opera.info.plSzanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że podjęliśmy decyzję o zamknięciu serwisu opera.info.pl w dotychczasowej formule. Po trzech latach naszej intensywnej pracy nad stworzeniem wortalu społecznościowego  poświęconego sztuce operowej, uznaliśmy ten projekt za niemożliwy do zrealizowania. Z przykrością stwierdzamy, że nie udało nam się przekonać naszych czytelników do podjęcia wysiłku współtworzenia treści publikowanych na opera.info.pl  Tylko garstka entuzjastów opery wsparła nasze starania, pisząc teksty, publikując komentarze i dzieląc się z innymi cennymi informacjami.  Wszystkim naszym współautorom oraz sympatykom opera.info.pl z całego serca dziękujemy.  Bez Państwa wsparcia, niniejszy tekst zostałby opublikowany znacznie wcześniej.

Szanowni Państwo,

Jest naszym zamiarem, aby strona internetowa opera.info.pl, w niedalekiej przyszłości powróciła w nowej formie do swoich czytelników. Nadal będzie to przedsięwzięcie czysto hobbistyczne, ale o innym charakterze i innych rozmiarach. Zasadniczy cel, nie ulegnie jednak zmianie. W dalszym ciągu będziemy opowiadać o operze, która bardzo potrzebuje wsparcia jej miłośników.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim sympatykom opera.info.pl za uwagę, którą poświęciliście Państwo naszemu przedsięwzięciu.

Serdecznie Wszystkich Państwa pozdrawiamy,

Beata i Michał Olszewscy
opera.info.pl - 11/05/2015

Jeśli chcecie przesłać nam Państwo wiadomość, prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego. Dziękujemy :)

 

Jednocześnie informujemy, że nadal aktywny jest profil opera.info.pl w serwisie społecznościowym Facebook.

opera228

 

 

 

Wiadomości

Wszystkie wiadomości w porządku chronologicznym

Gratulujemy Aleksandrze Kurzak !

 

 

Nowy sezon operowy w "Teatrze Studio" w Warszawie

Autorzy: Beata i Michał

teatr studio logoW środę 22. kwietnia 2015 roku o godzinie 12:00 Teatr "Studio" w Warszawie rozpoczyna sprzedaż karnetów na dziesiąty sezon transmisji „The Met: Live in HD” (piąty sezon w Teatrze "Studio").

Sprzedaż będzie prowadzona przez kasę biletową teatru oraz on-line na stronie internetowej - www.teatrstudio.pl

W obydwu przypadkach sprzedaż rozpocznie się o godzinie 12.00. W sprzedaży tylko karnety na cały sezon: 11 transmisji po 55 zł każdy = 605 zł

W poniedziałek 27. kwietnia 2015 roku o godzine 12:00 rozpocznie się sprzedaż biletów indywidualnych w cenie 100 zł (rząd 2-16) oraz 55 zł (rząd 1, miejsca z ograniczoną widocznością). Więcej informacji o nadchodzącym sezonie transmisji z Metropolitan Opera na opera.info.pl - Nowy sezon 2015/16 transmisji MET Live in HDOpery w kinie "Luna" w Warszawie

Łucja z Lammermmoru w kinie Luna w Warszawie
Kliknij, aby powiększyć...

Kino "Luna" w Warszawie rozpoczyna 15 marca tego roku nowy cykl, w ramach którego na ekranach kinowych przy ulicy Marszałkowskiej 28 pojawią się najznakomitsze spektakle operowe nowojorskiej Metropolitan Opera oraz najciekawsze przedstawienia londyńskiego National Theatre. Produkcje wystawiane na deskach obu teatrów uznawane są za wybitne arcydzieła w swojej klasie.

Organizatorzy zapowiadają, że przynajmniej jeden raz w miesiącu, będą retransmitować starannie wyselekcjonowane inscenizacje, zarówno z bieżącego sezonu 2014/2015, jak i z spektakle z lat ubiegłych. Wszystkie przedstawienia, zrealizowane w technologii High Definition z dźwiękiem przestrzennym Digital Dolby Surround 5.1, zostaną odtworzone w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Spotkania z operą w kinie "Luna" w Warszawie, rozpoczną się 15 marca o godzinie 16. od prezentacji dzieła Gaetano Donizetti’ego - Łucja z Lammermooru (Lucia di Lammermoor). To inscenizacja z roku 2009, pamiętna dla polskich miłośników opery, z powodu nagłego i niespodziewanego występu w spektaklu polskiego tenora – Piotra Beczały, który, w roli kochanka Łucji – Edgaro, szturmem "zdobył" operową publiczność Nowego Jorku. Rolę delikatnej Łucji, tytułowej bohaterki opery Donizettiego, wykreowała Anna Netrebko. Towarzyszył jej kolejny śpiewak z Polski - baryton Mariusz Kwiecień, który wcielił się w rolę tyranizującego ją brata.

 

 

Akademia Händlowska we Wrocławiu

 

11 02 Akademia Händlowska   12 02 Akademia Händlowska 15 02 Akademia Händlowska
Kliknij aby powiększyć...

 

 

Wieczór autorski z udziałem Ewy Łętowskiej, Krzysztofa Pawłowskiego, Wiktora Osiatyńskiego i Joanny Woś.

Krzysztof Pawłowski i Ewa Łętowska zdjęcie (c) Agnieszka Pietkiewicz - Kaleta5 lutego 2015 roku w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej, o godzinie 19. odbędzie się wieczór autorski z udziałem Ewy Łętowskiej, Krzysztofa Pawłowskiego, Wiktora Osiatyńskiego i Joanny Woś.

Wydarzeniem wieczoru będzie spotkanie z Acusem, czyli Ewą Łętowską i Krzysztofem Pawłowskim, autorami książki “O operze i o prawie” oraz koncert Joanny Woś, która zaśpiewa arie z oper Mozarta, Donizettiego, Verdiego i Pucciniego. Spotkanie poprowadzi Wiktor Osiatyński.

Zaproszenia - bezpłatne - można otrzymać w kasach Teatru Wielkiego od 26 stycznia 2015 roku.

Na opera.info.pl opublikowaliśmy recenzję Marcina Marii Bogusławskiego książki "O operze i prawie": O prawie via opera słów kilka

 

 

 

*Na zdjęciu Krzysztof Pawłowski i Ewa Łętowska
Zdjęcie (c) Agnieszka Pietkiewicz - Kaleta

Polacy nominowani do Readers' International Opera Awards!!!

Autorzy: Beata i Michał

Aleksandra Kurzak
Piotr Beczała
Mariusz Kwiecień

Kolejny raz publiczność operowa na całym świecie może zagłosować na swoją ulubioną śpiewaczkę / ulubionego śpiewaka operowego. W tym roku, w gronie 8 finalistów znalazła się trójka Polaków: Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień i Piotr Beczała.

Lista wszystkich kandydatów nominowanych do Readers' Award:

Piotr Beczała
Ferruccio Furlanetto
Susan Graham
Jonas Kaufmann
Aleksandra Kurzak
Mariusz Kwiecien
Karita Mattila
Nina Stemme

Głosować można na stronie znajdującej pod następującym adresem:

http://www.operaawards.co.uk/readersAwards.aspx

Zachęcamy do oddania głosu!

"Pokolenie P: Prokofiew" w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu

Pokolenie P Prokofiew plakat
Kliknij, aby powiększyć...

Fundacja Jutropera wraz z Biurem Festiwalowym IMPART 2016 zaprasza na kolejną premierę w ramach cyklu "Głos wykluczonych". Tym razem na deskach Teatru Capitol zaprezentowany zostanie spektakl "Pokolenie P: Prokofiew", w swojej premierowej wersji scenicznej.

Pokolenie P Prokofiew - Głos wykluczonych - zdjęcie opublikowane dzięki uprzejmości Fundacji Jutroopera
Pokolenie P Prokofiew - Głos wykluczonych - zdjęcie opublikowane dzięki uprzejmości Fundacji Jutroopera
Pokolenie P Prokofiew - Głos wykluczonych - zdjęcie opublikowane dzięki uprzejmości Fundacji Jutroopera
Kliknij, aby powiększyć...

Pierwszą odsłonę tego przedsięwzięcia mogła zobaczyć publiczność podczas prezentacji plenerowej, która odbyła się w lipcu, w malowniczych przestrzeniach Studia Na Grobli Instytutu Grotowskiego. Nie zabrakło wówczas niestandardowych rozwiązań teatralnych - Rusałki (Agata Zubel) śpiewającej na tratwie, która przypłynęła Odrą, orkiestry grającej na łące bez specjalnych pulpitów i krzeseł... ta niezwykła atmosfera zostanie teraz przeniesiona do wnętrz teatralnych.
"Pokolenie P: Prokofiew" to spektakl według autorskiego scenariusza Michała Znanieckiego opowiadający słynną historię Piotrusia i wilka, ale z perspektywy Piotrusia jako zbiorowego narratora.  Przedstawienie skupia się na zagadnieniu szeroko pojętego przełamywania barier. Do realizacji spektaklu zaproszona została w tym roku grupa dzieci, podopiecznych Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, które przez cały rok pracowały nad przygotowaniem widowiska pod opieką artystyczną Michała Znanieckiego i instruktorów Fundacji Jutropera. Wystąpią oni u boku Agaty Zubel oraz orkiestry Młodej Polskiej Filharmonii pod dyrekcją Adama Klocka. 
Całoroczny plan pracy Jutropera objął swoim zasięgiem cykl warsztatów teatralnych i muzycznych dla dzieci oraz kontynuację pracy z seniorami - podopiecznymi Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu.

Cykl Głos wykluczonych w swoich założeniach stara się angażować jak najszersze grona odbiorców i zachęcać do czynnego udziału we współtworzeniu spektaklu. Zarówno kostiumy jak i dekoracje zostały wykonane podczas akcji społecznych, do udziału w których zapraszaliśmy wolontariuszy z najróżniejszych dziedzin zawodowych. Przy okazji grudniowej premiery rozpocznie się współpraca z Fundacją Aktywizacja, dzięki której osoby niepełnosprawne po wcześniej odbytych kursach i szkoleniach będą mogły czynnie włączyć się w przygotowania spektaklu i odbyć staż w pracowni charakteryzacji czy współpracować z działem promocji w ramach e-marketingu.


Premiera 16 grudnia 2014, godzina 20.00

Scenariusz i reżyseria: Michał Znaniecki

Kierownik warsztatów teatralnych: Zofia Dowjat

Projekt kostiumów: Joanna Medyńska

Reżyseria świateł: Bogumił Palewicz

Choreografia: Diana Theocharidis

Koordynacja muzyczna: Jacek Kita

Producent: Magdalena Sowińska

Występują:
 Agata Zubel

Młoda Polska Filharmonia pod dyrekcją Adama Klocka

Wychowankowie Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania:

GRUPA "WILK" Justyna Szechner, Greta Stalińska, Roksana Machowska, Iza Jaworska, Julia Smorawska, Kamila Niemczynowska, Paulina Winnik, Patrycja Kalińska, Aleksandra Machowska, GRUPA "PIOTRUŚ" Piotr Sobolewski, Adrian Michalik, Patryk Diduszko, Kamil Juszczyk, Sebastian Barbiński, Paweł Winnik, Norbert Kukuś, GRUPA "I" Sylwia Kurylak, Weronika Kamińska, Martyna Malus, Magda Paprocki, Łukasz Paprocki, Krzyś Juszczyk, Natalia Szechner, Malwina Kozińska, Paulina Sychta, Kinga Pocheć, Izabela Wolańczyk

Podopieczni Miejskiego Centrum Usług Socjalnych:

Maria Dalak, Helena Sieradzka, Genowefa Kusaj, Janusz Stpicki, Zofia Wróblewska, Zygmunt Biliński, Andrzej Papuziński, Krystyna Wasilewska, Maria Taczała, Jan Chrzanowski, Andrzej Drejman, Natalia Krakowska, Ryszard Dziuk, Halina Jagusiak, Anna Bujnik, Jolanta Kosecka, Szczepan Glazer, Henryk Kaszyński, Wisław Ring, Teresa Sokołowska, Halina Józefowska,, Zbigniew Machowski, Witold Choroszy, Irena Billok, Ewa Repetowska, Krzysztof Osmęda, Barbara Lewandowdskal, Dariusz Bogusławski, Józef Giełecki, Zofia Wolnik

Piotr Beczała – The French Collection

The French Collections - Piotr Beczała - okładka płyty
Kliknij, aby powiększyć...

Piotr Beczała, polski tenor światowej sławy prezentuje swój nowy album „The French Collection” - zbiór arii związanych z Francją lub Paryżem, czyli utwory kompozytorów francuskich albo napisane dla miasta miłości – Paryża. W nagraniach udział wzięła także niemiecka sopranistka – Diana Damrau.

Piotr Beczała jest artystą niezwykle cenionym ze względu na swoją elegancję, muzykalność i inteligencję przejawiającą się w jego interpretacjach. Poprzedni album artysty nagrany dla Deutsche Grammophon „Twoim jest serce me” (który był jednocześnie jego debiutem dla tej wytwórni) uzyskał w Polsce status Złotej Płyty, a na świecie był doskonale przyjęty przez prasę muzyczną. We Francji otrzymał wyróżnienie Diapason d'Or, w Holandii magazyn "Luister" przyznał mu najwyższą ocenę, a w "Australian Limelight" ukazała się następująca recenzja: “Jeżeli tak jak jesteś miłośnikiem Richarda Taubera albo jeżeli chcesz posłuchać najlepszego tenora od czasów Nicolaia Geddy w tym repertuarze, to musisz mieć ten album!”

Nowa płyta, której premiera przewidziana jest na drugą połowę lutego 2015 roku, zawiera słynne arie między innymi Berlioza, Gounoda, Masseneta i Verdiego. Perfekcyjnie wykształcony i nienaganny stylistycznie śpiewak prezentuje w nich swoją wspaniałą formę i głębokie zrozumienie wykonywanego repertuaru.

 

 

 

"Czy opera barokowa nas uratuje?" - dyskusja w Programie Drugim Polskiego Radia

Post użytkownika opera.info.pl.

"Mesjasz" Händla w Krakowie

Mesjasz Capella Cracoviensis
Kliknij, aby powiększyć...

W czerwcu tego roku w niemieckim Halle Capella Cracoviensis wykonała "Mesjasza", który okrzyknięty został wydarzeniem odbywającego się tam Festiwalu Händlowskiego. 21 grudnia o godzinie 18 zespół CC zaprezentuje słynne dzieło ponownie, tym razem w rodzimym Krakowie w Centrum Kongresowym.

Zaśpiewają: Rebecca Bottone (sopran), Jurgita Adamonyte (mezzosopran, alt), Robert Murray (tenor) oraz Jonathan Lemalu (bas). Orkiestrę grającą na historycznych instrumentach i chór Capelli Cracoviensis poprowadzi Jan Tomasz Adamus.

 

 

 

 

 

 

 

 

Oskar Kolberg na operowo

Autorka: Drusilla

Brak ilustracji przeprosiny od opera.info.pl

Oskar Kolberg, znany przede wszystkim jako wybitny etnograf i niestrudzony dokumentator polskiego folkloru, pozostawił po sobie także spuściznę kompozytorską, w tym parę dzieł scenicznych. Rok 2014, ogłoszony przez Sejm RP „Rokiem Kolberga” stal się okazją, aby tę twórczość odkurzyć i pokazać publiczności. W czerwcu w operze krakowskiej wystawiono „Króla pasterzy”, natomiast w poznańskim Teatrze Polskim miała niedawno miejsce prapremiera jednoaktówki „Scena w karczmie, czyli powrót Janka”. W zasadzie jest to rekonstrukcja, gdyż dzieło zachowało się jedynie w formie wyciągu fortepianowo-wokalnego. Orkiestracji podjął się poznański muzykolog Maciej Prochaska, a tekst opracowała Ewa Antyborzec, oboje z Instytutu im. Oskara Kolberga.

Libretto opery, autorstwa Jana Kantego Gregorewicza, pod względem dramaturgicznym przedstawia się dość mizernie. Jak wskazuje tytuł, scena rozgrywa się w karczmie, gdzie najpierw Stanisław zwierza się zgromadzonym gospodarzom ze swoich obaw o córkę Basię, pogrążonej w głębokim smutku, gdyż jej ukochany Janek opuścił wioskę udając się w nieznane. Po tym pojawia się sama Basia, dając wyraz swojej tęsknocie, nie zważając na słowa pociechy. Wkrótce jednak słychać głos, w którym zgromadzeni w karczmie rozpoznają powracającego Janka. Basia wraca do życia, gdyż pomimo cierpień, jakich doświadczyła, nadal szczerze go kocha. Janek następnie zdaje relację ze swojej podróży – płynie z niej wniosek o wyższości życia wiejskiego nad wielkomiejskim. W finale wszyscy gromadzą się w karczmie, aby świętować zaślubiny młodej pary. Akcji praktycznie tu nie ma, a mi przyszło do głowy, że z powodów dramaturgicznych lepiej byłoby przestawić dwie sceny: umieściłabym najpierw relację Janka z podróży, a dopiero po niej spotkanie i duet kochanków. To scena kulminacyjna, więc przesunięcie jej w czasie pomogłoby w zbudowaniu choć odrobiny napięcia. ;)

Czytaj więcej: Oskar Kolberg na operowo

Powrót Agnieszki Zwierko do Ostrawy

Agnieszka Zwierko
Kliknij zdjęcie, aby powiększyć

Agnieszka Zwierko po latach powróciła do Ostrawy, w której zadebiutowała w 2003 roku i tam też rozpoczęła się jej światowa kariera.

W wywiadzie przeprowadzonym przez Daniela Jägera dla Opera Plus,  Agnieszka Zwierko powiedziała miedzy innymi: „Ostrava była moim drugim domem…”, „…Zawsze czułam się tu dobrze między kolegami, i jest to dla mnie wielki honor i radość zaśpiewać Janáčka właśnie tu”. Śpiewaczka podkreśliła swoją fascynacje muzyką Janáčka. Powiedziała m.in.: „Lubię Verdiego, Pucciniego, Mascagniego, ale dla mnie tylko harmonia Janáčka umie pociągnąć za wszystkie struny ludzkiej duszy. To po prostu moja muzyka”.

Agnieszka Zwierko wystąpi w partii Kabanichy w „Katii Kabanowej” w Ostravie 7 listopada o 18,30. Spektaklem będzie dyrygował Robert Jindra. Cały wywiad z Agnieszką Zwierko - "Tři otázky pro Agnes Zwierko, novou ostravskou Kabanichu".

 

 

Tomasz Konieczny o śpiewaniu w Krakowie!

Tomasz KoniecznyTomasz Konieczny wystąpi 4 listopada w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie z recitalem, w którym znajdą się utwory Richarda Straussa, Tadeusza Bairda i Sergieja Rachmaninowa.

Zapytaliśmy naszego wybitnego bas-barytona czym kierował się przygotowując swój repertuar na ten specjalny koncert:

Tomasz Konieczny: Kiedy na wiosnę tego roku napisał do mnie Lech Napierała, jak się niedługo potem okazało przemiły i niezwykle utalentowany polski pianista mieszkający na stałe w Wiedniu, nie przypuszczałem, że z naszego wspólnego spotkania kilka dni później w wiedeńskiej kawiarni nawiąże się niezwykle interesująca – ba! – fascynująca współpraca artystyczna na polu do tej pory przeze mnie bliżej nie poznanym; pieśni artystycznej. Bodaj od czasu studiów wokalnych czas i wypełniony kalendarz nie sprzyjały śpiewaniu pieśni. Chciano Koniecznego w operze – na scenie!

Jednak marzenie śpiewania pieśni R. Straussa oraz S. Rachmaninowa było zawsze… i jakaś tęsknota za formą która tak bardzo przypomina aktorski monodram. Nic dziwnego, że gdy tylko nadarzyła się okazja a intuicja podpowiedziała mi, że właśnie Lech Napierała jest właściwym pianistą, z którym powinienem współpracować, przystąpiłem dziarsko do wyboru pieśni obu kompozytorów – i tu pojawiły się pierwsze trudności; pieśni obu kompozytorów jest bowiem bardzo wiele. Jak wybrać te najodpowiedniejsze dla mojego głosu bez uprzedniego spróbowania ich…? Druga połowa sezonu 2013/14 – bardzo zajęta. Bo i debiut w Tosce w Staatsoper w Wiedniu i Walkiria w Düsseldorfie i znowu podwójny Ring w Wiedniu jako Wotan…  Gdzie Wagner z całym swoim dramatyzmem a gdzie pieśni – forma mała, krótka, wymagająca wypoczętego i nie obciążonego głosu…?

Postanowiliśmy z Lechem Napierałą zaczekać i spotkać się „na spokojnie“ dopiero w Salzburgu w lipcu – rola Commendatore w „Don Giovannim”, którą tam wykonywałem nie wydawała się zbyt obciążająca… Po szybkiej analizie naszych kalendarzy uznaliśmy lato 2014 za najlepszą z możliwych opcji. A tu masz babo placek! – telefon on pani Krystyny Jandy w lipcu i prośba o zaśpiewanie nie znanej i nie śpiewanej przez mnie do tej pory partii Zbigniewa w „Strasznym Dworze“ w łódzkim jubileuszu w październiku…

Trzeba było więc znowu uczyć się nowej i dość niewdzięcznie przez Moniuszkę napisanej partii basowej… ale równolegle także i wymarzonych pieśni! Spotkanie z Lechem Napierałą w Salzburgu było bardzo owocne. Z jednej strony dokonaliśmy w zasadzie wyboru pieśni straussowskich (pierwszej części naszego recitalu). Z drugiej strony dowiedziałem się podczas ćwiczeń z Lechem jaki to jest jednak ogrom pracy przy tych pieśniach. W pracy dociera do mnie też coś znacznie ważniejszego... Dociera do mnie jak wspaniałe są pieśni Straussa…

Ponieważ i tak przygotowuję obecnie „Cztery Sonety Miłosne” T. Bairda dla NOSPR (będę je tam wykonywać 16. listopada w tej wspaniałej nowej sali koncertowej wraz z orkiestrą) a bardzo chcieliśmy z Lechem wykonać podczas naszego recitalu także i polskie pieśni – włączamy je chętnie do programu naszego koncertu. Cztery monumentalne basowe pieśni Rachmaninowa z repertuaru Szaljapina punktujemy Kavatiną Aleka z opery o tym samym tytule tegoż Rachmaninowa – to taki ukłon w stronę sceny operowej a zarazem jedno z moich największych operowych marzeń…

Zamówienie na recital otrzymaliśmy w zasadzie z Tokyo z Festiwalu Wiosennego Opery Nomori (na wiosnę 2016) oraz z Katowic gdzie prawdopodobnie wykonamy nasz recital w grudniu 2015 roku. Recital będziemy też z pewnością wykonywali w Salzburgu oraz Wiedniu w jakiejś jeszcze bliżej nie określonej przyszłości.  

Niespodziewanie dla nas pojawiła się jednak możliwość wcześniejszego wykonania w Filharmonii Krakowskiej 4. listopada i być może w Operze Łódzkiej w bieżącym sezonie teatralnym. Trzeba było więc mocno zakasać rękawy i w niełatwych okolicznościach spełnić oczekiwania zamawiających instytucji. A okoliczności niełatwe były bo zaraz po powrocie z Salzburga śpiewałem po kolei: we wrześniu „La Fanciullę del West” w Operze Wiedeńskiej jako Jack Rance. W październiku natomiast miały miejsce aż 3 moje premiery: „Salome”/Jochanaan w Hongkongu, „Straszny Dwór”/Zbigniew w Łodzi i kolejna „Salome”/Jochanaan w Pradze w premierze wyreżyserowanej przez Mariusza Trelińskiego.

Dlatego tym goręcej zapraszam Państwa serdecznie do wysłuchania i przeżycia wraz ze mną tego nowego, w moim artystycznym życiu, wydarzenia jakim jest nasz recital…

W końcu po to żyjemy – aby spełniać swoje marzenia, prawda?

Recital pieśniarski naszego wybitnego bas-barytona rozpocznie się 4 listopada w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie o godzinie 19.30 a artyście będzie towarzyszyć pianista Lech Napierała.

Szczegółowy program recitalu w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie:

Richard Strauss:

Heimliche Aufforderung op. 27 nr 3
Nachtgang op. 29 nr 3
Morgen! op. 27 nr 4
„All mein Gedanken...” op. 21 nr 1
„Ach weh mir unglückhaftem Mann” op. 21 nr 4
Cäcilie op. 27 nr 2
Sehnsucht op. 32 nr 5
Die Nacht op. 10 nr 3
Ich liebe Dich op. 37 nr 2
„Ach Lieb, ich muß nun scheiden!” op. 21 nr 3
Allerseelen op. 10 nr 8
Ruhe, meine Seele op. 27 nr 1
Zueignung op. 10 nr 1

Tadeusz Baird – Cztery Sonety Miłosne do słów Wiliama Szekspira

Sonet 23 – Spójrz, co tu ciche serce wypisało...
Sonet 91 – Drwię, mając ciebie, z ludzkiej pychy...
Sonet 56 – Słoda miłości
Sonet 97 – Jakże podobna zimie jest rozłąka...

Sergiej Rachmaninow:

Aria Aleko z opery Aleko
Voskresheniye Lazara op. 34 nr 6
Obrochnik op. 34 nr 11
Davno v lyubvi... op. 14 nr 3
Pora! op. 14 nr 12

Informację o biletach można znaleźć na stronie internetowe krakowskiej Filharmonii.

Warto wiedzieć, że również 16 listopada wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach Tomasz Konieczny zaśpiewa „Cztery sonety” Tadeusza Bairda w nowej wspaniałej sali koncertowej w Katowicach.

Na opera.info.pl można przeczytać bardzo interesujące "Od Wajdy do Wagnera", czyli opowieści Tomasza Koniecznego oraz dwa wywiady z Tomaszem Koniecznym.

 

 

Recital Tomasza Koniecznego w Krakowie!

Tomasz KoniecznyWspaniała wiadomość dla miłośników talentu wokalnego Tomasza Koniecznego, który 4 listopada tego roku wystąpi w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Recital pieśniarski naszego wybitnego bas-barytona rozpocznie się o godzinie 19.30 a artyście będzie towarzyszyć pianista Lech Napierała. W programie recitalu znajdą się utwory Richarda Straussa, Tadeusza Bairda i Sergieja Rachmaninowa.

Informację o biletach można znaleźć na stronie internetowe krakowskiej Filharmonii.

Warto wiedzieć, że również 16 listopada wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach Tomasz Konieczny zaśpiewa „Cztery sonety” Tadeusza Bairda w nowej wspaniałej sali koncertowej w Katowicach.

Szczegółowy program recitalu w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie:

Richard Strauss:

Heimliche Aufforderung op. 27 nr 3
Nachtgang op. 29 nr 3
Morgen! op. 27 nr 4
„All mein Gedanken...” op. 21 nr 1
„Ach weh mir unglückhaftem Mann” op. 21 nr 4
Cäcilie op. 27 nr 2
Sehnsucht op. 32 nr 5
Die Nacht op. 10 nr 3
Ich liebe Dich op. 37 nr 2
„Ach Lieb, ich muß nun scheiden!” op. 21 nr 3
Allerseelen op. 10 nr 8
Ruhe, meine Seele op. 27 nr 1
Zueignung op. 10 nr 1

Tadeusz Baird – Cztery Sonety Miłosne do słów Wiliama Szekspira

Sonet 23 – Spójrz, co tu ciche serce wypisało...
Sonet 91 – Drwię, mając ciebie, z ludzkiej pychy...
Sonet 56 – Słoda miłości
Sonet 97 – Jakże podobna zimie jest rozłąka...

Sergiej Rachmaninow:

Aria Aleko z opery Aleko
Voskresheniye Lazara op. 34 nr 6
Obrochnik op. 34 nr 11
Davno v lyubvi... op. 14 nr 3
Pora! op. 14 nr 12

Na opera.info.pl można przeczytać bardzo interesujące "Od Wajdy do Wagnera", czyli opowieści Tomasza Koniecznego oraz dwa wywiady z Tomaszem Koniecznym.

 

 

Przestrzeń Opery. Polscy scenografowie XX i XXI wieku

 

Post użytkownika opera.info.pl.

"Requiem" W. A. Mozarta w Krakowie

 

Post użytkownika opera.info.pl.

Transmisje z Teatru Bolszoj

W najbliższą niedzielę, 26 października, rozpoczyna się piąty sezon transmisji i retransmisji spektakli baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Jako pierwsza zostanie pokazana „Legenda o miłości”, którą obejrzą widzowie kilkudziesięciu krajów świata. W Polsce choreografię Jurija Grigorowicza będzie podziwiać publiczność Katowic (kino Rialto), Krakowa (kino Mikro), Warszawy (kino Praha) i Wrocławia (kino Nowe Horyzonty).

Transmisje i retransmisje przedstawień baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj
Przedstawienia sezonu 2014-15:
LIVE | 26.10.2014 | niedziela | 16:00 Mielikow / Grigorowicz Legenda o miłości
REC. | 23.11.2014 | niedziela | 16:00 Pugni / Lacotte Córka faraona
REC. | 07.12.2014 | niedziela | 16:00 Minkus / Petipa, Grigorowicz Bajadera
LIVE | 21.12.2014 | niedziela | 16:00 Czajkowski / Grigorowicz Dziadek do orzechów
LIVE | 25.01.2015 | niedziela | 16:00 Czajkowski / Grigorowicz Jezioro łabędzie
REC. | 08.03.2015 | niedziela | 16:00 Prokofiew / Grigorowicz Romeo i Julia
LIVE | 19.04.2015 | niedziela | 17:00 Prokofiew / Grigorowicz Iwan Groźny

"Carmen" w Salonikach w reżyserii Michała Znanieckiego

Post użytkownika opera.info.pl.

"Jolanta"/"Zamek Sinobrodego" - transmisja z MET w Operze Narodowej!

Teatr Studio i Opera Narodowa logo"Jolanta" / "Zamek Sinobrodego" - transmisja z MET przeniesiona z Teatru Studio do Teatru Wielkiego Opery Narodowej !

Szczególną wartością tegorocznego cyklu transmisji "The MET Live in HD" jest obecność Polaków wśród czołówki światowych artystów współpracujących z MET. Efekty ich pracy będziemy mogli podziwiać 14 lutego 2015 roku podczas transmisji Jolanty Czajkowskiego i Zamku Sinobrodego Bartóka. Obydwa spektakle przygotowali polscy twórcy pod kierunkiem i w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Wśród śpiewaków zobaczymy Piotra Beczałę – naszego znakomitego tenora. Przedstawienia te powstają w ramach pierwszej w historii koprodukcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i nowojorskiej MET.

Aby uhonorować to historyczne wydarzenie Teatr Studio postanowił zorganizować wieczór 14 lutego 2015 roku wspólnie Teatrem Wielkim Operą Narodową i przenieść transmisję do Teatru Wielkiego. Sprzedaż biletów indywidualnych będzie prowadzona przez kasy Teatru Wielkiego od 11 października tego roku. Widzowie, którzy zakupili bilety na transmisję z tego spektaklu w Teatrze Studio otrzymają miejsca na widowni Opery Narodowej. Bilety będą do odebrania w kasie Teatru Studio w terminie od 11 października do 30 listopada tego roku.

(Źródło: informacja Teatru Studio)

Filharmonicy Berlińscy - transmisja w Kinie Nowe Horyzonty

Filharmonicy Berlińscy i Sir Simon Rattle - zdjęcie udostępnione do publikacji przez Kino Nowe Horyzonty
Kliknij, aby powiększyć...

„DWIE CZWÓRKI” | FILHARMONICY BERLIŃSCY I SIR SIMON RATTLE Transmisja LIVE z Filharmonii Berlińskiej we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

26 września, piątek, godzina 19.30

PROGRAM KONCERTU:

Robert Schumann (1810–1856)
IV symfonia, d-moll, op. 120 (wersja pierwsza, z 1841 roku)
część pierwsza: Andante con moto – Allegro di molto
część druga: Romanza: Andante
część trzecia: Scherzo: Presto
część czwarta: Largo – Finale: Allegro vivace
(czas trwania: ok. 30 minut)

Johannes Brahms (1833–1897)
IV symfonia, e-moll, op. 98
część pierwsza: Allegro ma non troppo
cześć druga: Andante moderato
część trzecia: Allegro giocoso
część czwarta: Allegro energico e passionate
(czas trwania: ok. 45 minut)

Koncert w jakości HD & DD Surround będzie trwał około 2 godzin i 30 minut (w tym jedna przerwa).

Podczas tego transmitowanego na żywo koncertu usłyszymy symfonie skomponowane przez dwóch czołowych kompozytorów romantyzmu: Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa. Obie w spisach symfonii swoich twórców noszą numer czwarty. Tym programem Sir Simon Rattle podsumowuje cykl koncertów „Schumann/Brahms”, w ramach którego ukazywał wzajemne wpływy i powiązania pomiędzy dwoma kompozytorami, a prywatnie przyjaciółmi. Zgadzając się z oceną Johannesa Brahmsa, który uznawał pierwszą wersję IV symfonii Schumanna za lepszą, bo „pełną światła i lekkości”, Rattle postanowił wykonać tę właśnie, wcześniejszą, wersję (1841). Sam Schumann nie był z niej do końca zadowolony i pozwolił opublikować znacznie zmienioną partyturę dopiero w 1853 roku. Studiujący twórczość Schumanna Brahms, jego wieloletni przyjaciel, chciał nawet przywrócić pierwotną wersję w pośmiertnym wydaniu dzieł kompozytora. Być może winę za zmianę pogodnego nastroju utworu na mroczniejszy ponosiły emocje samego Schumanna zmagającego się przez całe życie z postępującą chorobą nerwową.

W drugiej części koncertu zabrzmi symfonia skomponowana przez Brahmsa na przełomie lat 1884 i 1885. O tym dziele, jeszcze przed premierą, Hans von Bülow – pierwszy twórca wielkości Filharmoników Berlińskich – mówił: „To utwór gigantyczny, bardzo szczególny, nowy i pełen żelaznego indywidualizmu. Oddycha niespotykaną energią”. Warty podkreślenia jest balladowy, na wskroś romantyczny charakter dzieła i elementy nawiązujące do dawnych, rycerskich czasów. Wrażenie to pogłębia częste pojawianie się instrumentów dętych, a zwłaszcza rogów. Czteroczęściowe dzieło niesie nastrój melancholii i powagi.

Czytaj więcej: Filharmonicy Berlińscy - transmisja w Kinie Nowe Horyzonty

Więcej artykułów…

 1. Świetna "Agrippina" w Teatrze Stanisławowskim
 2. Cecilia Bartoli – "St Petersburg" premiera 14 października!
 3. Andrea Bocelli - "Opera – The Ultimate Collection" - premiera 21 października
 4. TVP Kultura - retransmisje z MET w jesiennej ramówce 2014
 5. Anna Patrys - pierwsze miejsce w konkursie dla młodych sopranów The Elizabeth Connell Prize!
 6. "Agrippina" Händla po raz pierwszy w Polsce!
 7. Piotr Beczała laureatem ECHO Klassik
 8. Festiwal Opera Know-how. Nowa twarz opery
 9. "Don Giovanni” i "Fierrabras" z Salzburga na żywo w medici.tv !
 10. Festiwal Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
 11. The MET Live in HD - letnie retransmisje w Kinie Nowe Horyzonty
 12. Drugie "urodziny" opera.info.pl :)
 13. Pavol Breslik w Poznaniu
 14. The MET Live in HD - letnie retransmisje w Kinie Praha
 15. „Francesca da Rimini” Sergieja Rachmaninowa - polska premiera
 16. "Przewodnik operowy" Józefa Kańskiego ponownie w księgarniach
 17. "Eugeniusz Oniegin" dwa podwójne zaproszenia od Multikina
 18. Kalendarium występów Ewy Podleś w Polsce
 19. Letni Festiwal Operowy z "Nabucco"
 20. Teatr "Studio" - sprzedaż karnetów i biletów na nowy sezon transmisji z MET
 21. "Wesele Figara" z Mariuszem Kwietniem - ruszyła sprzedaż biletów
 22. "Manon Lescaut" - transmisja z Royal Opera House w Kielcach
 23. Damian Ganclarski stypendysta International Opera Awards
 24. Debiut Tomasza Koniecznego w operze „Tosca” w Wiener Staatsoper!
 25. "Upiór w operze" - podwójne zaproszenie od Opery Podlaskiej!
 26. Wywiad Mariusza Kwietnia dla BBC 3
 27. MET: Live in HD 2014/15 - komunikat Teatru Studio
 28. Świetny występ Tomasza Konieczmego w "Salome" w Carnegie Hall!
 29. "Tosca" w Kinie Centrum w Toruniu
 30. Cecilia Bartoli w TVP Kultura 23 lutego o 15.20
 31. MET: Live in HD w Kinie Praha w Warszawie !
 32. Nowy teledysk w ramach projektu "Co-opera"
 33. Polskie nominacje do International Opera Awards 2014 !
 34. 3 operowe dvd z Jonasem Kaufmannem od 18 lutego w Empiku!
 35. "Cyrulik sewilski" w Kinie Centrum w Toruniu
 36. W hołdzie Claudio Abbado - transmisja z La Scali 27 stycznia o 18.00!
 37. Zaproszenia na "Toskę" do Sali Kongresowej !
 38. Claudio Abbado nie żyje...
 39. "Zemsta nietoperza" w Kinie Centrum w Toruniu
 40. Bolshoi Ballet Live |Sezon 2013–14
 41. "La forza del destino" jutro na żywo w internecie!
 42. Dodatkowe zaproszenie na Koncert Noworoczny do Kijów.Centrum
 43. Retransmisja "Pierścienia Nibelunga" z BBC Proms w BBC Radio 3!
 44. "Parsifal" z ROH w radiu BBC3 dziś o 17.45!!!
 45. "Traviata" z La Scali na liveweb.arte.tv!!!
 46. Bilety do Teatru Wielkiego w Poznaniu na "Portret" dla czytelników opera.info.pl
 47. "Płaszcz" i "Siostra Angelica" Pucciniego w Centrum Św. Jana w Gdańsku
 48. "Bravo! - The Classical Album 2014" - konkurs !!!
 49. "Bravo! - The Classical Album 2014"
 50. Roczny dostęp do przedstawień z MET w internecie o 33% taniej!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich stosowanie na stronach opera.info.pl Czytaj więcej…

Rozumiem i akceptuję

To My

Szanowni Państwo,

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji w polskim prawie, jesteśmy zobowiązani poinformować Państwa jako Czytelników i Uzytkowników serwisu opera.info.pl, że nasze strony wykorzystują technologię plików cookies (po polsku "ciasteczek"), podobnie jak praktycznie wszystkie inne serwisy internetowe na świecie.

Informacje zapisane za pomocą cookies są wykorzystywane w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych preferencji naszych Użytkowników. Stosowanie cookies jest niezbędne, aby serwis opera.info.pl mógł dostarczać treści i funkcjonalności w zaprojektowanym zakresie. Każdy Czytelnik lub Użytkownik opera.info.pl może zmienić ustawienia dotyczące technologii cookies, dostosowując konfigurację programu internetowego, za pomocą którego korzysta z zasobów internetu, do własnych wymagań. Dla ułatwienia podajemy poniżej adresy stron interentowych, z których możecie Państwo dowiedzieć się jak modyfikuje się ustawienia w przeglądarkach, z których zazwyczaj korzystacie:

Firefox - włączanie i wyłączanie obsługi ciasteczek;

Internet Explorer - resetowanie ustawień programu Internet Explorer;

Chrome - zarządzanie plikami cookie i danymi stron;

Opera - ciasteczka;

Safari - manage cookies;

Korzystanie przez Państwa z serwisu internetowego opera.info.pl (zgodnie z naszą Polityką prywatności) oznacza, że wyrażają Państwo zgodę aby cookies były zapisywane w pamięci wykorzystywanego przez Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami Państwa przeglądarki.

Beata i Michał opera.info.pl

 

gb bigThis is information about cookies technology being used by opera.info.pl You always may change your settings. If you continue without it we'll assume that you accept all cookies on our website :)