opera228

 

Wiadomości

Wszystkie wiadomości w porządku chronologicznym

"Carmen" w Salonikach w reżyserii Michała Znanieckiego

Post użytkownika opera.info.pl.

"Jolanta"/"Zamek Sinobrodego" - transmisja z MET w Operze Narodowej!

Teatr Studio i Opera Narodowa logo"Jolanta" / "Zamek Sinobrodego" - transmisja z MET przeniesiona z Teatru Studio do Teatru Wielkiego Opery Narodowej !

Szczególną wartością tegorocznego cyklu transmisji "The MET Live in HD" jest obecność Polaków wśród czołówki światowych artystów współpracujących z MET. Efekty ich pracy będziemy mogli podziwiać 14 lutego 2015 roku podczas transmisji Jolanty Czajkowskiego i Zamku Sinobrodego Bartóka. Obydwa spektakle przygotowali polscy twórcy pod kierunkiem i w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Wśród śpiewaków zobaczymy Piotra Beczałę – naszego znakomitego tenora. Przedstawienia te powstają w ramach pierwszej w historii koprodukcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i nowojorskiej MET.

Aby uhonorować to historyczne wydarzenie Teatr Studio postanowił zorganizować wieczór 14 lutego 2015 roku wspólnie Teatrem Wielkim Operą Narodową i przenieść transmisję do Teatru Wielkiego. Sprzedaż biletów indywidualnych będzie prowadzona przez kasy Teatru Wielkiego od 11 października tego roku. Widzowie, którzy zakupili bilety na transmisję z tego spektaklu w Teatrze Studio otrzymają miejsca na widowni Opery Narodowej. Bilety będą do odebrania w kasie Teatru Studio w terminie od 11 października do 30 listopada tego roku.

(Źródło: informacja Teatru Studio)

Filharmonicy Berlińscy - transmisja w Kinie Nowe Horyzonty

Filharmonicy Berlińscy i Sir Simon Rattle - zdjęcie udostępnione do publikacji przez Kino Nowe Horyzonty
Kliknij, aby powiększyć...

„DWIE CZWÓRKI” | FILHARMONICY BERLIŃSCY I SIR SIMON RATTLE Transmisja LIVE z Filharmonii Berlińskiej we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

26 września, piątek, godzina 19.30

PROGRAM KONCERTU:

Robert Schumann (1810–1856)
IV symfonia, d-moll, op. 120 (wersja pierwsza, z 1841 roku)
część pierwsza: Andante con moto – Allegro di molto
część druga: Romanza: Andante
część trzecia: Scherzo: Presto
część czwarta: Largo – Finale: Allegro vivace
(czas trwania: ok. 30 minut)

Johannes Brahms (1833–1897)
IV symfonia, e-moll, op. 98
część pierwsza: Allegro ma non troppo
cześć druga: Andante moderato
część trzecia: Allegro giocoso
część czwarta: Allegro energico e passionate
(czas trwania: ok. 45 minut)

Koncert w jakości HD & DD Surround będzie trwał około 2 godzin i 30 minut (w tym jedna przerwa).

Podczas tego transmitowanego na żywo koncertu usłyszymy symfonie skomponowane przez dwóch czołowych kompozytorów romantyzmu: Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa. Obie w spisach symfonii swoich twórców noszą numer czwarty. Tym programem Sir Simon Rattle podsumowuje cykl koncertów „Schumann/Brahms”, w ramach którego ukazywał wzajemne wpływy i powiązania pomiędzy dwoma kompozytorami, a prywatnie przyjaciółmi. Zgadzając się z oceną Johannesa Brahmsa, który uznawał pierwszą wersję IV symfonii Schumanna za lepszą, bo „pełną światła i lekkości”, Rattle postanowił wykonać tę właśnie, wcześniejszą, wersję (1841). Sam Schumann nie był z niej do końca zadowolony i pozwolił opublikować znacznie zmienioną partyturę dopiero w 1853 roku. Studiujący twórczość Schumanna Brahms, jego wieloletni przyjaciel, chciał nawet przywrócić pierwotną wersję w pośmiertnym wydaniu dzieł kompozytora. Być może winę za zmianę pogodnego nastroju utworu na mroczniejszy ponosiły emocje samego Schumanna zmagającego się przez całe życie z postępującą chorobą nerwową.

W drugiej części koncertu zabrzmi symfonia skomponowana przez Brahmsa na przełomie lat 1884 i 1885. O tym dziele, jeszcze przed premierą, Hans von Bülow – pierwszy twórca wielkości Filharmoników Berlińskich – mówił: „To utwór gigantyczny, bardzo szczególny, nowy i pełen żelaznego indywidualizmu. Oddycha niespotykaną energią”. Warty podkreślenia jest balladowy, na wskroś romantyczny charakter dzieła i elementy nawiązujące do dawnych, rycerskich czasów. Wrażenie to pogłębia częste pojawianie się instrumentów dętych, a zwłaszcza rogów. Czteroczęściowe dzieło niesie nastrój melancholii i powagi.

Czytaj więcej: Filharmonicy Berlińscy - transmisja w Kinie Nowe Horyzonty

Świetna "Agrippina" w Teatrze Stanisławowskim

Agrippina w Teatrze Stanisławowskim - zdjęcie (c) N. Kozłowska udostępnione do publikacji przez stowarzyszenie Dramma per Musica
Agrippina w Teatrze Stanisławowskim - zdjęcie (c) K. Pawłowska udostępnione do publikacji przez stowarzyszenie Dramma per Musica
Agrippina w Teatrze Stanisławowskim - zdjęcie (c) Mona Blank udostępnione do publikacji przez stowarzyszenie Dramma per Musica
Klkinij zdjęcie, aby powiększyć...
Agrippina w Teatrze Stanisławowskim - zdjęcie (c) Mona Blank udostępnione do publikacji przez stowarzyszenie Dramma per Musica
Agrippina w Teatrze Stanisławowskim - zdjęcie (c) Natalia Jamiołkowska udostępnione do publikacji przez stowarzyszenie Dramma per Musica
Agrippina w Teatrze Stanisławowskim - zdjęcie (c) Mona Blank udostępnione do publikacji przez stowarzyszenie Dramma per Musica
Agrippina w Teatrze Stanisławowskim - zdjęcie (c) Mona Blank udostępnione do publikacji przez stowarzyszenie Dramma per Musica
Klkinij zdjęcie, aby powiększyć...

Przyszliśmy na ostatnie przedstawienie, obejrzeliśmy z największą przyjemnością, wysłuchaliśmy z radością i ... momentami uśmialiśmy się do łez. Taka była "Agrippina" Georga Friedricha Händela wystawiona w cudownym, XVIII-wiecznym Teatrze Stanisławowskim w Warszawskich Łazienkach.

Świetny spektakl został przygotowany przez stowarzyszenie Dramma per Musica we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie i Warszawską Operą Kameralną. Całość wyreżyserowała Natalia Kozłowska, a orkiestrą Royal Baroque Ensemble dyrygowała Lilianna Stawarz. W obsadzie, która nas zachwyciła wystąpili: Anna Radziejewska (Agrippina), Barbara Zamek (Poppea), Paweł Kołodziej (Claudio),  Artur Stefanowicz (Ottone), Kacper Szelążek (Nerone), Artur Janda (Pallante), Jakub Józef Orliński (Narciso) i Hubert Zapiór (Lesbo).

Dla wszystkich Państwa, którzy nie zdążyli na czas kupić biletów (spektakl był grany czterokrotnie przy pełnej sali), lub nie mogli w tym czasie przyjechać do Warszawy oraz dla wszystkich miłośników opery barokowej mamy znakomitą wiadomość. Otóż, okazało się że Narodowy Instytut Audiowizualny zarejestrował jedno z przedstawień. Nagranie ma zostać udostępnione późną jesienią na stronach internetowych Ninateki. Co więcej jeden ze spektakli będzie również retransmitowany w Programie Drugim Polskiego Radia. Fantastycznym uzupełnieniem tych informacji są plany stowarzyszenia Dramma per Musica, które zamierza wiosną przyszłego roku wznowić wystawianie "Agrippiny".

Serdecznie gratulujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego wydarzenia operowego świetnej roboty. Trzymamy kciuki za pomyślny dalszy ciąg:)

 

 

 

Cecilia Bartoli – "St Petersburg" premiera 14 października!

Cecilia Bartoli - St Petersburg okładka płyty wydanej przez Decca Classics
Kliknij aby powiększyć / Click to magnify

Już 14 października ukaże się nowa płyta Cecilii Bartoli "St Petersburg", na której wszystkie utwory będą światowymi premierami fonograficznymi – nigdy wcześniej nienagranymi, skomponowanymi dla carskiego dworu XVIII – wiecznej Rosji.

Artystka po raz pierwszy w swojej karierze sięga do archiwów Teatru Maryjskiego w Petersburgu prezentując arcydzieła barokowe pochodzące z czasów panowania wielkich caryc: Anny, Elżbiety i Katarzyny Wielkiej. Muzyka włoskich i niemieckich kompozytorów, działających wtedy dla rosyjskiego dworu, zebrana na tym albumie rzuca nowe światło na ten niezwykły, jedyny w swoim rodzaju  czas, kiedy polityka i kultura Rosji skierowane były ku Zachodowi.

Większość utworów jest wykonywana w języku włoskim, ale jest też okazja usłyszeć Cecilię Bartoli śpiewającą po raz pierwszy po rosyjsku! Program albumu wydanego przez Decca Classics został niezwykle starannie wybrany przez samą artystkę, która z właściwą sobie pasję zagłębiła się w świat archiwów Petersburga, aby odkryć muzykę zapomnianą przez ponad 200 lat!

Cecilii Bartoli towarzyszą specjaliści od muzyki barokowej:  dyrygent  Diego Fasolis i zespół "I Barrochisti".

 

Spis utworów:

1. Francesco DomenicoAraia (1709-1770): La forza del amore e dell’ odio – 'Vado a morir'
2. Hermann Raupach (1728-1778): Altsesta – ‘Razverzi pyos gortani, laja’
3. Hermann Raupach: Altsesta – ‘Idu na smert’
4. Hermann Raupach: Siroe, re di Persia – 'O placido il mare'
5. Domenico Dall'Oglio (1699-1764), Luigi Madonis (1690-1767): prologue to La clemenza di tito(Hasse) – ‘De’ miei figli'
6. Vincenzo Manfredini (1737-1799): Carlo Magno – ‘Fra’ lacci tu mi credi'
7. Francesco Domenico Araia: Seleuco – 'Pastor che a notte ombrosa'
8. Hermann Raupach: Altsesta – ‘Marcia’
9. Vincenzo Manfredini: Carlo Magno – ‘Non turbar que' vaghi rai'
10. Domenico Cimarosa (1749-1801): La vergine del sole – 'Agitata in tante pene'
11. Vincenzo Manfredini: Carlo Magno – ‘A noi vivi, donna eccelsa'

(Źródło: informacje prasowe Universal Music Poland)

Andrea Bocelli - "Opera – The Ultimate Collection" - premiera 21 października

Andrea Bocelli - Opera - The Ultimate Collection nowy album
Kliknij, aby powiększyć / Click to magnify

Album Andrea Bocellego "Opera - The Ultimate Collection" to powrót artysty do jego pierwszych fascynacji, osobista podróż przez świat opery.

Znajdziemy tu najpopularniejsze arie tenorowe ze znanych oper takich jak Cyganeria, Tosca, Traviata, Madame Butterfly oraz Romeo i Julia. Obok nich znalazło się także najnowsze nagranie słynnej arii "Nessun Dorma" z opery Turandot Pucciniego, będącej popisową arią Bocellego, podobnie jak i jego mentora Luciano Pavarottiego. Album zawiera arie, które towarzyszyły Bocellemu podczas całej jego kariery, od arii "La donna e mobile" Verdiego do najnowszego nagrania wielkiej arii "Donna non vidi mai" z Manon Lescaut Pucciniego.

Obok ulubionych arii artysty z arcydzieł Pucciniego i Verdiego są tu także wspaniałe arie z francuskich oper Masseneta, Gounoda i Bizeta. Bocelli wyjaśnia: “Głównym celem tego typu albumów jest przyciągnięcie ludzi do opery, a w szczególności zainteresowanie ich całością dzieła operowego. Wybieram więc utwory, które już przy pierwszym słuchaniu mogą wciągnąć. Mam nadzieję, że dokonałem dobrego wyboru, który zachęci słuchaczy do dalszych odkryć “.

Premiera 21 października 2014 roku.

 

Spis utworów:

Verdi Rigoletto La donna e mobile   
Puccini La Boheme Che gelida manina   
Leoncavallo I Pagliacci Recitar!... Vesti la giubba
Verdi Requiem Ingemisco
Bizet The Pearl Fishers C'etait le soir...Au fond du temple saint (Duet with Terfel)
Giordano Fedora Amor ti vieta
Puccini Manon Lescaut Donna non vidi mai    
Donizetti  L'Elisir d'Amore Una Furtiva Lagrima  
Verdi Traviata  O Mio Rimorso
Puccini Madama Butterfly Addio fiorita asil  
Puccini La Boheme O soave fanciulla (Duet with Frittoli)
Verdi Aida Celeste Aida
Cilea L'Arlesiana Lamento di Federico
Mascagni Cavalleria Rusticana Brindisi (Intato amici qua… Viva il vino spumeggiante)
Puccini Tosca  E lucevan le stelle
Puccini Tosca  Recondita armonia  
Massenet Werther  Pourqois me revellier
Gounod Romeo & Juliet L'amour! L'amour!... Ah! leve toi soleil  
Donizetti la Fille du Regiment Pour mon âme quell destin
Verdi  Il Trovatore Di quella pira
Giordano Andrea Chenier Come un bel di di Maggio
 Puccini Turandot Nessun dorma  

(Źródło: informacja prasowa Universal Music Polska)

TVP Kultura - retransmisje z MET w jesiennej ramówce 2014

Post użytkownika opera.info.pl.

Anna Patrys - pierwsze miejsce w konkursie dla młodych sopranów The Elizabeth Connell Prize!

Post użytkownika opera.info.pl.

"Agrippina" Händla po raz pierwszy w Polsce!

Agrippina w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach
Kliknij plakat, aby powiększyć...

Już niebawem w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach zostanie wystawiona „Agrippina” Goeorga Friedricha Händla. Będzie to pierwsza w Polsce inscenizacja tej opery.

„Agrippina” to niezwykle aktualna czarna komedia polityczno-miłosna, opowiedziana językiem XVIII-wiecznej opery, pełna niespodziewanych zwrotów akcji i wirtuozowskich arii. Tytułowa bohaterka po otrzymaniu wiadomości o tragicznej śmierci męża, Cezara Klaudiusza, rozpoczyna misternie utkaną intrygę, by osadzić na tronie Nerona, syna z poprzedniego związku. Ceremonię jego nominowania przerywa wieść, że Klaudiusz został ocalony, a swego wybawcę Ottona powołał na następcę. Agrippina nie poddaje się i próbuje unicestwić plany męża. Wszystko komplikuje Poppea, o którą równie zacięcie jak o tron walczą Klaudiusz, Neron i Otton. Która namiętność okaże się silniejsza? Miłość czy władza? Kogo wybierze Poppea?

Wystąpią między innymi: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Wojtek Gierlach, Artur Stefanowicz, Artur Janda oraz Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Lilianny Stawarz. Nowoczesną inscenizację na zabytkowej scenie Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach przygotowała Natalia Kozłowska.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Dramma per Musica, Muzeum Łazienki Królewskie, Warszawska Opera Kameralna.  Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Prezydent Warszawy oraz Ambasador Republiki Federalnej Niemiec. Partnerzy, mecenasi, sponsorzy: MKiDN, M. St. Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Fundacja PKO BP, Samsung, Blue City, ESKA GO, Regent Warsaw Hotel, Finlandia Platinum, Vinoteka 13, Fortuna, ThinkTank, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, TVP Kultura, Dwójka Polskie Radio, Gazeta Wyborcza.

 UWAGA! Tylko cztery przedstawienia:  7.09, godzina 18:00  /  9.09, godzina 19.00  /  12.09, godzina 19:00  /  14.09, godzina 18:00

• BILETY: www.bilety24.pl, • kasy Muzeum Łazienki Królewskie, • 1 godzina przed spektaklem w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach.    

Więcej informacji:  www.agrippina.drammapermusica.pl 

 

 

Piotr Beczała laureatem ECHO Klassik

Post użytkownika opera.info.pl.

 

Festiwal Opera Know-how. Nowa twarz opery

Opera Know-how w Poznaniu logoOd 5 do 7 września tego roku, wydarzenia w Poznaniu rozgrywać się będą w rytmie muzyki klasycznej. Wszystko za sprawą nowego festiwalu Opera Know-how, dzięki któremu opera na stałe zadomowi się w miejskiej przestrzeni i odsłoni swoje nowoczesne oblicze.

W programie festiwalu znajdą się pozycje dedykowane widzom, którzy chcieliby bliżej poznać operę oraz projekty prezentujące jej związki z pokrewnymi dziedzinami sztuki: jazzem, street artem, muzyką współczesną. Nie zabraknie także spektakli i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncertów, happeningów oraz spotkań i dyskusji z ludźmi opery. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywają się wokół ulicy Święty Marcin – na podwórkach i w miejskich bramach. Miejsce nie jest przypadkowe – twórcy festiwalu chcą przyczynić się do rewitalizacji i kulturalnego ożywienia najważniejszej poznańskich arterii oraz dotrzeć do mieszkańców miasta w ich codziennej rzeczywistości.

Patronem pierwszej edycji jest Karol Szymanowski, motywem przewodnim – pieśń. Jak mówi Zuzanna Głowacka, dyrektor artystyczna festiwalu: "Szymanowski to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Jego pieśni są królestwem niesamowitych historii i obrazów –  stanowią klucz do zrozumienia operowego świata. Wierzymy, że ich popularyzacja może stać się początkiem fascynacji śpiewem klasycznym i operą oraz pretekstem dla odkrywania bogatej polskiej kultury muzycznej".

Szymanowski jest głównym bohaterem programu Festiwalu Opera Know-how. W trakcie trzech dni widzowie będą mieli okazję usłyszeć blisko 80 utworów pochodzących z różnych okresów jego twórczości – od kompozycji najwcześniejszych po dzieła w pełni dojrzałe. Do najciekawszych, inspirowanych muzyką Szymanowskiego propozycji należą: jazzowy koncert "Szymanowski: Inspiracje" w Klubie Blue Note, seria rozgrywanych w nietypowych lokalizacjach kameralnych koncertów "Głosy miejskich zakamarków" oraz finałowy spektakl "Pieśń o nocy", który odbędzie się w fontannie przy Placu Wolności.

Organizatorami Festiwalu Opera Know-how są Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Pro Arte oraz Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury działające w ścisłej współpracy z Akademią Muzyczną i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu sprawującym merytoryczną opiekę między innymi  nad wykonaniem muralu, który znajdzie się na przystanku PST Szymanowskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej i fanpage’u festiwalu. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Prezydent Miasta Poznania oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej - www.operaknowhow.pl | facebook.com/operaknowhow | operaknowhow (at) gmail.com  

PROGRAM FESTIWALU

Piątek, 5. 09. 2014

17:00 Rozdźwięki. Happening otwierający festiwal
(O. Stabno, A. Szmatoła, wszyscy artyści festiwalowi), Galeria MM

Rozdźwięki to wydarzenie zainspirowane możliwościami ludzkiego głosu. Będące podstawą widowiska echo tworzy niedookreśloną, żywą instalację dźwiękową, której głównym zadaniem jest próba odpowiedzi na pytanie dotyczące (de)konstrukcji muzycznej przestrzeni. Osią happeningu jest Pieśń Roksany – jeden z najbardziej znanych fragmentów opery Król Roger K. Szymanowskiego. Potencjał dźwiękowo-przestrzenny Galerii MM staje się motorem napędowym głównej linii programowej festiwalu – symbolicznego „wyjścia” muzyki klasycznej w przestrzeń miasta.

19.00 Projekcja opery Król Roger
(reż. M. Treliński), Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek

Czytaj więcej: Festiwal Opera Know-how. Nowa twarz opery

"Don Giovanni” i "Fierrabras" z Salzburga na żywo w medici.tv !

Transmissions from Salzburg Festspiele in medici tv W niedzielę, 3 sierpnia tego roku na stronie internetowej medici.tv o godzinie 19.30 rozpocznie się transmisja na żywo opery „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta w ramach tegorocznego Festiwalu w Salzburgu. Wystąpią między innymi: Lenneke Ruiten, Anett Fritsch, Valentina Nafornita, Ildebrando D’Arcangelo, Luca Pisaroni, Tomasz Konieczny, Andrew Staples oraz Alessio Arduini. Orkiestrę Wiener Philharmoniker poprowadzi Christoph Eschenbach. Będzie to spektakl w reżyserii Svena-Erica Bechtolfa.

Natomiast, w poniedziałek, 25 sierpnia o godzinie 19 będzie można na tej samej stronie internetowej obejrzeć na żywo transmisję opery "Fierrabras" Franza Schuberta. W spektaklu wystąpią między innymi: Julia Kleiter, Dorothea Röschmann, Marie-Claude Chappuis, Michael Schade, Georg Zeppenfeld, Markus Werba, Benjamin Bernheim, Peter Kálmán oraz Manuel Walser. Orkiestrę Wiener Philharmoniker poprowadzi Ingo Metzmacher. Będzie to spektakl w reżyserii Petera Steina.

W zakładce „LIVE” na stronie www.medici.tv możemy za darmo obejrzeć również inne wcześniej prezentowane wydarzenia muzyczne. Są one dostępne na stronie w tej zakładce, ale tylko przez ograniczony czas. Przed spektaklem najlepiej zarejestrować się a następnie zalogować na www.medici.tv podając swojego maila i hasło (nie powinno się wówczas co chwilę pojawiać nam na ekranie dodatkowe okienko, namawiające żeby się zarejestrować), wówczas możemy bez problemu oglądać wydarzenia LIVE. Korzystanie z innych materiałów na www.medici.tv może wymagać wykupienia subskrypcji, prosimy na to zwrócić uwagę.

(Źródło: strona internetowa medici.tv)

 

Festiwal Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

48. Festiwal Jana Kipeury48. Festiwal Jana Kiepury w Krynicy Zdroju odbędzie się w dniach od 9 do 16 siepnia tego roku. Na tej jednej z najsławniejszych imprez kulturalnych w naszym kraju wystąpi wielu solistów śpiewających na polskich i zagranicznych scenach muzycznych. Obok byłych i obecnych solistów Opery Krakowskiej: Katarzyny Oleś-Blacha, Iwony Sochy, Krystyny Tyburowskiej, Bożeny Zawiślak-Dolny oraz Tomasza Kuka, Michała Kutnika, Adama Sobierajskiego, Jana Wilgi i Adama Zdunikowskiego w poszczególnych koncertach zobaczymy także Małgorzatę Walewską, Wiolettę Chodowicz, Ewę Vesin, Mariusza Godlewskiego i Pavlo Tolstoya. W koncercie „Powróćmy jak za dawnych lat” usłyszymy także Jacka Wójcickiego. Artystom będą towarzyszyły orkiestry: Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy (9.08.), Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela (10.08.), Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego (12.08.), Salonowa Orkiestra CAMERATA pod kierunkiem Wiesława Murzańskiego (13.08.) i Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka (15 i 16.08.). 14 sierpnia w koncercie pt. „MUSICALOVE” wystąpi Teatr Rampa. Wśród wydarzeń towarzyszących Festiwalowi znalazły się m.in. Klub Festiwalowy czyli spotkania z artystami, koncerty w kościołach, projekcje multimedialne oraz warsztaty operowe prowadzone przez Małgorzatę Walewską.

Tegoroczną edycja Festiwalu przygotowywana jest wspólnie przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynica-Zdrój i Operę Krakowską, która na zaproszenie organizatorów opracowała program Festiwalu.

Więcej informacji na: http://www.festiwalkiepury.pl/

 

 

 

The MET Live in HD - letnie retransmisje w Kinie Nowe Horyzonty

 

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Retransmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu; od lipca do września 2014 roku:

2 lipca (środa), 18.30 – Rigoletto (Verdi)

9 lipca (środa), 18.30 – Jaskółka (Puccini)

16 lipca (środa), 18.30  - Otello (Verdi)

19 lipca (sobota), 17.00 – Eugeniusz Oniegin (Czajkowski)

6 sierpnia (środa), 18.30 – Zaczarowana Wyspa (Händel, Vivaldi, Purcell i inni)

13 sierpnia (środa), 18.30 – Romeo i Julia (Gounod)

20 sierpnia (środa), 18.30 – Dziewczyna z Dzikiego Zachodu (Puccini)

6 września (sobota), 18.00 – Otello (Verdi)

13 września (sobota), 18.00 – Rigoletto (Verdi)

20 września (sobota), 18.00 – Zaczarowana Wyspa (Händel, Vivaldi, Purcell i inni)

 

Źródło: informacje prasowe Kina Nowe Horyzonty)

Drugie "urodziny" opera.info.pl :)

MyJest nam bardzo miło Państwa powiadomić, że serwis opera.info.pl właśnie "obchodzi" drugie urodziny :)

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom za to, że nas odwiedzają. Szczególne ciepłe słowa wdzięczności przesyłamy zaś tym osobom, które przez te lata pięknie nas wspierały i podtrzymywały wiarę, że to przedsięwzięcie jest pożyteczne a wszystkim nam jest nieco bardziej ...operowo :)

Beata i Michał

 

 

Pavol Breslik w Poznaniu

Pavol Breslik w Teatrze Wielki \m w PoznaniuW piątek 13 czerwca w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się Tennis Art Gala. Dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego dla Kliniki Onkologii Pediatrycznej. Gościem specjalnym gali będzie wybitny słowacki tenor liryczny Pavol Breslik. Ten niespełna 34-letni artysta w swojej karierze zaśpiewał już na najbardziej prestiżowych scenach operowych świata m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Operze Wiedeńskiej, Bayerische Staatsoper, Deutsche Oper Berlin czy Paryskiej Operze Bastylii.

 

 

*Kliknij plakat, aby powiększyć...

 

 

The MET Live in HD - letnie retransmisje w Kinie Praha

Kino Praha w Warszawie logoWarszawskie Kino Praha zaprasza na letnie retransmisje przedstawień operowych „The Metropolitan Opera: Live in HD”. Wakacyjne powtórki najciekawszych spektakli ubiegłych sezonów to już tradycja w wielu miastach świata. W Kinie Praha sprzedaż biletów ruszyła 27. maja tego roku.

Operowe lato 2014 rozpocznie się 26 czerwca nietypową inscenizacją „Rigoletta” Verdiego, w której wystąpił Piotr Beczała. W innych retransmisjach nie zabraknie też gwiazd tej miary, co Renée Fleming, Plácido Domingo, Anna Netrebko czy Roberto Alagna.

PROGRAM „THE METROPOLITAN OPERA: Live in HD” letnie retransmisje w Kinie Praha:

 • 26 czerwca 2014, czwartek, godzina 18.30 - RIGOLETTO - Giuseppe Verdi
 • 10 lipca 2014, czwartek, godzina 18.30 - JASKÓŁKA - Giacomo Puccini
 • 24 lipca 2014, czwartek, godz.18.30 - OTELLO - Giuseppe Verdi
 • 7 sierpnia 2014, czwartek, godz.18.30 - ZACZAROWANA WYSPA - Georg Friedrich Händel, Antonio Vivaldi, Jean Philippe Rameau, Henry Purcell i inni
 • 21 sierpnia 2014, czwartek, godzin 18.30 - ROMEO I JULIA - Charles Gounod
 • 4 września 2014, czwartek, godzina 18.30 - DZIEWCZYNA Z DZIKIEGO ZACHODU - Giacomo Puccini
 • (Źródło: informacja prasowa Kina Praha)

 

„Francesca da Rimini” Sergieja Rachmaninowa - polska premiera

Francesca da Rimini Świętojańskie Noce Muzyki Operowej
Kliknij, aby powiększyć...

Polska premiera opery "Francesca da Rimini", jednego z najważniejszych ostatnich dzieł muzycznych Sergiusza Rachmaninowa, zostanie wystawiona w Gdańsku w ramach „Świętojańskich Wieczorów Muzyki Operowej” wpisujących  się w cykl ŚWIĘTOJAŃSKIE ŚWIĘTOWANIE. Spektakl będzie można zobaczyć 21 i 22 czerwca tego roku o godzinie 19.00 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku przy ulicy Świętojańskiej 50.

Libretto opery oparte jest na V pieśni z „Boskiej Komedii” Dantego. Główną bohaterką jest Francesca da Rimini, która dopuściwszy się grzechu zmysłowości z innym mężczyzną, zostaje zamordowana przez zdradzonego męża. Jako, że Francesca spotykana jest w piekle, już od pierwszych nut orkiestra rozpościera wizję cierpienia spotęgowanego wyciem potępionych dusz. Rachmaninow odmierza czas opery innym rytmem niż powierzone mu libretto, dzięki czemu dzieło pełne jest wspaniałych tematów i urzekających melodii, subtelnie przenikniętych duchem miłości.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez młodych wykonawców, artystów śpiewaków, muzyków i plastyków. Muzyczną stroną dzieła zajmie się doświadczony dyrygent młodego pokolenia a zarazem pomysłodawca projektu Rafał Kłoczko. Inscenizacji spektaklu podjęła się Natalia Kozłowska, pochodząca z Gdańska niezwykle utalentowana reżyserka młodego pokolenia, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. W ramach projektu rozstrzygnięty został wśród studentów wydziału grafiki gdańskiej ASP konkurs na plakat do wydarzenia.

Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie młodym, wybitnie utalentowanym adeptom sztuki współpracy artystycznej, której owocem będzie polska premiera tak rzadko grywanego na świecie dzieła Rachmaninowa. Wejściówki na spektakle w cenie 10 i 20 złotych, dostępne na godzinę przed spektaklem w Centrum Świętego Jana.

Autorzy i wykonawcy projektu:

Rafał Kłoczko
Rafał Kłoczko
kilknij zdjęcie, aby powiększyć...

Rafał Kłoczko, pomysłodawca i dyrygent projektu, na co dzień komponuje i dyryguje, założyciel orkiestry symfonicznej TUTTA FORZA, dyrektor artystyczny Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, dyrygent Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Operowych Blue Danube 2013 w Bułgarii. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą (między innymi Opera Bałtycka, Opera Narodowa, Sinfonia Baltica, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Koszalińska). Poprowadził szereg dzieł symfonicznych i operowych (między innymi „Gianni Schicchi”, „Suor Angelica”, „Il tabarro”, „Le Villi” G. Pucciniego, „Aleko” S. Rachmaninowa, „Weksel Małżeński” G. Rossiniego czy „Verbum Nobile” S. Moniuszki), a także szereg prawykonań muzyki współczesnej (koncerty kompozytorskie w Toruniu, Koncerty Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, festiwal Probaltica). Sztuki dyrygenckiej uczył się pod okiem takich dyrygentów jak Marco Guidarini, Wojciech Michniewski, Rafał Delekta, Gabriel Chmura czy Colin Metters. Za całokształt działalności otrzymał szereg stypendiów i nagród artystycznych, jeszcze jako student został uznany za Najlepszego Studenta RP w Kategorii „Sztuka”, a w sezonie 2013/2014 został laureatem programu dyrygent-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca.

Natalia Kozłowska
Natalia Kozłowska
kliknij zdjęcie, aby powiększyć...

Natalia Kozłowska, reżyserka, podjęła się inscenizacji opery Rachmaninowa, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, współpracowała z takimi instytucjami jak choćby Teatr Polski w Warszawie czy Opera Bałtycka w Gdańsku. Ma w swoim dorobku cztery znaczące inscenizacje operowe i wiele asystentur u boku znanych polskich reżyserów operowych i teatralnych. W 2013 roku otrzymała prestiżowe stypendium „Młoda Polska” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obsada:

Janusz Bazylewicz (Dante - tenor) – tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku i Music Conservatorium Maastricht. Uczestniczył w nagraniach płyt: „Pasji Gdańskiej” Georga Philippa Telemanna, „Krönungs-Messe” W. A. Mozarta, „Oratorium Wielkanocnego - Triduum Męki Pańskiej” Tomasza Stobierskiego, kolęd z Chórem WSAP w Białymstoku, „Elijah” F. Mendelssohna z Chórem Festiwalowym Wratislavia Cantans oraz Gabrieli Consort and Players.

Kamil Górzyński (Duch Wergiliusza - bas) – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w inscenizacji takich oper jak: Aleko S. Rachmaninowa, Verbum Nobile S. Moniuszki, Don Giovanni oraz Wesele Figara W.A. Mozarta, Carska Narzeczona N. Rimski-Korsakowa, Koncertuje w kraju za granicą.

Magdalena Chmielecka (Francesca da Rimini - sopran) – studentka piątego roku Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. H. Darclee w Braili w Rumunii (nagroda dla Najlepszego Młodego Artysty, 2012), finalistka Międzynarodowego Konkursu Belcanto im. Vincenzo Belliniego w Catanii na Sycylii (2012), laureatka Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” we Włocławku (2013). Od 2013 roku współpracuje z Akademią Młodych Talentów działającą w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Przemysław Baiński
Przemysław Baiński
kliknij zdjęcie, aby powiększyć...

Przemysław Baiński (Paolo – tenor) – aktualnie studiuje na wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie profesora Piotra Micińskiego. Debiutował na scenie Filharmonii Łódzkiej w partii tenorowej Mszy c-moll W. A. Mozarta. Ponadto wystąpił w operze „Le devin du village” J.J. Rousseau w roli Colina (Produktion der Musikakademie Rheinsberg „Dorfgeschichten”) , oraz zadebiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi rolą Gastona w operze „La Traviata”. Uczestniczył w kursach prowadzonych między innymi przez prof. Annę Radziejewską w Nałęczowie. Koncertował we Włoszech, Belgii, Austrii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii. Brał udział w licznych festiwalach, między innymi Kolory Polski, Musica Moderna, Cantio Lodziensis, Łódzkie Schumanniana 2012.

Marcin Miloch (Lanciotto Malatesta - baryton) – student roku dyplomowego Akademii Muzycznej w Gdańsku, członek chóru Opery Bałtyckiej. Kształcił swoje umiejętności wokalne i aktorskie pod kierunkiem Paula Eswooda, Jadwigi Rappe, Roberta Nakoniecznego i Joanny Bogackiej. Kreował główne partie w takich operach, jak Weksel Małżeński G. Rossiniego, Gianni Schicchi G. Pucciniego, Il tabarro G. Pucciniego czy Cosi fan tutte W.A. Mozarta. W kwietniu br. wystąpił z orkiestrą AM na koncercie tegorocznych dyplomantów jako wyróżniony student roku dyplomowego.

Orkiestra Symfoniczna TUTTA FORZA
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego (przygotowanie: prof. Marcin Tomczak)
Beata Oryl – choreografia
Paulina Leda – przygotowanie solistów
Natalia Wysocka – autorka materiałów graficznych, wybrana w drodze konkursu, studentka wydziału grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych

Czytaj więcej: „Francesca da Rimini” Sergieja Rachmaninowa - polska...

"Przewodnik operowy" Józefa Kańskiego ponownie w księgarniach

Józef KAńśki "Przewodnik operowy"Do księgarni trafiło jedenaste wydanie "Przewodnika operowego" Józefa Kańskiego, będącego zbiorem ponad 250 haseł poświęconych dziełom operowym. Każde z nich zawiera:

•  faktografię życia scenicznego danego dzieła
•  biogram kompozytora
•  streszczenie libretta
•  komentarz łączący ciekawostki historyczne z opisem warstwy muzycznej czy inscenizacji.

"Przewodnik operowy" będzie dostępny we wszystkich księgarniach od czerwca. Na razie książkę można kupić w krakowskiej księgarni Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz księgarni internetowej PWM

W „Przewodniku…” odnajdziemy zarówno opery należące do żelaznego repertuaru światowego (Mozart, Verdi, Puccini, Gluck czy Rossini), jak i te rzadziej lub tylko lokalnie goszczące na scenach operowych (Delibes, Lortzing, Bruzdowicz). Przeczytamy tu i o dziełach sprzed setek lat („Orfeusz” Monteverdiego), i o tych współczesnych („Qudsja Zaher” Szymańskiego). Poszukiwanie ułatwią nam aneksy: chronologiczne zestawienie prapremier, wykaz ważniejszych postaci oraz alfabetyczny spis oper.

Wydanie jedenaste „Przewodnika…” uzupełnione jest o 30 nowych haseł (m.in. „Sen nocy letniej” Brittena, „Lulu” Berga, „Madame Curie” Sikory, „Pułapka” Krauzego), a dzięki zmienionej szacie zewnętrznej staje się jeszcze bardziej poręczne i wygodne w użyciu.

O autorze:
Józef Kański – muzykolog, krytyk muzyczny. Od 1953 do 1979 r. prowadził w Polskim Radiu redakcję muzyki operowej. W 1960 r. rozpoczął współpracę z „Ruchem Muzycznym”, w którym do dziś publikuje artykuły i recenzje. Jest laureatem wielu nagród w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Na opera.info.pl opublikowaliśmy wywiad z Józefem Kańskim - "Ludzie chcą tego, co piękne"

 

 Zostaw komentarz

 

 

Więcej artykułów…

 1. "Eugeniusz Oniegin" dwa podwójne zaproszenia od Multikina
 2. Kalendarium występów Ewy Podleś w Polsce
 3. Letni Festiwal Operowy z "Nabucco"
 4. Teatr "Studio" - sprzedaż karnetów i biletów na nowy sezon transmisji z MET
 5. "Wesele Figara" z Mariuszem Kwietniem - ruszyła sprzedaż biletów
 6. "Manon Lescaut" - transmisja z Royal Opera House w Kielcach
 7. Damian Ganclarski stypendysta International Opera Awards
 8. Debiut Tomasza Koniecznego w operze „Tosca” w Wiener Staatsoper!
 9. "Upiór w operze" - podwójne zaproszenie od Opery Podlaskiej!
 10. Wywiad Mariusza Kwietnia dla BBC 3
 11. MET: Live in HD 2014/15 - komunikat Teatru Studio
 12. Świetny występ Tomasza Konieczmego w "Salome" w Carnegie Hall!
 13. "Tosca" w Kinie Centrum w Toruniu
 14. Cecilia Bartoli w TVP Kultura 23 lutego o 15.20
 15. MET: Live in HD w Kinie Praha w Warszawie !
 16. Nowy teledysk w ramach projektu "Co-opera"
 17. Polskie nominacje do International Opera Awards 2014 !
 18. 3 operowe dvd z Jonasem Kaufmannem od 18 lutego w Empiku!
 19. "Cyrulik sewilski" w Kinie Centrum w Toruniu
 20. W hołdzie Claudio Abbado - transmisja z La Scali 27 stycznia o 18.00!
 21. Zaproszenia na "Toskę" do Sali Kongresowej !
 22. Claudio Abbado nie żyje...
 23. "Zemsta nietoperza" w Kinie Centrum w Toruniu
 24. Bolshoi Ballet Live |Sezon 2013–14
 25. "La forza del destino" jutro na żywo w internecie!
 26. Dodatkowe zaproszenie na Koncert Noworoczny do Kijów.Centrum
 27. Retransmisja "Pierścienia Nibelunga" z BBC Proms w BBC Radio 3!
 28. "Parsifal" z ROH w radiu BBC3 dziś o 17.45!!!
 29. "Traviata" z La Scali na liveweb.arte.tv!!!
 30. Bilety do Teatru Wielkiego w Poznaniu na "Portret" dla czytelników opera.info.pl
 31. "Płaszcz" i "Siostra Angelica" Pucciniego w Centrum Św. Jana w Gdańsku
 32. "Bravo! - The Classical Album 2014" - konkurs !!!
 33. "Bravo! - The Classical Album 2014"
 34. Roczny dostęp do przedstawień z MET w internecie o 33% taniej!
 35. Pierwsza w historii internetowa transmisja koncertu z Filharmonii Narodowej!
 36. Transmisje internetowe z Wiener Staatsoper !!!
 37. "Pavarotti The 50 Greatest Tracks" - konkurs !!!
 38. Trzy recenzje z "Ubu Rex" w Operze Bałtyckiej
 39. "Dziewczyna z Dzikiego Zachodu" z Wiednia na żywo w sobotę w Radiowej Dwójce !
 40. "Spoon River Anthology", czyli o intrygującym sposobie śpiewania o ludzkich losach.
 41. Luciano Pavarotti - The 50 Greatest Tracks
 42. Stacje radiowe na opera.info.pl
 43. Sezon transmisji "The Met: Live in HD" - gdzie oglądać w Polsce!
 44. Szalone dni muzyki francuskiej i hiszpańskiej 2013
 45. „Don Carlo” z Salzburga wciąż dostępne na medici.tv !!!
 46. 51. Festiwal Moniuszkowski w Kudowie - Zdroju
 47. „Don Carlo” z Salzburga na żywo 16 sierpnia na medici.tv !!!
 48. Transmisje z Festiwalu w Bayreuth w radiowej Dwójce!
 49. Anna Netrebko i Bryn Terfel w medici.tv 25 lipca !!!
 50. „Hagith” – niezwykle udany powrót na krakowską scenę muzyczną

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich stosowanie na stronach opera.info.pl Czytaj więcej…

Rozumiem i akceptuję

To My

Szanowni Państwo,

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji w polskim prawie, jesteśmy zobowiązani poinformować Państwa jako Czytelników i Uzytkowników serwisu opera.info.pl, że nasze strony wykorzystują technologię plików cookies (po polsku "ciasteczek"), podobnie jak praktycznie wszystkie inne serwisy internetowe na świecie.

Informacje zapisane za pomocą cookies są wykorzystywane w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych preferencji naszych Użytkowników. Stosowanie cookies jest niezbędne, aby serwis opera.info.pl mógł dostarczać treści i funkcjonalności w zaprojektowanym zakresie. Każdy Czytelnik lub Użytkownik opera.info.pl może zmienić ustawienia dotyczące technologii cookies, dostosowując konfigurację programu internetowego, za pomocą którego korzysta z zasobów internetu, do własnych wymagań. Dla ułatwienia podajemy poniżej adresy stron interentowych, z których możecie Państwo dowiedzieć się jak modyfikuje się ustawienia w przeglądarkach, z których zazwyczaj korzystacie:

Firefox - włączanie i wyłączanie obsługi ciasteczek;

Internet Explorer - resetowanie ustawień programu Internet Explorer;

Chrome - zarządzanie plikami cookie i danymi stron;

Opera - ciasteczka;

Safari - manage cookies;

Korzystanie przez Państwa z serwisu internetowego opera.info.pl (zgodnie z naszą Polityką prywatności) oznacza, że wyrażają Państwo zgodę aby cookies były zapisywane w pamięci wykorzystywanego przez Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami Państwa przeglądarki.

Beata i Michał opera.info.pl

 

gb bigThis is information about cookies technology being used by opera.info.pl You always may change your settings. If you continue without it we'll assume that you accept all cookies on our website :)