opera.info.plSzanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że podjęliśmy decyzję o zamknięciu serwisu opera.info.pl w dotychczasowej formule. Po trzech latach naszej intensywnej pracy nad stworzeniem wortalu społecznościowego  poświęconego sztuce operowej, uznaliśmy ten projekt za niemożliwy do zrealizowania. Z przykrością stwierdzamy, że nie udało nam się przekonać naszych czytelników do podjęcia wysiłku współtworzenia treści publikowanych na opera.info.pl  Tylko garstka entuzjastów opery wsparła nasze starania, pisząc teksty, publikując komentarze i dzieląc się z innymi cennymi informacjami.  Wszystkim naszym współautorom oraz sympatykom opera.info.pl z całego serca dziękujemy.  Bez Państwa wsparcia, niniejszy tekst zostałby opublikowany znacznie wcześniej.

Szanowni Państwo,

Jest naszym zamiarem, aby strona internetowa opera.info.pl, w niedalekiej przyszłości powróciła w nowej formie do swoich czytelników. Nadal będzie to przedsięwzięcie czysto hobbistyczne, ale o innym charakterze i innych rozmiarach. Zasadniczy cel, nie ulegnie jednak zmianie. W dalszym ciągu będziemy opowiadać o operze, która bardzo potrzebuje wsparcia jej miłośników.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim sympatykom opera.info.pl za uwagę, którą poświęciliście Państwo naszemu przedsięwzięciu.

Serdecznie Wszystkich Państwa pozdrawiamy,

Beata i Michał Olszewscy
opera.info.pl - 11/05/2015

Jeśli chcecie przesłać nam Państwo wiadomość, prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego. Dziękujemy :)

 

Jednocześnie informujemy, że nadal aktywny jest profil opera.info.pl w serwisie społecznościowym Facebook.

opera228

 

 

 

Wiadomości

Festiwal Opera Know-how. Nowa twarz opery

Opera Know-how w Poznaniu logoOd 5 do 7 września tego roku, wydarzenia w Poznaniu rozgrywać się będą w rytmie muzyki klasycznej. Wszystko za sprawą nowego festiwalu Opera Know-how, dzięki któremu opera na stałe zadomowi się w miejskiej przestrzeni i odsłoni swoje nowoczesne oblicze.

W programie festiwalu znajdą się pozycje dedykowane widzom, którzy chcieliby bliżej poznać operę oraz projekty prezentujące jej związki z pokrewnymi dziedzinami sztuki: jazzem, street artem, muzyką współczesną. Nie zabraknie także spektakli i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncertów, happeningów oraz spotkań i dyskusji z ludźmi opery. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywają się wokół ulicy Święty Marcin – na podwórkach i w miejskich bramach. Miejsce nie jest przypadkowe – twórcy festiwalu chcą przyczynić się do rewitalizacji i kulturalnego ożywienia najważniejszej poznańskich arterii oraz dotrzeć do mieszkańców miasta w ich codziennej rzeczywistości.

Patronem pierwszej edycji jest Karol Szymanowski, motywem przewodnim – pieśń. Jak mówi Zuzanna Głowacka, dyrektor artystyczna festiwalu: "Szymanowski to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Jego pieśni są królestwem niesamowitych historii i obrazów –  stanowią klucz do zrozumienia operowego świata. Wierzymy, że ich popularyzacja może stać się początkiem fascynacji śpiewem klasycznym i operą oraz pretekstem dla odkrywania bogatej polskiej kultury muzycznej".

Szymanowski jest głównym bohaterem programu Festiwalu Opera Know-how. W trakcie trzech dni widzowie będą mieli okazję usłyszeć blisko 80 utworów pochodzących z różnych okresów jego twórczości – od kompozycji najwcześniejszych po dzieła w pełni dojrzałe. Do najciekawszych, inspirowanych muzyką Szymanowskiego propozycji należą: jazzowy koncert "Szymanowski: Inspiracje" w Klubie Blue Note, seria rozgrywanych w nietypowych lokalizacjach kameralnych koncertów "Głosy miejskich zakamarków" oraz finałowy spektakl "Pieśń o nocy", który odbędzie się w fontannie przy Placu Wolności.

Organizatorami Festiwalu Opera Know-how są Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Pro Arte oraz Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury działające w ścisłej współpracy z Akademią Muzyczną i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu sprawującym merytoryczną opiekę między innymi  nad wykonaniem muralu, który znajdzie się na przystanku PST Szymanowskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej i fanpage’u festiwalu. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Prezydent Miasta Poznania oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej - www.operaknowhow.pl | facebook.com/operaknowhow | operaknowhow (at) gmail.com  

PROGRAM FESTIWALU

Piątek, 5. 09. 2014

17:00 Rozdźwięki. Happening otwierający festiwal
(O. Stabno, A. Szmatoła, wszyscy artyści festiwalowi), Galeria MM

Rozdźwięki to wydarzenie zainspirowane możliwościami ludzkiego głosu. Będące podstawą widowiska echo tworzy niedookreśloną, żywą instalację dźwiękową, której głównym zadaniem jest próba odpowiedzi na pytanie dotyczące (de)konstrukcji muzycznej przestrzeni. Osią happeningu jest Pieśń Roksany – jeden z najbardziej znanych fragmentów opery Król Roger K. Szymanowskiego. Potencjał dźwiękowo-przestrzenny Galerii MM staje się motorem napędowym głównej linii programowej festiwalu – symbolicznego „wyjścia” muzyki klasycznej w przestrzeń miasta.

19.00 Projekcja opery Król Roger
(reż. M. Treliński), Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek

20.30 Dyskusja na temat spektaklu
(M. Gmys, M. Straburzyński, K. Kozłowski), Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek

Kim jest Król Roger, a kim przybywający na jego dwór tajemniczy Pasterz? Jak rozumieć –  i interpretować – fascynujące w swej niejednoznaczności dzieło Karola Szymanowskiego? Jakie nowe sensy odkrywa przed widzem głośna inscenizacja Mariusza Trelińskiego?
Na te oraz inne pytania odpowiedzą w pospektaklowej dyskusji zaproszeni goście. Ich rozmowa stanie się punktem wyjścia dla rozważań o operze jako dziedzinie uniwersalnej, ale i aktualnej.

Sobota, 6. 09. 2014

11:00 Koty, psoty i świergoty. Warsztat ruchowy dla dzieci
(Prowadzenie: M. Mroczkowski), podwórko w kamienicy przy ul. Św. Marcin 34

Nie ma nic bardziej naturalnego od ruchu. Sztuka dla dziecka jest czystą i nieskrępowaną radością. Tę prostą, choć jakże inspirującą do działań prawdę, odkryje przed najmłodszymi uczestnikami festiwalu Michał Mroczkowski – instruktor i choreograf, student rytmiki poznańskiej Akademii Muzycznej. Podczas warsztatu dzieci zaprzyjaźnią się z muzyką klasyczną, oswoją z miejską przestrzenią oraz wyrobią w sobie nawyk aktywnego i twórczego uczestnictwa w kulturze.
Warsztat dedykowany jest dzieciom w wieku 8-9 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.

11:00 Wcielenia muzyki. Warsztat aktorski
(Prowadzenie: M. Kluczykowski), Republika Sztuki Tłusta Langusta

Podczas warsztatu prowadzonego przez Marcina Kluczykowskiego (aktora i performera wywodzącego się z poznańskiego nurtu teatru alternatywnego) uczestnicy dokonają aktorskiej interpretacji wybranych utworów Karola Szymanowskiego. W oparciu o ruch, gest, emocje oraz poetyckie obrazy zaklęte w pieśniach kompozytora, każdy z uczestników zbuduje organiczną minietiudę teatralną.  Dowie się także, że ciało jest punktem wyjścia dla wszystkich muzycznych doświadczeń.
Warsztat dedykowany jest młodzieży w wieku 15-18 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.

11:00 Poczuj, rozpoznaj, nazywaj. Warsztat twórczego słuchania muzyki
(Prowadzenie: U. Matlęgiewicz), Sala Teatralna Collegium Maius

Urszula Matlęgiewicz, studentka poznańskiej muzykologii, pokaże uczestnikom warsztatów, w jaki sposób osiągnąć stan skupienia umysłu pozwalający na zatopienie się w synestezyjnej aurze dzieł Szymanowskiego. Ćwiczenia pobudzające wyobraźnię zaprowadzą słuchaczy w najgłębsze zakamarki onirycznych wizji snujących się w melodiach kompozytora, zaś wspólne konfrontowanie odczuć pobudzi do stworzenia ich świeżych interpretacji.  
Warsztat dedykowany jest osobom dorosłym. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.

13:00 Figle-migle, kogle-mogle. Twórcze słuchanie muzyki dla dzieci
(Prowadzenie: J. Sykulska), Manufaktura słodyczy Karmelkowo

Słuchanie, granie, tańczenie, śpiewanie, malowanie – oto niezbędne elementy kreatywnej układanki, jaką zaserwuje młodym uczestnikom warsztatu Joanna Sykulska, poznańska animatorka i studentka edukacji artystycznej. Zajęcia prowadzone w oparciu o metodę Batii Strauss zachęcą dzieci i ich rodziców do wspólnej, twórczej zabawy. Pełna barw i kolorowych przedmiotów przestrzeń, rodzinna atmosfera oraz muzyka Karola Szymanowskiego staną się źródłem radości płynącej z bliskiego obcowania ze sztuką.
Warsztat dedykowany jest dzieciom w wieku 6-7 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.

13:00 Szymanowski: (re)mix. Warsztat DJ-ski
(Prowadzenie: F. Szymczak), klub Czytelnia    

Połączenie twórczości Szymanowskiego z na wskroś współczesną  sztuką didżejską może wydawać się miksem kontrowersyjnym. Prowadzący warsztaty – Filip Szymczak (Stowarzyszenie City Inside Art, wytwórnia muzyczna Rec.Out) odkryje przed uczestnikami zaskakujące  paralele pomiędzy tradycyjną sztuką kompozytorską a nowoczesną sztuką kolażu i de-konstrukcji. Podczas warsztatu każdy będzie miał szansę stworzenia własnego remixu aranżując wybrany utwór K. Szymanowskiego.
Warsztat dedykowany jest młodzieży w wieku 13-15 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.

13:00 Zarzyjsekuniu! Warsztat białego śpiewu
(Prowadzenie: M. Paszek), Instytut im. Oskara Kolberga

Punktem wyjścia warsztatu prowadzonego przez Malwinę Paszek – wokalistkę związaną z muzyką tradycyjną, łączącą w swych projektach ludowy śpiew z brzmieniami współczesnymi – są Pieśni Kurpiowskie K. Szymanowskiego. Technika białego śpiewu oprócz swego nadrzędnego celu – uwolnienia głosu, jest też polem dla spontanicznej ekspresji. Wspólne muzykowanie odkryje przed uczestnikami tajniki oddychania przeponą, zaszczepi też fascynację rodzimym folklorem.
Warsztat dedykowany jest osobom dorosłym. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.

14:00 Wojtek Świeca: Litania – impresja
kościół przy ulicy Fredry    

Gitara elektryczna solo i surowa akustyka neogotyckiego kościoła to dwa czynniki decydujące o wyjątkowości koncertu poznańskiego artysty Wojtka Świecy. Jego improwizacja na temat wokalnoinstrumentalnej Litanii do Marii Panny Karola Szymanowskiego to projekt eksplorujący bogate brzmienie instrumentu kojarzonego dziś niemal wyłącznie z muzyką popularną. Oparte na technice swobodnej improwizacji impresje w połączeniu z ascezą sakralnego wnętrza zyskują nowy, niepowtarzalny kontekst.

15:00 Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia
(M. Książek, M. Gajda, Ł. Mirek, A. Jakubów), Republika Sztuki Tłusta Langusta

Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia to cykl 15-minutowych koncertów kameralnych. Muzyka Karola Szymanowskiego – reinterpretowana, inkrustowana nowoczesnym spojrzeniem młodych twórców – staje się artystycznym bodźcem do pogłębionej refleksji nad kondycją współczesnego widza operowego.

15:15 Spotted: opera. Widz pilnie poszukiwany
(dyskutanci: E. Schreiber, S. Pietras, K. Moraczewski, prowadzący: A. O. Gibowski), Republika Sztuki Tłusta Langusta

Pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań poświęconych problematyce teatru operowego. Zaproszeni goście rozmawiać będą na temat tożsamości współczesnego widza operowego – jego oczekiwań, przyzwyczajeń, obaw, potrzeb. Wśród rozmówców znajdą się muzykolodzy, teatrolodzy i artyści współpracujący z teatrami operowymi w Polsce i za granicą. Zderzenie różnych punktów widzenia przyczyni się do wszechstronnego omówienia problemu.
Do dyskusji zapraszamy również publiczność.

17:45 Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia
(T. Sośniak, P. Rakowski, O. Winkowska), podwórko kamienicy przy ulicy Święty Marcin 69

Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia to cykl 15-minutowych koncertów kameralnych. Muzyka Karola Szymanowskiego – reinterpretowana, inkrustowana nowoczesnym spojrzeniem młodych twórców – staje się artystycznym bodźcem do pogłębionej refleksji nad kondycją współczesnego widza operowego.

18:00 Chodzą pogłoski, że Szymanowski… Rozmowa (nie) na temat
(Rozmówcy: M. Gmys, B. Dąbrowski, D. Ratajczakowa), Klub Czytelnia

Zaproszeni goście – znawcy twórczości Karola Szymanowskiego – w niezobowiązującej atmosferze kawiarni wymienią się poglądami i odczuciami na temat życiorysu, twórczości i poglądów kompozytora. Luźna, improwizowana rozmowa jest odmienna względem klasycznych, akademickich standardów wykładu prezentującego sylwetkę znanej postaci. Dyskutanci nad chronologię przedkładają uporządkowanie problemowe i tematyczne, od suchych, encyklopedycznych faktów wolą zaś żywioł anegdotyczności.

20:00 Szymanowski: Inspiracje. Koncert aranżacji jazzowych
(W. Świeca, A. Konieczny, I. Polit, J. Skowroński, D. Kostka, P. Rakowski), Klub Blue Note

21:30 Jam session

Oryginalny projekt młodych poznańskich muzyków związanych ze sceną jazzową. Inspiracją twórczą  koncertu jest pieśń. Nadając tej formie współczesny kształt artyści pokazują, że muzyka Szymanowskiego nie jest muzealnym eksponatem, lecz żywą, podatną na przemiany częścią polskiej kultury. W ich autorskich aranżacjach muzyka klasyczna w interesujący sposób łączy się z wpływami muzyki improwizowanej, nadając zawiłym melodiom Szymanowskiego nowy wymiar.
Podczas koncertu usłyszymy m. in. aranżacje pieśni ludowych, arii z opery Król Roger,  pieśni do słów T. Micińskiego, J. Tuwima, K. Iłłakowiczówny.
Iza Polit - śpiew
Jakub Skowroński - saksofon, klarnet basowy
Wojtek Świeca –  gitara
Piotr Rakowski –  wibrafon, KAT
Damian Kostka –  kontrabas
Andrzej Konieczny – perkusja, elektronika

Niedziela, 7. 09. 2014

13:00 Masterclass z Iwoną Hossą. Otwarta lekcja śpiewu
(Prowadzące: I. Hossa, L. Sobolewska, warsztatowicze: N. Krysztoforska, A. Bałachowska), Sala Drabowicza w Teatrze Wielkim

Masterclass (z j. ang.: lekcja mistrzowska) to otwarta dla szerokiej publiczności pokazowa lekcja śpiewu. W trakcie warsztatów młodzi adepci sztuki wokalnej oraz towarzysząca im publiczność będą mogli przekonać się na żywo, na czym polega praca przepony, czym są koloratury oraz jak zmienia się interpretacja przygotowanych utworów w konfrontacji z radami i anegdotami solistki scen operowych: Iwony Hossy.

14:00 Pomiędzy. Spektakl dla dzieci

(Reżyseria: D. Stachuła), Sala pod Zegarem CK Zamek

Pomiędzy to możliwość zdumiewania się i zdziwienia. Jaki kolor powstanie, gdy pomieszamy niebieski i czerwony? Co się stanie, gdy dziewczynka niespodziewanie rozstanie się ze swoją ulubioną lalką? Zapraszamy na spotkanie z nieznanym – smutnym i radosnym, strasznym, ale i możliwym do oswojenia. Doświadczenia ze świata onirycznego mogą okazać się pomocne w przeżywaniu tego, co dzieje się w świecie realnym.
Pomiędzy to spotkanie – na granicy jawy i snu –  młodych widzów z polskimi utworami dedykowanymi dzieciom. Muzyka Karola Szymanowskiego i wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny poszerzone o ruch sceniczny i stronę plastyczną uczą najmłodszych jak odkrywać świat posługując się wszystkimi zmysłami.
Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 5 lat. Zrealizowany zostanie przez studentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Pomiędzy jest najciekawiej. Tam pomieszkują sny, wyobraźnia i kot.
Reżyseria – Daniel Stachuła
Dramaturgia – Joanna Żygowska
Scenografia – Natalia Rejszel
Kostiumy – Emil Wysocki
Występują:
Lalka – Hanna Karasińska
Krzysia – Monika Buczkowska
Kot – Łukasz Kocur
Przy fortepianie – Oskar Stabno

15:00 Zawód: reżyser
(R. A. Braun), Klub Cicha Kuna

Spotkanie z reżyserem operowym to okazja do poznania jednej z najważniejszych osób w teatrze operowym. Ran Arthur Braun to artysta młodego pokolenia, który nie boi się oryginalnych, nowatorskich rozwiązań inscenizacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku do tradycji teatru muzycznego. Podczas spotkania podzieli się z widownią spostrzeżeniami na temat  pracy reżysera operowego.

16:00 Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia
(A. Gudzio, A. Gajek, P. Wywrot), Klub Cicha Kuna

Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia to cykl krótkich koncertów kameralnych łączących w sobie różne media. Muzyka Karola Szymanowskiego – reinterpretowana, inkrustowana nowoczesnym spojrzeniem młodych twórców – staje się artystycznym bodźcem do pogłębionej refleksji nad problematyką współczesnej reżyserii w teatrze operowym.

16:15 Wizjoner-obrazoburca. Reżyser w operze
(dyskutanci: I. Hossa, Ł. Gajdzis, M. Jabłoński, R. Borowska-Juszczyńska, prowadząca: J. Maleszyńska), Klub Cicha Kuna

Problem współczesnej reżyserii to kolejny  punkt zapalny związany ze środowiskiem opery. Zaproszeni goście przyjrzą się zagadnieniom związanym z problematyką współczesnej reżyserii teatru muzycznego, próbując odpowiedzieć na pytanie o sens i granice eksperymentu reżyserskiego w operze. W centrum zainteresowania pozostanie sytuacja Poznania, prężnego ośrodka operowego, który stopniowo otwiera się na nowe interpretacje sceniczne.
Do dyskusji zapraszamy również publiczność.

17:30-20:00 Głosy miejskich zakamarków

17:30 Opus 1. Rymy dziecięce     
(A. Budzyńska, K. Książczyk), Pasaż Różowy

18:00 Opus 2. Lean out of the window
(M. Liweń, A. Skorupa), prywatne mieszkanie w okolicach ulicy Święty Marcin

18:30 Opus 3. Driady i Pan
(A. Gładysiak, A. Sanocka, A. Garniewicz), skwer za Biblioteką Uniwersytecką

19:00 Opus 4. Puszcza Kurpiowska
(M. Terlecka), parking za Biblioteką Uniwersytecką

19:30 Opus 5. Hymny
(A. Gudzio, P. Żukowski), podziemny parking Galerii MM

Muzyka to wehikuł zdolny przenieść daleko poza szarą, codzienną rzeczywistość. Wiedzą o tym Głosy ukryte w miejskich zakamarkach i dlatego pragną opowiedzieć słuchaczom swoje niesamowite historie. Cykl pięciu kameralnych koncertów tworzy muzyczny szlak w obrębie ulicy Św. Marcin. Sentymentalny spacer po opuszczonych zaułkach jest jednocześnie podróżą po oryginalnej twórczości Karola Szymanowskiego. Koncerty łączą różnorodne działania artystyczne i tworzą miniaturowe opery ożywiające zapomniane zakątki miasta.

21:00 Pieśń o nocy. Spektakl plenerowy
(Reżyser:  Z. Głowacka), fontanna przy Placu Wolności

Pieśń o nocy to autorski projekt Zuzanny Głowackiej będący hołdem dla Karola Szymanowskiego. Scenariusz powstał w oparciu o 23 miniatury muzyczne na głos z fortepianem pochodzące z różnych okresów twórczości kompozytora. Budowana na nieoczywistym fabularnym splocie teatralna wariacja tworzy apolliński sen w samym centrum miejskiej rzeczywistości. W skażonym sztuką umyśle głównego bohatera dochodzą do głosu antagonistyczne pragnienia. Paniczny strach przed nieznaną przyszłością zmusza do podjęcia wędrówki w głąb własnej podświadomości. Jej kresem jest świt.
Spektakl powstał we współpracy z Akademickim Kołem Teatralnym AKT działającym przy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz studentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Scenariusz i reżyseria –  Zuzanna Maria Głowacka
Ruch sceniczny –  Michał Mroczkowski
Scenografia i kostiumy – Katarzyna Tomczyk, Kinga Bijak, Magdalena Ogonowska
Charakteryzacja – Katarzyna Bogaczyk
Reżyseria światła –  Arkadiusz Kuczyński
Kierownictwo muzyczne –  Agata Gładysiak, Katarzyna Kluczyńska
Opieka artystyczna – Piotr Tetlak
Występują:    
Artysta –  Piotr Maciejowski
Ona –  Beata Panfil
Śmierć –  Maria Domżał
Duch nocy –  Joanna Kędzior
Łabędź –  Marcin Kluczykowski
Księżyc –  Patryk Jarczok
Syrena I –  Marta Książek
Syrena II – Ksenia Shaushyshvili
Syrena III –  Anna Kajdasz

Przy fortepianie –  Agata Gładysiak, Katarzyna Kluczyńska

(Źródło: Informacja prasowa Opera Know-how)

 

  • Nie znaleziono komentarzy
Zamieszczanie komentarzy wymaga zalogowania. Jako niezarejestrowany możesz skorzystać z Księgi Gości / Visitors may leave their comments in the Guest Book

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich stosowanie na stronach opera.info.pl Czytaj więcej…

Rozumiem i akceptuję

To My

Szanowni Państwo,

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji w polskim prawie, jesteśmy zobowiązani poinformować Państwa jako Czytelników i Uzytkowników serwisu opera.info.pl, że nasze strony wykorzystują technologię plików cookies (po polsku "ciasteczek"), podobnie jak praktycznie wszystkie inne serwisy internetowe na świecie.

Informacje zapisane za pomocą cookies są wykorzystywane w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych preferencji naszych Użytkowników. Stosowanie cookies jest niezbędne, aby serwis opera.info.pl mógł dostarczać treści i funkcjonalności w zaprojektowanym zakresie. Każdy Czytelnik lub Użytkownik opera.info.pl może zmienić ustawienia dotyczące technologii cookies, dostosowując konfigurację programu internetowego, za pomocą którego korzysta z zasobów internetu, do własnych wymagań. Dla ułatwienia podajemy poniżej adresy stron interentowych, z których możecie Państwo dowiedzieć się jak modyfikuje się ustawienia w przeglądarkach, z których zazwyczaj korzystacie:

Firefox - włączanie i wyłączanie obsługi ciasteczek;

Internet Explorer - resetowanie ustawień programu Internet Explorer;

Chrome - zarządzanie plikami cookie i danymi stron;

Opera - ciasteczka;

Safari - manage cookies;

Korzystanie przez Państwa z serwisu internetowego opera.info.pl (zgodnie z naszą Polityką prywatności) oznacza, że wyrażają Państwo zgodę aby cookies były zapisywane w pamięci wykorzystywanego przez Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami Państwa przeglądarki.

Beata i Michał opera.info.pl

 

gb bigThis is information about cookies technology being used by opera.info.pl You always may change your settings. If you continue without it we'll assume that you accept all cookies on our website :)