opera228

 

Wiadomości

Wszystkie wiadomości w porządku chronologicznym

Festiwal Opera Know-how. Nowa twarz opery

Opera Know-how w Poznaniu logoOd 5 do 7 września tego roku, wydarzenia w Poznaniu rozgrywać się będą w rytmie muzyki klasycznej. Wszystko za sprawą nowego festiwalu Opera Know-how, dzięki któremu opera na stałe zadomowi się w miejskiej przestrzeni i odsłoni swoje nowoczesne oblicze.

W programie festiwalu znajdą się pozycje dedykowane widzom, którzy chcieliby bliżej poznać operę oraz projekty prezentujące jej związki z pokrewnymi dziedzinami sztuki: jazzem, street artem, muzyką współczesną. Nie zabraknie także spektakli i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncertów, happeningów oraz spotkań i dyskusji z ludźmi opery. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywają się wokół ulicy Święty Marcin – na podwórkach i w miejskich bramach. Miejsce nie jest przypadkowe – twórcy festiwalu chcą przyczynić się do rewitalizacji i kulturalnego ożywienia najważniejszej poznańskich arterii oraz dotrzeć do mieszkańców miasta w ich codziennej rzeczywistości.

Patronem pierwszej edycji jest Karol Szymanowski, motywem przewodnim – pieśń. Jak mówi Zuzanna Głowacka, dyrektor artystyczna festiwalu: "Szymanowski to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Jego pieśni są królestwem niesamowitych historii i obrazów –  stanowią klucz do zrozumienia operowego świata. Wierzymy, że ich popularyzacja może stać się początkiem fascynacji śpiewem klasycznym i operą oraz pretekstem dla odkrywania bogatej polskiej kultury muzycznej".

Szymanowski jest głównym bohaterem programu Festiwalu Opera Know-how. W trakcie trzech dni widzowie będą mieli okazję usłyszeć blisko 80 utworów pochodzących z różnych okresów jego twórczości – od kompozycji najwcześniejszych po dzieła w pełni dojrzałe. Do najciekawszych, inspirowanych muzyką Szymanowskiego propozycji należą: jazzowy koncert "Szymanowski: Inspiracje" w Klubie Blue Note, seria rozgrywanych w nietypowych lokalizacjach kameralnych koncertów "Głosy miejskich zakamarków" oraz finałowy spektakl "Pieśń o nocy", który odbędzie się w fontannie przy Placu Wolności.

Organizatorami Festiwalu Opera Know-how są Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Pro Arte oraz Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury działające w ścisłej współpracy z Akademią Muzyczną i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu sprawującym merytoryczną opiekę między innymi  nad wykonaniem muralu, który znajdzie się na przystanku PST Szymanowskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej i fanpage’u festiwalu. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Prezydent Miasta Poznania oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej - www.operaknowhow.pl | facebook.com/operaknowhow | operaknowhow (at) gmail.com  

PROGRAM FESTIWALU

Piątek, 5. 09. 2014

17:00 Rozdźwięki. Happening otwierający festiwal
(O. Stabno, A. Szmatoła, wszyscy artyści festiwalowi), Galeria MM

Rozdźwięki to wydarzenie zainspirowane możliwościami ludzkiego głosu. Będące podstawą widowiska echo tworzy niedookreśloną, żywą instalację dźwiękową, której głównym zadaniem jest próba odpowiedzi na pytanie dotyczące (de)konstrukcji muzycznej przestrzeni. Osią happeningu jest Pieśń Roksany – jeden z najbardziej znanych fragmentów opery Król Roger K. Szymanowskiego. Potencjał dźwiękowo-przestrzenny Galerii MM staje się motorem napędowym głównej linii programowej festiwalu – symbolicznego „wyjścia” muzyki klasycznej w przestrzeń miasta.

19.00 Projekcja opery Król Roger
(reż. M. Treliński), Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek

Czytaj więcej: Festiwal Opera Know-how. Nowa twarz opery

"Don Giovanni” i "Fierrabras" z Salzburga na żywo w medici.tv !

Transmissions from Salzburg Festspiele in medici tv W niedzielę, 3 sierpnia tego roku na stronie internetowej medici.tv o godzinie 19.30 rozpocznie się transmisja na żywo opery „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta w ramach tegorocznego Festiwalu w Salzburgu. Wystąpią między innymi: Lenneke Ruiten, Anett Fritsch, Valentina Nafornita, Ildebrando D’Arcangelo, Luca Pisaroni, Tomasz Konieczny, Andrew Staples oraz Alessio Arduini. Orkiestrę Wiener Philharmoniker poprowadzi Christoph Eschenbach. Będzie to spektakl w reżyserii Svena-Erica Bechtolfa.

Natomiast, w poniedziałek, 25 sierpnia o godzinie 19 będzie można na tej samej stronie internetowej obejrzeć na żywo transmisję opery "Fierrabras" Franza Schuberta. W spektaklu wystąpią między innymi: Julia Kleiter, Dorothea Röschmann, Marie-Claude Chappuis, Michael Schade, Georg Zeppenfeld, Markus Werba, Benjamin Bernheim, Peter Kálmán oraz Manuel Walser. Orkiestrę Wiener Philharmoniker poprowadzi Ingo Metzmacher. Będzie to spektakl w reżyserii Petera Steina.

W zakładce „LIVE” na stronie www.medici.tv możemy za darmo obejrzeć również inne wcześniej prezentowane wydarzenia muzyczne. Są one dostępne na stronie w tej zakładce, ale tylko przez ograniczony czas. Przed spektaklem najlepiej zarejestrować się a następnie zalogować na www.medici.tv podając swojego maila i hasło (nie powinno się wówczas co chwilę pojawiać nam na ekranie dodatkowe okienko, namawiające żeby się zarejestrować), wówczas możemy bez problemu oglądać wydarzenia LIVE. Korzystanie z innych materiałów na www.medici.tv może wymagać wykupienia subskrypcji, prosimy na to zwrócić uwagę.

(Źródło: strona internetowa medici.tv)

 

Festiwal Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

48. Festiwal Jana Kipeury48. Festiwal Jana Kiepury w Krynicy Zdroju odbędzie się w dniach od 9 do 16 siepnia tego roku. Na tej jednej z najsławniejszych imprez kulturalnych w naszym kraju wystąpi wielu solistów śpiewających na polskich i zagranicznych scenach muzycznych. Obok byłych i obecnych solistów Opery Krakowskiej: Katarzyny Oleś-Blacha, Iwony Sochy, Krystyny Tyburowskiej, Bożeny Zawiślak-Dolny oraz Tomasza Kuka, Michała Kutnika, Adama Sobierajskiego, Jana Wilgi i Adama Zdunikowskiego w poszczególnych koncertach zobaczymy także Małgorzatę Walewską, Wiolettę Chodowicz, Ewę Vesin, Mariusza Godlewskiego i Pavlo Tolstoya. W koncercie „Powróćmy jak za dawnych lat” usłyszymy także Jacka Wójcickiego. Artystom będą towarzyszyły orkiestry: Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy (9.08.), Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela (10.08.), Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego (12.08.), Salonowa Orkiestra CAMERATA pod kierunkiem Wiesława Murzańskiego (13.08.) i Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka (15 i 16.08.). 14 sierpnia w koncercie pt. „MUSICALOVE” wystąpi Teatr Rampa. Wśród wydarzeń towarzyszących Festiwalowi znalazły się m.in. Klub Festiwalowy czyli spotkania z artystami, koncerty w kościołach, projekcje multimedialne oraz warsztaty operowe prowadzone przez Małgorzatę Walewską.

Tegoroczną edycja Festiwalu przygotowywana jest wspólnie przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynica-Zdrój i Operę Krakowską, która na zaproszenie organizatorów opracowała program Festiwalu.

Więcej informacji na: http://www.festiwalkiepury.pl/

 

 

 

Teatr Studio - dodatkowe retransmisje z MET

Retransmisje z MET w Teatrze Studio w WarszawieBardzo dobra wiadomość z Teatru Studio w Warszawie - dodatkowe retransmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku - szczegóły na stronach internetowych Teatru Studio.

 

 

 

 

 

 

*Kliknij zdjęcie, aby powiększyć...

The MET Live in HD - letnie retransmisje w Kinie Nowe Horyzonty

 

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Retransmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu; od lipca do września 2014 roku:

2 lipca (środa), 18.30 – Rigoletto (Verdi)

9 lipca (środa), 18.30 – Jaskółka (Puccini)

16 lipca (środa), 18.30  - Otello (Verdi)

19 lipca (sobota), 17.00 – Eugeniusz Oniegin (Czajkowski)

6 sierpnia (środa), 18.30 – Zaczarowana Wyspa (Händel, Vivaldi, Purcell i inni)

13 sierpnia (środa), 18.30 – Romeo i Julia (Gounod)

20 sierpnia (środa), 18.30 – Dziewczyna z Dzikiego Zachodu (Puccini)

6 września (sobota), 18.00 – Otello (Verdi)

13 września (sobota), 18.00 – Rigoletto (Verdi)

20 września (sobota), 18.00 – Zaczarowana Wyspa (Händel, Vivaldi, Purcell i inni)

 

Źródło: informacje prasowe Kina Nowe Horyzonty)

Drugie "urodziny" opera.info.pl :)

MyJest nam bardzo miło Państwa powiadomić, że serwis opera.info.pl właśnie "obchodzi" drugie urodziny :)

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom za to, że nas odwiedzają. Szczególne ciepłe słowa wdzięczności przesyłamy zaś tym osobom, które przez te lata pięknie nas wspierały i podtrzymywały wiarę, że to przedsięwzięcie jest pożyteczne a wszystkim nam jest nieco bardziej ...operowo :)

Beata i Michał

 

 

Pavol Breslik w Poznaniu

Pavol Breslik w Teatrze Wielki \m w PoznaniuW piątek 13 czerwca w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się Tennis Art Gala. Dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego dla Kliniki Onkologii Pediatrycznej. Gościem specjalnym gali będzie wybitny słowacki tenor liryczny Pavol Breslik. Ten niespełna 34-letni artysta w swojej karierze zaśpiewał już na najbardziej prestiżowych scenach operowych świata m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Operze Wiedeńskiej, Bayerische Staatsoper, Deutsche Oper Berlin czy Paryskiej Operze Bastylii.

 

 

*Kliknij plakat, aby powiększyć...

 

 

The MET Live in HD - letnie retransmisje w Kinie Praha

Kino Praha w Warszawie logoWarszawskie Kino Praha zaprasza na letnie retransmisje przedstawień operowych „The Metropolitan Opera: Live in HD”. Wakacyjne powtórki najciekawszych spektakli ubiegłych sezonów to już tradycja w wielu miastach świata. W Kinie Praha sprzedaż biletów ruszyła 27. maja tego roku.

Operowe lato 2014 rozpocznie się 26 czerwca nietypową inscenizacją „Rigoletta” Verdiego, w której wystąpił Piotr Beczała. W innych retransmisjach nie zabraknie też gwiazd tej miary, co Renée Fleming, Plácido Domingo, Anna Netrebko czy Roberto Alagna.

PROGRAM „THE METROPOLITAN OPERA: Live in HD” letnie retransmisje w Kinie Praha:

 • 26 czerwca 2014, czwartek, godzina 18.30 - RIGOLETTO - Giuseppe Verdi
 • 10 lipca 2014, czwartek, godzina 18.30 - JASKÓŁKA - Giacomo Puccini
 • 24 lipca 2014, czwartek, godz.18.30 - OTELLO - Giuseppe Verdi
 • 7 sierpnia 2014, czwartek, godz.18.30 - ZACZAROWANA WYSPA - Georg Friedrich Händel, Antonio Vivaldi, Jean Philippe Rameau, Henry Purcell i inni
 • 21 sierpnia 2014, czwartek, godzin 18.30 - ROMEO I JULIA - Charles Gounod
 • 4 września 2014, czwartek, godzina 18.30 - DZIEWCZYNA Z DZIKIEGO ZACHODU - Giacomo Puccini
 • (Źródło: informacja prasowa Kina Praha)

 

„Francesca da Rimini” Sergieja Rachmaninowa - polska premiera

Francesca da Rimini Świętojańskie Noce Muzyki Operowej
Kliknij, aby powiększyć...

Polska premiera opery "Francesca da Rimini", jednego z najważniejszych ostatnich dzieł muzycznych Sergiusza Rachmaninowa, zostanie wystawiona w Gdańsku w ramach „Świętojańskich Wieczorów Muzyki Operowej” wpisujących  się w cykl ŚWIĘTOJAŃSKIE ŚWIĘTOWANIE. Spektakl będzie można zobaczyć 21 i 22 czerwca tego roku o godzinie 19.00 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku przy ulicy Świętojańskiej 50.

Libretto opery oparte jest na V pieśni z „Boskiej Komedii” Dantego. Główną bohaterką jest Francesca da Rimini, która dopuściwszy się grzechu zmysłowości z innym mężczyzną, zostaje zamordowana przez zdradzonego męża. Jako, że Francesca spotykana jest w piekle, już od pierwszych nut orkiestra rozpościera wizję cierpienia spotęgowanego wyciem potępionych dusz. Rachmaninow odmierza czas opery innym rytmem niż powierzone mu libretto, dzięki czemu dzieło pełne jest wspaniałych tematów i urzekających melodii, subtelnie przenikniętych duchem miłości.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez młodych wykonawców, artystów śpiewaków, muzyków i plastyków. Muzyczną stroną dzieła zajmie się doświadczony dyrygent młodego pokolenia a zarazem pomysłodawca projektu Rafał Kłoczko. Inscenizacji spektaklu podjęła się Natalia Kozłowska, pochodząca z Gdańska niezwykle utalentowana reżyserka młodego pokolenia, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. W ramach projektu rozstrzygnięty został wśród studentów wydziału grafiki gdańskiej ASP konkurs na plakat do wydarzenia.

Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie młodym, wybitnie utalentowanym adeptom sztuki współpracy artystycznej, której owocem będzie polska premiera tak rzadko grywanego na świecie dzieła Rachmaninowa. Wejściówki na spektakle w cenie 10 i 20 złotych, dostępne na godzinę przed spektaklem w Centrum Świętego Jana.

Autorzy i wykonawcy projektu:

Rafał Kłoczko
Rafał Kłoczko
kilknij zdjęcie, aby powiększyć...

Rafał Kłoczko, pomysłodawca i dyrygent projektu, na co dzień komponuje i dyryguje, założyciel orkiestry symfonicznej TUTTA FORZA, dyrektor artystyczny Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, dyrygent Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Operowych Blue Danube 2013 w Bułgarii. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą (między innymi Opera Bałtycka, Opera Narodowa, Sinfonia Baltica, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Koszalińska). Poprowadził szereg dzieł symfonicznych i operowych (między innymi „Gianni Schicchi”, „Suor Angelica”, „Il tabarro”, „Le Villi” G. Pucciniego, „Aleko” S. Rachmaninowa, „Weksel Małżeński” G. Rossiniego czy „Verbum Nobile” S. Moniuszki), a także szereg prawykonań muzyki współczesnej (koncerty kompozytorskie w Toruniu, Koncerty Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, festiwal Probaltica). Sztuki dyrygenckiej uczył się pod okiem takich dyrygentów jak Marco Guidarini, Wojciech Michniewski, Rafał Delekta, Gabriel Chmura czy Colin Metters. Za całokształt działalności otrzymał szereg stypendiów i nagród artystycznych, jeszcze jako student został uznany za Najlepszego Studenta RP w Kategorii „Sztuka”, a w sezonie 2013/2014 został laureatem programu dyrygent-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca.

Natalia Kozłowska
Natalia Kozłowska
kliknij zdjęcie, aby powiększyć...

Natalia Kozłowska, reżyserka, podjęła się inscenizacji opery Rachmaninowa, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, współpracowała z takimi instytucjami jak choćby Teatr Polski w Warszawie czy Opera Bałtycka w Gdańsku. Ma w swoim dorobku cztery znaczące inscenizacje operowe i wiele asystentur u boku znanych polskich reżyserów operowych i teatralnych. W 2013 roku otrzymała prestiżowe stypendium „Młoda Polska” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obsada:

Janusz Bazylewicz (Dante - tenor) – tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku i Music Conservatorium Maastricht. Uczestniczył w nagraniach płyt: „Pasji Gdańskiej” Georga Philippa Telemanna, „Krönungs-Messe” W. A. Mozarta, „Oratorium Wielkanocnego - Triduum Męki Pańskiej” Tomasza Stobierskiego, kolęd z Chórem WSAP w Białymstoku, „Elijah” F. Mendelssohna z Chórem Festiwalowym Wratislavia Cantans oraz Gabrieli Consort and Players.

Kamil Górzyński (Duch Wergiliusza - bas) – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w inscenizacji takich oper jak: Aleko S. Rachmaninowa, Verbum Nobile S. Moniuszki, Don Giovanni oraz Wesele Figara W.A. Mozarta, Carska Narzeczona N. Rimski-Korsakowa, Koncertuje w kraju za granicą.

Magdalena Chmielecka (Francesca da Rimini - sopran) – studentka piątego roku Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. H. Darclee w Braili w Rumunii (nagroda dla Najlepszego Młodego Artysty, 2012), finalistka Międzynarodowego Konkursu Belcanto im. Vincenzo Belliniego w Catanii na Sycylii (2012), laureatka Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” we Włocławku (2013). Od 2013 roku współpracuje z Akademią Młodych Talentów działającą w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Przemysław Baiński
Przemysław Baiński
kliknij zdjęcie, aby powiększyć...

Przemysław Baiński (Paolo – tenor) – aktualnie studiuje na wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie profesora Piotra Micińskiego. Debiutował na scenie Filharmonii Łódzkiej w partii tenorowej Mszy c-moll W. A. Mozarta. Ponadto wystąpił w operze „Le devin du village” J.J. Rousseau w roli Colina (Produktion der Musikakademie Rheinsberg „Dorfgeschichten”) , oraz zadebiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi rolą Gastona w operze „La Traviata”. Uczestniczył w kursach prowadzonych między innymi przez prof. Annę Radziejewską w Nałęczowie. Koncertował we Włoszech, Belgii, Austrii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii. Brał udział w licznych festiwalach, między innymi Kolory Polski, Musica Moderna, Cantio Lodziensis, Łódzkie Schumanniana 2012.

Marcin Miloch (Lanciotto Malatesta - baryton) – student roku dyplomowego Akademii Muzycznej w Gdańsku, członek chóru Opery Bałtyckiej. Kształcił swoje umiejętności wokalne i aktorskie pod kierunkiem Paula Eswooda, Jadwigi Rappe, Roberta Nakoniecznego i Joanny Bogackiej. Kreował główne partie w takich operach, jak Weksel Małżeński G. Rossiniego, Gianni Schicchi G. Pucciniego, Il tabarro G. Pucciniego czy Cosi fan tutte W.A. Mozarta. W kwietniu br. wystąpił z orkiestrą AM na koncercie tegorocznych dyplomantów jako wyróżniony student roku dyplomowego.

Orkiestra Symfoniczna TUTTA FORZA
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego (przygotowanie: prof. Marcin Tomczak)
Beata Oryl – choreografia
Paulina Leda – przygotowanie solistów
Natalia Wysocka – autorka materiałów graficznych, wybrana w drodze konkursu, studentka wydziału grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych

Czytaj więcej: „Francesca da Rimini” Sergieja Rachmaninowa - polska...

"Przewodnik operowy" Józefa Kańskiego ponownie w księgarniach

Józef KAńśki "Przewodnik operowy"Do księgarni trafiło jedenaste wydanie "Przewodnika operowego" Józefa Kańskiego, będącego zbiorem ponad 250 haseł poświęconych dziełom operowym. Każde z nich zawiera:

•  faktografię życia scenicznego danego dzieła
•  biogram kompozytora
•  streszczenie libretta
•  komentarz łączący ciekawostki historyczne z opisem warstwy muzycznej czy inscenizacji.

"Przewodnik operowy" będzie dostępny we wszystkich księgarniach od czerwca. Na razie książkę można kupić w krakowskiej księgarni Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz księgarni internetowej PWM

W „Przewodniku…” odnajdziemy zarówno opery należące do żelaznego repertuaru światowego (Mozart, Verdi, Puccini, Gluck czy Rossini), jak i te rzadziej lub tylko lokalnie goszczące na scenach operowych (Delibes, Lortzing, Bruzdowicz). Przeczytamy tu i o dziełach sprzed setek lat („Orfeusz” Monteverdiego), i o tych współczesnych („Qudsja Zaher” Szymańskiego). Poszukiwanie ułatwią nam aneksy: chronologiczne zestawienie prapremier, wykaz ważniejszych postaci oraz alfabetyczny spis oper.

Wydanie jedenaste „Przewodnika…” uzupełnione jest o 30 nowych haseł (m.in. „Sen nocy letniej” Brittena, „Lulu” Berga, „Madame Curie” Sikory, „Pułapka” Krauzego), a dzięki zmienionej szacie zewnętrznej staje się jeszcze bardziej poręczne i wygodne w użyciu.

O autorze:
Józef Kański – muzykolog, krytyk muzyczny. Od 1953 do 1979 r. prowadził w Polskim Radiu redakcję muzyki operowej. W 1960 r. rozpoczął współpracę z „Ruchem Muzycznym”, w którym do dziś publikuje artykuły i recenzje. Jest laureatem wielu nagród w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Na opera.info.pl opublikowaliśmy wywiad z Józefem Kańskim - "Ludzie chcą tego, co piękne"

 

 Zostaw komentarz

 

 

"Eugeniusz Oniegin" dwa podwójne zaproszenia od Multikina

Eugeniusz Oniegin w MultikinieUWAGA ZMIANA ZASAD PRZYZNAWANIA ZAPROSZEŃ PRZYGOTOWANYCH PRZEZ MULTIKINO !!!

Drodzy Państwo jutro (piątek 9 maja) o godzinie 20-tej ogłosimy pytanie konkursowe dotyczące opery "Eugeniusz Oniegin". Dwie pierwsze osoby, które prawidłowo odpowiedzą na to pytanie, otrzymają podwójne zaproszenie od Multikina na retransmisję opery:

"Eugeniusz Oniegin” z Salzburga 15 maja o godzinie 18:00 (w Krakowie o 19:00)

ODPOWIEDŹ KONKURSOWĄ BĘDZIE TRZEBA WYSŁAĆ korzystając z formularza znajdującego się w stopce każdej strony naszego serwisu (Informacje - Kontakt - http://opera.info.pl/index.php/formularz-do-kontaktu-z-administratorami) wraz z podaniem imienia i nazwiska, ważnego adresu mailowego, wyrażeniem zgody na przekazanie tych danych administracji Multikina (bardzo ważne, prosimy nie zapomnieć o tym!) oraz wskazaniem lokalizacji kina, w którego kasie chciałoby się ewentualnie odebrać zaproszenie. Ważne - w temacie wiadomości prosimy o wpisanie „Eugeniusz Oniegin".

Retransmisja opery „Eugeniusz Oniegin” odbędzie się w 12 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie.

Uwaga! Start retransmisji o godzinie 18:00, natomiast w Krakowie start o godzinie 19:00.

Czytaj więcej o spektaklu na opera.info.pl - „Eugeniusz Oniegin” w Multikinie!

*Kliknij obrazek aby powiększyć...

 

 

Kalendarium występów Ewy Podleś w Polsce

Ewa Podleś zdjęcie (c) Artists Management
Kliknij, aby powiększyć...

Dla wszystkich miłośników kunsztu Ewy Podleś - program tegorocznych występów w Polsce:

4 i 6 maja 2014 – Warszawa, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Elektra/Klitemnestra;

26 maja 2014 – Katowice, Festiwal Mikołowski, Aula Akademii Muzycznej, arie operowe (dyr. Ł. Borowicz, Polska Orkiestra Radiowa);

6 czerwca 2014 – Poznań, Filharmonia, arie operowe (dyr. Ł. Borowicz);

13 czerwca 2014 – Katowice, NOSPR, Elektra/Klitemnestra (wykonanie koncertowe z transmisją radiową);

19 lipca 2014 – Kraków, Festiwal Muzyki Polskiej, Sala Opery Krakowskiej, recital z Garrickiem Ohlssonem (Chopin, Karłowicz, Lutosławski, Szymanowski);

19 września 2014 – Olsztyn, Filharmonia, Kantata „Ariadna na Naxos” J. Haydna (dyr. P. Sułkowski);

14 grudnia 2014 – Poznań, Aula UAM, Amadeus, Kantata „Ariadna na Naxos” J. Haydna (dyr. A.Duczmal).

(Źródło: informacja prasowa Artists Management)

Letni Festiwal Operowy z "Nabucco"

Nabucco - Letni Festiwal Operowy
Plakat (c) Sandra Walczak; kliknij, aby powiększyć...

W sierpniu, w ramach Letniego Festiwalu Operowego, będzie można zobaczyć w kilku miastach Polski słynną operę Giuseppe Verdiego "Nabucco". W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti, a partię Abigail zaśpiewają Natalia Margarit i Silvia Rampazzo. Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz również znana z poprzednich tras koncertowych Roncole Verdi Orchestra pod batutą maestro Jerzego Salwarowskiego. Letni Festiwal Operowy to nowy projekt Agencji Artystycznej Pro Musica.

Dzieło Verdiego zostanie wystawione w 4 amfiteatrach: w kieleckiej Kadzielni (1.08.2014), w opolskim amfiteatrze NCPP (2.08.), w Zielonej Górze w Amfiteatrze im. Anny German (3.08.) oraz w Teatrze Letnim w Szczecinie (4.08.).

Scenografia przygotowana na potrzeby widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest feeria barw zastosowana w jej dekoracji. Uzupełnienie stanowić będą także nasycone kolorami stylizowane kostiumy. Całość zostanie wkomponowana w przestrzeń, otoczonych zielenią, letnich teatrów.

Nabuchodonozor – popularnie Nabucco - to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen ten związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe.

Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych, a przepiękny chór z III aktu Va pensiero... stał się nieformalnym hymnem Włoch. Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d'Italia (V.E.R.D.I.).

W Polsce po raz pierwszy Nabucco wykonano w 1850 roku we Lwowie oraz w 1852 r. w warszawskim Teatrze Wielkim. Po wojnie, w maju 1983 roku Nabucco wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a Va pensiero... śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było szalenie przejmującym akcentem. Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.

W Polsce produkcja Agencji Pro Musica będzie pokazywana po raz pierwszy. Od momentu premiery 31.10.1994 roku w Stuttgarcie prezentowano ją już z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach, między innymi: Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d'Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, Alte Oper we Frankfurcie.

Strona internetowa projektu - http://www.letnifestiwaloperowy.pl

(Źródło: informacja prasowa Agencji Pro Musica)

     

Teatr "Studio" - sprzedaż karnetów i biletów na nowy sezon transmisji z MET

Logo Teatru StudioMET Live in HD w Teatrze "Studio" w Warszawie - sezon 2014/2015:

SPRZEDAŻ KARNETÓW

W dniach 25 kwietnia - 3 maja od godziny 12:00 będzie prowadzona sprzedaż on-line oraz w kasie biletowej karnetów na wszystkie transmisje w cenie 550 zł (10 transmisji x 55 zł)

W dniach 4-11 maja od godziny 12:00 będzie prowadzona sprzedaż wyłącznie w kasie biletowej karnetów na minimum 7 transmisji (w cenie 65 zł za każdą transmisję) oraz karnetów na minimum 5 transmisji (w cenie 75 zł za każdą transmisję)

SPRZEDAŻ BILETÓW INDYWIDUALNYCH

Od 12 maja od godziny 12:00 będzie prowadzona sprzedaż on-line oraz w kasie biletowej biletów indywidualnych na poszczególne transmisje (w cenie 100 zł za transmisję). 

REZERWACJE KARNETÓW I BILETÓW 

Rezerwacje telefoniczne, mailowe oraz osobiste w kasie biletowej będą przyjmowane od 12 maja od godziny 12:00. Zarezerwowane bilety lub karnety należy wykupić najpóźniej w ciągu 5 dni od daty rezerwacji.

Więcej o nowym sezonie w Metropolitan Opera można przeczytać w artykule Nowy sezon 2014/2015 transmisji "The Met: LIVE in HD" oraz w Informatorze online MET

 

 

 

"Wesele Figara" z Mariuszem Kwietniem - ruszyła sprzedaż biletów

Wesele Figara w Operze Krakowskiej zdjęcie opublikowane dzięki uprzejmości Opery KrakowskiejRuszyła sprzedaż biletów na "Wesele Figara" w Operze Krakowskiej na 6 (można kupić przez internet), 8 i 10 czerwca tego roku. Wystąpi Mariusz Kwiecień - http://www.opera.krakow.pl/pl/repertuar/na-afiszu/czerwiec

 

 

 

 

 

"Manon Lescaut" - transmisja z Royal Opera House w Kielcach

Kieleckie Centrum KulturyW Kieleckim Centrum Kultury mozna jeszcze kupić bilety (informacja z 26 marca) na transmisję z Royal Opera House w Londynie opery "Manon Lescaut"  Giacomo Pucciniego we wtorek 24 czerwca tego roku o godzinie 19:45. W rolach głównych wystąpią Kristine Opolais i Jonas Kaufmann.
Reżyser: Jonathan Kent
Dyrygent Antonio Pappano
Choreografia: Denni Sayers
Kostiumy: Paul Brown

Obsada:
Manon Lescaut - Kristine Opolais
Lescaut jej brat - Christopher Maltman
Kawaler des Grieux - Jonas Kaufmann
Geronte de Ravoir, poborca podatkowy - Maurizio Muraro
Edmund, student - Benjamin Hulett
Baletmistrz - Robert Burt
Muzyk - Nadezhda Karyazina
Latarnik - Luis Gomes
Kapitan okrętu - Jeremy White
Dowódca straży - Jihoon Kim
oraz Chór Royal Opera Chorus i Orkiestra Royal Opera House

 

Damian Ganclarski stypendysta International Opera Awards

Autorzy: Beata i Michał

The Opera Awards logoJuż niebawem dowiemy się kto otrzyma tegoroczne nagrody International Opera Awards. Jak już informowaliśmy w tegorocznej edycji tej prestiżowej nagrody jest kilku polskich kandydatów (czytaj Polskie nominacje do International Opera Awards 2014!).

Tymczasem niewiele osób wie, że wśród ubiegłorocznych laureatów, był również Damian Ganclarski, pochodzący z Wrocławia kontratenor, który dostał stypendium International Opera Awards. Zapytaliśmy Pana Damiana o znaczenie tej nagrody oraz poprosiliśmy o przydatne wskazówki dla innych młodych śpiewaczek i śpiewaków, którzy chcieliby skorzystać w przyszłości z szansy jaką daje stypendium International Opera Awards:

Czy otrzymanie stypendium Opera Awards Foundation pomogło Panu w karierze artystycznej?

Damian Ganclarski photo (c) Nikhil Goyal udostępnione przez Damiana Ganclarskiego
Damian Ganclarski
  zdjęcie (c) Nikhil Goyal
opublikowane dzięki uprzejmości Damiana Ganclarskiego

Przede wszystkim nagroda ta pomogła stanąć na nogi. Po dwóch miesiącach przebywania w Londynie: w zupełnie nowym środowisku, w jednej z najlepszych muzycznych uczelni na świecie, byłem troszeczkę skonfundowany. Ilość oraz intensywność zajęć, na które trzeba być bardzo dobrze przygotowanym wywoływała we mnie wielkie napięcie. Londyn sam w sobie jest bardzo męczącym miastem, żyje się tutaj bardzo szybko, zawsze w biegu. Oprócz tego ciągle prześladowała mnie myśl – „Jak zdobyć fundusze na mój następny rok studiów...?”

Odpowiedź przyszła w listopadzie 2013 roku, kiedy dostałem grant z International Opera Awards Fundation. Oczywiście nagroda nie pokrywa mojego czesnego w całości, ale przynajmniej jakąś jego część. Dzięki Fundacji, na której czele stoją Harry i Sarah Hyman, znalazłem motywację, żeby szukać dalej środków na moje wymarzone studia.

Na początku marca zostałem także zaproszony na koncert w London Capital Club, gdzie występowałem z dwiema koleżankami, laureatkami stypendium – Oksaną Sliubyk oraz Hanna-Liisą Kirchin. Jako stypendysta dostałem także zaproszenie na Galę wręczenia nagród, która odbędzie się 7 kwietnia 2014 roku. Wśród nominowanych znajdują się światowe gwiazdy operowe, w tym kilkoro wspaniałych Polaków. Już nie mogę się doczekać.

Czy mógłby Pan poradzić innym młodym artystom, w jaki sposób powinni się ubiegać o podobne wyróżnienie?

To, że aplikowałem o to stypendium było zbiegiem okoliczności. O Fundacji dowiedziałem się, kiedy zagłosowałem na Jonasa Kaufmanna na stronie internetowej Opera Awards. Potem dostałem wiadomość o programie stypendialnym. Wysłałem formularz.

O tym, że dostałem stypendium dowiedziałem się na dworcu kolejowym Waterloo w Londynie. Mój serdeczny przyjaciel z Irlandii – John Porter, który studiuje razem ze mną w Royal Academy, dostał zaproszenie na ogłoszenie wyników. Ja nic takiego nie otrzymałem, więc pogodziłem się z tym, że pewnie nie będę laureatem. Mogą sobie Państwo wyobrazić moją reakcję, kiedy John zadzwonił do mnie i powiedział mi, że ma dla mnie dobrą wiadomość. Z tej radości uciekł mi pociąg i musiałem czekać półgodziny na następny.

Sposób, żeby otrzymać nagrodę jest prosty – ZŁOŻYĆ APLIKACJĘ! Nic więcej. Opisać swoje dotychczasowe osiągnięcia, załączyć rekomendacje, a potem czekać. I może jeszcze jedno… Nie oczekiwać wygranej. Zawsze lepiej jest mieć miłą niespodziankę, niż rozczarowującą wiadomość.

 

Damian GanclarskiDamian Ganclarski ma 25 lat. Edukację rozpoczął w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów pod kierunkiem profesor Urszuli Kryger. Od września 2013 roku jest studentem londyńskiej Royal Academy of Music w klasie śpiewu światowej sławy kontratenora profesora Michaela Chance.

Damian Ganclaski jest laureatem stypendium prestiżowej International Opera Awards oraz  programu wspierającego młodych śpiewaków – Josephine Baker Trust. W czasie kursów interpretacyjnych kształcił się pod okiem wybitnych mistrzów śpiewu, takich jak: Jerzy Artysz, Ingrid Kremling-Domański, Adam Kruszewski, Olga Pasiecznik, Ewa Podleś, Jadwiga Rappe, Teresa Żylis-Gara, Udo Reinemann oraz pianistów: Krystyna Borucińska, Tomasz Herbut, Jerzy Marchwiński, Maja Nosowska, Katarzyna Jankowska, Maciej Pikulski.
 
Wielokrotnie brał udział w koncertach organizowanych przez Akademie Muzyczne w Łodzi, Krakowie oraz we Wrocławiu, Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Teatr Wielki – Operę Narodową, Łódzkie Towarzystwo Muzyki Dawnej. Zaprezentował się także podczas Festiwali: Muzyka Epok w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy, Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach i Rudzie Śląskiej, Festiwal Akademii Muzycznych w Warszawie, Karuzela Cooltury w Świnoujściu. Występował ponadto w Filharmonii Lubelskiej, Sudeckiej, Śląskiej, Podlaskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej, Filharmonii Kameralnej w Łomży, a także wraz z Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną w Ankarze i Orkiestrą Symfoniczną w Antalyi (Turcja).
 
Zainteresowania wokalne Damiana Ganclarskiego koncentrują się przede wszystkim na muzyce oratoryjnej i operowej epoki baroku. Szczególne miejsce w kręgu jego fascynacji muzycznych zajmuje także gatunek pieśni.
 
 

Debiut Tomasza Koniecznego w operze „Tosca” w Wiener Staatsoper!

Tomasz KoniecznyZa kilka dni Tomasz Konieczny zadebiutuje w roli Barona Scarpii w operze „Tosca” Pucciniego w Wiener Staatsoper! Polski bas-baryton zastąpi chorego Falka Struckmanna. W roli Toski wystąpi Norma Fantini, a partię Cavaradossiego zaśpiewa Yonghoon Lee. Tomasz Konieczny zaśpiewa w dwóch spektaklach: 13 i 15 marca.
Trzymamy kciuki!

 

 

 

 

 

"Upiór w operze" - podwójne zaproszenie od Opery Podlaskiej!

"Upiór w operze" w Operze i Filharmonii w Białymstoku zdjęcie (c) Michał HellerDrodzy Sympatycy opera.info.pl,

Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała dla Państwa jedno podwójne zaproszenie na musical: 

"Upiór w operze" 20. marca tego roku o godzinie 19.00 

Wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć ten spektakl prosimy o skorzystanie z formularza znajdującego się w stopce każdej strony naszego serwisu (Informacje - Kontakt) i przesłanie nam swojego zgłoszenia do Poniedziałku 17 marca do godziny 20-tej, wraz z podaniem imienia i nazwiska, ważnego adresu mailowego, wyrażeniem zgody na przekazanie tych danych administracji Opery i Filharmonii Podlaskiej (bardzo ważne, prosimy nie zapomnieć o tym!). Ważne - w temacie wiadomości prosimy o wpisanie "Upiór w operze".

Zaproszenia zostaną przyznane na podstawie losowania.

 

Więcej informacji o spektaklu

*Kliknij obrazek aby powiększyć...

 

 

 

Wywiad Mariusza Kwietnia dla BBC 3

Mariusz KwiecieńZapraszamy do wysłuchania wywiadu, którego Mariusz Kwiecień udzielił stacji radiowej BBC 3. Rozmowa w języku angielskim przeprowadzona została 22 lutego w Londynie, gdzie Mariusz Kwiecień śpiewał niedawno w "Don Giovannim" w Royal Opera House.

Czytaj więcej: Wywiad Mariusza Kwietnia dla BBC 3

Więcej artykułów…

 1. MET: Live in HD 2014/15 - komunikat Teatru Studio
 2. Świetny występ Tomasza Konieczmego w "Salome" w Carnegie Hall!
 3. "Tosca" w Kinie Centrum w Toruniu
 4. Cecilia Bartoli w TVP Kultura 23 lutego o 15.20
 5. MET: Live in HD w Kinie Praha w Warszawie !
 6. Nowy teledysk w ramach projektu "Co-opera"
 7. Polskie nominacje do International Opera Awards 2014 !
 8. 3 operowe dvd z Jonasem Kaufmannem od 18 lutego w Empiku!
 9. "Cyrulik sewilski" w Kinie Centrum w Toruniu
 10. W hołdzie Claudio Abbado - transmisja z La Scali 27 stycznia o 18.00!
 11. Zaproszenia na "Toskę" do Sali Kongresowej !
 12. Claudio Abbado nie żyje...
 13. "Zemsta nietoperza" w Kinie Centrum w Toruniu
 14. Bolshoi Ballet Live |Sezon 2013–14
 15. "La forza del destino" jutro na żywo w internecie!
 16. Dodatkowe zaproszenie na Koncert Noworoczny do Kijów.Centrum
 17. Retransmisja "Pierścienia Nibelunga" z BBC Proms w BBC Radio 3!
 18. "Parsifal" z ROH w radiu BBC3 dziś o 17.45!!!
 19. "Traviata" z La Scali na liveweb.arte.tv!!!
 20. Bilety do Teatru Wielkiego w Poznaniu na "Portret" dla czytelników opera.info.pl
 21. "Płaszcz" i "Siostra Angelica" Pucciniego w Centrum Św. Jana w Gdańsku
 22. "Bravo! - The Classical Album 2014" - konkurs !!!
 23. "Bravo! - The Classical Album 2014"
 24. Roczny dostęp do przedstawień z MET w internecie o 33% taniej!
 25. Pierwsza w historii internetowa transmisja koncertu z Filharmonii Narodowej!
 26. Transmisje internetowe z Wiener Staatsoper !!!
 27. "Pavarotti The 50 Greatest Tracks" - konkurs !!!
 28. Trzy recenzje z "Ubu Rex" w Operze Bałtyckiej
 29. "Dziewczyna z Dzikiego Zachodu" z Wiednia na żywo w sobotę w Radiowej Dwójce !
 30. "Spoon River Anthology", czyli o intrygującym sposobie śpiewania o ludzkich losach.
 31. Luciano Pavarotti - The 50 Greatest Tracks
 32. Stacje radiowe na opera.info.pl
 33. Sezon transmisji "The Met: Live in HD" - gdzie oglądać w Polsce!
 34. Szalone dni muzyki francuskiej i hiszpańskiej 2013
 35. „Don Carlo” z Salzburga wciąż dostępne na medici.tv !!!
 36. 51. Festiwal Moniuszkowski w Kudowie - Zdroju
 37. Operara Rara - "Adriano in Siria" - bilety już w sprzedaży
 38. „Don Carlo” z Salzburga na żywo 16 sierpnia na medici.tv !!!
 39. Transmisje z Festiwalu w Bayreuth w radiowej Dwójce!
 40. Anna Netrebko i Bryn Terfel w medici.tv 25 lipca !!!
 41. „Hagith” – niezwykle udany powrót na krakowską scenę muzyczną
 42. Polecamy bezpłatny Magazyn Muzyczny "Scala"
 43. Opera i Balet w Multikinie harmonogram lipiec - grudzień 2013
 44. "Jezioro łabędzie" w 3D z Teatru Maryjskiego 18 lipca w Multikinie!
 45. „Rigoletto” na żywo z Taorminy 9 lipca w Multikinie !
 46. Retransmisja "Eugeniusza Oniegina" z MET w Teatrze Studio!
 47. "Il Trovatore" z Monachium w internecie na żywo 5 lipca!
 48. Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju
 49. Teatr Studio - MET Live HD 15 czerwca rusza sprzedaż biletów!
 50. "Rodelinda" Handela - Opera Rara

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich stosowanie na stronach opera.info.pl Czytaj więcej…

Rozumiem i akceptuję

To My

Szanowni Państwo,

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji w polskim prawie, jesteśmy zobowiązani poinformować Państwa jako Czytelników i Uzytkowników serwisu opera.info.pl, że nasze strony wykorzystują technologię plików cookies (po polsku "ciasteczek"), podobnie jak praktycznie wszystkie inne serwisy internetowe na świecie.

Informacje zapisane za pomocą cookies są wykorzystywane w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych preferencji naszych Użytkowników. Stosowanie cookies jest niezbędne, aby serwis opera.info.pl mógł dostarczać treści i funkcjonalności w zaprojektowanym zakresie. Każdy Czytelnik lub Użytkownik opera.info.pl może zmienić ustawienia dotyczące technologii cookies, dostosowując konfigurację programu internetowego, za pomocą którego korzysta z zasobów internetu, do własnych wymagań. Dla ułatwienia podajemy poniżej adresy stron interentowych, z których możecie Państwo dowiedzieć się jak modyfikuje się ustawienia w przeglądarkach, z których zazwyczaj korzystacie:

Firefox - włączanie i wyłączanie obsługi ciasteczek;

Internet Explorer - resetowanie ustawień programu Internet Explorer;

Chrome - zarządzanie plikami cookie i danymi stron;

Opera - ciasteczka;

Safari - manage cookies;

Korzystanie przez Państwa z serwisu internetowego opera.info.pl (zgodnie z naszą Polityką prywatności) oznacza, że wyrażają Państwo zgodę aby cookies były zapisywane w pamięci wykorzystywanego przez Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami Państwa przeglądarki.

Beata i Michał opera.info.pl

 

gb bigThis is information about cookies technology being used by opera.info.pl You always may change your settings. If you continue without it we'll assume that you accept all cookies on our website :)