poinformować Państwa jako Czytelników i Uzytkowników serwisu opera.info.pl, że nasze strony wykorzystują technologię plików cookies (po polsku "ciasteczek"), podobnie jak praktycznie wszystkie inne serwisy internetowe na świecie.

Informacje zapisane za pomocą cookies są wykorzystywane w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych preferencji naszych Użytkowników. Stosowanie cookies jest niezbędne, aby serwis opera.info.pl mógł dostarczać treści i funkcjonalności w zaprojektowanym zakresie. Każdy Czytelnik lub Użytkownik opera.info.pl może zmienić ustawienia dotyczące technologii cookies, dostosowując konfigurację programu internetowego, za pomocą którego korzysta z zasobów internetu, do własnych wymagań. Dla ułatwienia podajemy poniżej adresy stron interentowych, z których możecie Państwo dowiedzieć się jak modyfikuje się ustawienia w przeglądarkach, z których zazwyczaj korzystacie:

Firefox - włączanie i wyłączanie obsługi ciasteczek;

Internet Explorer - resetowanie ustawień programu Internet Explorer;

Chrome - zarządzanie plikami cookie i danymi stron;

Opera - ciasteczka;

Safari - manage cookies;

Korzystanie przez Państwa z serwisu internetowego opera.info.pl (zgodnie z naszą Polityką prywatności) oznacza, że wyrażają Państwo zgodę aby cookies były zapisywane w pamięci wykorzystywanego przez Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami Państwa przeglądarki.

Beata i Michał opera.info.pl

 

gb bigThis is information about cookies technology being used by opera.info.pl You always may change your settings. If you continue without it we'll assume that you accept all cookies on our website :)