opera.info.plSzanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że podjęliśmy decyzję o zamknięciu serwisu opera.info.pl w dotychczasowej formule. Po trzech latach naszej intensywnej pracy nad stworzeniem wortalu społecznościowego  poświęconego sztuce operowej, uznaliśmy ten projekt za niemożliwy do zrealizowania. Z przykrością stwierdzamy, że nie udało nam się przekonać naszych czytelników do podjęcia wysiłku współtworzenia treści publikowanych na opera.info.pl  Tylko garstka entuzjastów opery wsparła nasze starania, pisząc teksty, publikując komentarze i dzieląc się z innymi cennymi informacjami.  Wszystkim naszym współautorom oraz sympatykom opera.info.pl z całego serca dziękujemy.  Bez Państwa wsparcia, niniejszy tekst zostałby opublikowany znacznie wcześniej.

Szanowni Państwo,

Jest naszym zamiarem, aby strona internetowa opera.info.pl, w niedalekiej przyszłości powróciła w nowej formie do swoich czytelników. Nadal będzie to przedsięwzięcie czysto hobbistyczne, ale o innym charakterze i innych rozmiarach. Zasadniczy cel, nie ulegnie jednak zmianie. W dalszym ciągu będziemy opowiadać o operze, która bardzo potrzebuje wsparcia jej miłośników.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim sympatykom opera.info.pl za uwagę, którą poświęciliście Państwo naszemu przedsięwzięciu.

Serdecznie Wszystkich Państwa pozdrawiamy,

Beata i Michał Olszewscy
opera.info.pl - 11/05/2015

Jeśli chcecie przesłać nam Państwo wiadomość, prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego. Dziękujemy :)

 

Jednocześnie informujemy, że nadal aktywny jest profil opera.info.pl w serwisie społecznościowym Facebook.

opera228

 

 

 

Wiadomości

„Francesca da Rimini” Sergieja Rachmaninowa - polska premiera

Francesca da Rimini Świętojańskie Noce Muzyki Operowej
Kliknij, aby powiększyć...

Polska premiera opery "Francesca da Rimini", jednego z najważniejszych ostatnich dzieł muzycznych Sergiusza Rachmaninowa, zostanie wystawiona w Gdańsku w ramach „Świętojańskich Wieczorów Muzyki Operowej” wpisujących  się w cykl ŚWIĘTOJAŃSKIE ŚWIĘTOWANIE. Spektakl będzie można zobaczyć 21 i 22 czerwca tego roku o godzinie 19.00 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku przy ulicy Świętojańskiej 50.

Libretto opery oparte jest na V pieśni z „Boskiej Komedii” Dantego. Główną bohaterką jest Francesca da Rimini, która dopuściwszy się grzechu zmysłowości z innym mężczyzną, zostaje zamordowana przez zdradzonego męża. Jako, że Francesca spotykana jest w piekle, już od pierwszych nut orkiestra rozpościera wizję cierpienia spotęgowanego wyciem potępionych dusz. Rachmaninow odmierza czas opery innym rytmem niż powierzone mu libretto, dzięki czemu dzieło pełne jest wspaniałych tematów i urzekających melodii, subtelnie przenikniętych duchem miłości.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez młodych wykonawców, artystów śpiewaków, muzyków i plastyków. Muzyczną stroną dzieła zajmie się doświadczony dyrygent młodego pokolenia a zarazem pomysłodawca projektu Rafał Kłoczko. Inscenizacji spektaklu podjęła się Natalia Kozłowska, pochodząca z Gdańska niezwykle utalentowana reżyserka młodego pokolenia, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. W ramach projektu rozstrzygnięty został wśród studentów wydziału grafiki gdańskiej ASP konkurs na plakat do wydarzenia.

Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie młodym, wybitnie utalentowanym adeptom sztuki współpracy artystycznej, której owocem będzie polska premiera tak rzadko grywanego na świecie dzieła Rachmaninowa. Wejściówki na spektakle w cenie 10 i 20 złotych, dostępne na godzinę przed spektaklem w Centrum Świętego Jana.

Autorzy i wykonawcy projektu:

Rafał Kłoczko
Rafał Kłoczko
kilknij zdjęcie, aby powiększyć...

Rafał Kłoczko, pomysłodawca i dyrygent projektu, na co dzień komponuje i dyryguje, założyciel orkiestry symfonicznej TUTTA FORZA, dyrektor artystyczny Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, dyrygent Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Operowych Blue Danube 2013 w Bułgarii. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą (między innymi Opera Bałtycka, Opera Narodowa, Sinfonia Baltica, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Koszalińska). Poprowadził szereg dzieł symfonicznych i operowych (między innymi „Gianni Schicchi”, „Suor Angelica”, „Il tabarro”, „Le Villi” G. Pucciniego, „Aleko” S. Rachmaninowa, „Weksel Małżeński” G. Rossiniego czy „Verbum Nobile” S. Moniuszki), a także szereg prawykonań muzyki współczesnej (koncerty kompozytorskie w Toruniu, Koncerty Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, festiwal Probaltica). Sztuki dyrygenckiej uczył się pod okiem takich dyrygentów jak Marco Guidarini, Wojciech Michniewski, Rafał Delekta, Gabriel Chmura czy Colin Metters. Za całokształt działalności otrzymał szereg stypendiów i nagród artystycznych, jeszcze jako student został uznany za Najlepszego Studenta RP w Kategorii „Sztuka”, a w sezonie 2013/2014 został laureatem programu dyrygent-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca.

Natalia Kozłowska
Natalia Kozłowska
kliknij zdjęcie, aby powiększyć...

Natalia Kozłowska, reżyserka, podjęła się inscenizacji opery Rachmaninowa, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, współpracowała z takimi instytucjami jak choćby Teatr Polski w Warszawie czy Opera Bałtycka w Gdańsku. Ma w swoim dorobku cztery znaczące inscenizacje operowe i wiele asystentur u boku znanych polskich reżyserów operowych i teatralnych. W 2013 roku otrzymała prestiżowe stypendium „Młoda Polska” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obsada:

Janusz Bazylewicz (Dante - tenor) – tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku i Music Conservatorium Maastricht. Uczestniczył w nagraniach płyt: „Pasji Gdańskiej” Georga Philippa Telemanna, „Krönungs-Messe” W. A. Mozarta, „Oratorium Wielkanocnego - Triduum Męki Pańskiej” Tomasza Stobierskiego, kolęd z Chórem WSAP w Białymstoku, „Elijah” F. Mendelssohna z Chórem Festiwalowym Wratislavia Cantans oraz Gabrieli Consort and Players.

Kamil Górzyński (Duch Wergiliusza - bas) – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w inscenizacji takich oper jak: Aleko S. Rachmaninowa, Verbum Nobile S. Moniuszki, Don Giovanni oraz Wesele Figara W.A. Mozarta, Carska Narzeczona N. Rimski-Korsakowa, Koncertuje w kraju za granicą.

Magdalena Chmielecka (Francesca da Rimini - sopran) – studentka piątego roku Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. H. Darclee w Braili w Rumunii (nagroda dla Najlepszego Młodego Artysty, 2012), finalistka Międzynarodowego Konkursu Belcanto im. Vincenzo Belliniego w Catanii na Sycylii (2012), laureatka Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” we Włocławku (2013). Od 2013 roku współpracuje z Akademią Młodych Talentów działającą w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Przemysław Baiński
Przemysław Baiński
kliknij zdjęcie, aby powiększyć...

Przemysław Baiński (Paolo – tenor) – aktualnie studiuje na wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie profesora Piotra Micińskiego. Debiutował na scenie Filharmonii Łódzkiej w partii tenorowej Mszy c-moll W. A. Mozarta. Ponadto wystąpił w operze „Le devin du village” J.J. Rousseau w roli Colina (Produktion der Musikakademie Rheinsberg „Dorfgeschichten”) , oraz zadebiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi rolą Gastona w operze „La Traviata”. Uczestniczył w kursach prowadzonych między innymi przez prof. Annę Radziejewską w Nałęczowie. Koncertował we Włoszech, Belgii, Austrii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii. Brał udział w licznych festiwalach, między innymi Kolory Polski, Musica Moderna, Cantio Lodziensis, Łódzkie Schumanniana 2012.

Marcin Miloch (Lanciotto Malatesta - baryton) – student roku dyplomowego Akademii Muzycznej w Gdańsku, członek chóru Opery Bałtyckiej. Kształcił swoje umiejętności wokalne i aktorskie pod kierunkiem Paula Eswooda, Jadwigi Rappe, Roberta Nakoniecznego i Joanny Bogackiej. Kreował główne partie w takich operach, jak Weksel Małżeński G. Rossiniego, Gianni Schicchi G. Pucciniego, Il tabarro G. Pucciniego czy Cosi fan tutte W.A. Mozarta. W kwietniu br. wystąpił z orkiestrą AM na koncercie tegorocznych dyplomantów jako wyróżniony student roku dyplomowego.

Orkiestra Symfoniczna TUTTA FORZA
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego (przygotowanie: prof. Marcin Tomczak)
Beata Oryl – choreografia
Paulina Leda – przygotowanie solistów
Natalia Wysocka – autorka materiałów graficznych, wybrana w drodze konkursu, studentka wydziału grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych

Organizatorzy, Partnerzy, Mecenasi, Sponsorzy:

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Tutti, która w swoich założeniach statutowych ma m.in. promocję i pomoc młodym artystom w realizacji ich marzeń. Współorganizatorem jest Opera Bałtycka w Gdańsku. Wydarzenie jest realizowane dzięki współpracy trójmiejskich instytucji kultury: Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Wydział Grafiki Akademii Sztuk Plastycznych w Gdańsku, Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego oraz Lions Club Gedania w Gdańsku, którzy wspierają projekt jako jego partnerzy. Projekt jest dofinansowywany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska.

Patroni honorowi wydarzenia:
   • Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
   • Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

Patroni medialni wydarzenia
   • TVP Gdańsk
   • Radio Gdańsk,
   • Presto – magazyn o muzyce
   • Portale: trojmiasto.pl, maestro.net.pl, opera.info.pl, Gdańsk.pl oraz Wrota Pomorza

O Fundacji:

Fundacja Tutti powstała w 2012 roku. Od początku swojego istnienia działa w obszarze szeroko pojętej kultury. Wspiera rozwój i karierę młodych artystów, muzyków, plastyków, uczniów, studentów, absolwentów szkół i uczelni artystycznych, umożliwiając im realizację pomysłów i marzeń. Współpracując z ogólnopolskimi instytucjami, promuje Trójmiasto i Region Pomorski w kraju i na świecie. Ponadto Fundacja działa na rzecz poszerzania społecznej świadomości zdrowego stylu życia, sportu i zasad zdrowego odżywiania. 

Do tej pory Fundacja Tutti wystawiła scenicznie 5 dzieł operowych, które spotkały się z dużym entuzjazmem zarówno publiczności jak i krytyków. Wszystkie dotychczasowe projekty Fundacji Tutti dofinansowywane były ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska. 
(Źródło: informacje prasowe Fundacji Tutti)

  • Nie znaleziono komentarzy
Zamieszczanie komentarzy wymaga zalogowania. Jako niezarejestrowany możesz skorzystać z Księgi Gości / Visitors may leave their comments in the Guest Book

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich stosowanie na stronach opera.info.pl Czytaj więcej…

Rozumiem i akceptuję

To My

Szanowni Państwo,

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji w polskim prawie, jesteśmy zobowiązani poinformować Państwa jako Czytelników i Uzytkowników serwisu opera.info.pl, że nasze strony wykorzystują technologię plików cookies (po polsku "ciasteczek"), podobnie jak praktycznie wszystkie inne serwisy internetowe na świecie.

Informacje zapisane za pomocą cookies są wykorzystywane w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych preferencji naszych Użytkowników. Stosowanie cookies jest niezbędne, aby serwis opera.info.pl mógł dostarczać treści i funkcjonalności w zaprojektowanym zakresie. Każdy Czytelnik lub Użytkownik opera.info.pl może zmienić ustawienia dotyczące technologii cookies, dostosowując konfigurację programu internetowego, za pomocą którego korzysta z zasobów internetu, do własnych wymagań. Dla ułatwienia podajemy poniżej adresy stron interentowych, z których możecie Państwo dowiedzieć się jak modyfikuje się ustawienia w przeglądarkach, z których zazwyczaj korzystacie:

Firefox - włączanie i wyłączanie obsługi ciasteczek;

Internet Explorer - resetowanie ustawień programu Internet Explorer;

Chrome - zarządzanie plikami cookie i danymi stron;

Opera - ciasteczka;

Safari - manage cookies;

Korzystanie przez Państwa z serwisu internetowego opera.info.pl (zgodnie z naszą Polityką prywatności) oznacza, że wyrażają Państwo zgodę aby cookies były zapisywane w pamięci wykorzystywanego przez Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami Państwa przeglądarki.

Beata i Michał opera.info.pl

 

gb bigThis is information about cookies technology being used by opera.info.pl You always may change your settings. If you continue without it we'll assume that you accept all cookies on our website :)